18 května, 2024

Chemie, alergie, nemoci

šamponVelké procento dnešní populace má nějakou alergii, někdo na pyl, někdo na prach. A možná že si to vše způsobujme sami, protože máme doma mnoho nebezpečných látek. Zdrojem toxinů může být osvěžovač vzduchu, zubní pasta, vonná svíčka, prášek na praní, aviváž, …, jsou to všechno prostředky, které dnes používá velké procento „moderních“ lidí.
Všechny látky používané v nadměrném množství, včetně vody mohou být smrtelné.

Např. kyselinu šťavelovou obsaženou např. ve špenátu můžeme neutralizovat mlékem. Ale jsou i látky, které jsou do námi používaných potravin a předmětů přidávány uměle. Co vše v těch nám všem dobře známých prostředcích může být?

Co vše díky modernímu způsobu života do sebe vstřebáváme?

Triclosan (organická látka) – silné protibakteriální a proti houbové činidlo (zubní pasty, holící krémy, mýdla, deodoranty, čistící prostředky, kuchyňské nástroje, hračky, ložní prádlo, ponožky, odpadkové pytle). Některé bakterie si na něj vytvořily rezistenci (odolnost) a stejně jako antibiotika se triclosan sává časem neúčinný. Při používání ulpívá na pokožce i když jej opláchneme. Bylo dokázáno, že pomáhá zvyšovat hladinu vápníku v buňkách. Rovněž má negativní vliv na imunitní systém. Může blokovat metabolismus štítné žlázy a díky tomu její hormony nefungují správně. Dnes má poruchu štítné žlázy velké procento populace. Triclosan může reagovat s UV zářením nebo chlorem na karcinogenní chloroform, nebo může tvořit velmi nebezpečné dioxiny, takže rakovina.
Zatěžuje prostředí, v odpadních vodách, kam se splachováním dostává a rozkládá se velmi pomalu. Dostává se do těl ryb, které se v kontaminovaných vodách vyskytují. Byl dokonce nalezen i v mateřském mléce.

Ftaláty – změkčovadlo (kosmetika, boty, pláštěnky, erotické pomůcky, hračky, PVC, interiéry aut, potraviny balené v plastech, zahradní hadice, vodovodní trubky,), Do těla lidí se dostávají vdechováním, nebo přímým kontaktem s plastem. Ftaláty se dostaly do potravinového řetězce a naprosto běžně se vyskytují i v mateřském mléce.
Ohrožují funkci ledvin a jater, zhoršují alergie, snižují produkci testosteronu a počet spermií, zmenšují varlata.

Limonen  má vůni citrusových plodů, proto se používá hlavně v kosmetickém, potravinářském a farmaceutickém průmyslu, ale i jako botanický insekticid (čistící prostředky, rozpouštědlo mastnoty, odstraňovač nátěrů, bio palivo). Dráždí kůži a dýchací cesty.

Dusičnan draselný E252  (hnojivo, pyrotechnika, uzené maso, konzervace masa a sýrů) Dusičnany nejsou moc jedovaté, ale v těle se mohou měnit na dusitany, které dále reagují a tvoří karcinogenní látky.

Chloroform (syntetická látka)  – velmi dobrým rozpouštědlem tuku. (chladící medium do lednic a klimatizací, při výrobě pesticidů a nátěrových hmot, jako lepidlo plastů např. polystyrénu). Při reakci se vzduchem a světlem vzniká jedovatý fosgen. Do těla proniká vdechováním i vstřebáváním kůží a vychází z těla až po mnoha hodinách v nezměnění formě vydechováním a vylučováním. Tlumí mentální systém (hloupneme), závratě, ospalost, bolesti hlavy, srdeční arytmie, snižuje krevní tlak, poškozuje játra a ledviny, je karcinogenní. Vysoké dávky způsobují smrt.
Účinky chloroformu se zesilují při vystavení teplu.

Parabeny E 218, E 214, E 216, – konzervační činidlo, antibakteriální účinky (potravinářský a farmaceutický průmysl, zubní pasty, šampóny, krémy, lubrikanty) Výrobky bez parabenů jsou sice méně trvanlivé, ale zdravější. Vyvolávají alergii a větší aktivitu estrogenů.

Docosanol (benehylakohol) změkčovadlo, zahušťovadlo (kosmetický a lékařský průmysl, doplněk stravy) Způsobuje lokální bolesti hlavy, poruchy soustředění, podráždění kůže, akné, dýchací potíže, průjem, zmatenost, závratě, otoky, bolest na hrudi.

Co říct na závěr?

Že těchto a podobných nebezpečných látek je daleko více. A také to, že výrobci vám řeknou: „Ale vždyť je tam toho jen zanedbatelné množství!“ Jenže oni asi neznají známe přísloví: „Stokrát nic umořilo i vola.“

Související příspěvky

Zanechte Odpověď