24 května, 2024

Pylové alergie

pylJe mnoho příčin alergie, někdo je alergický na mléko, někdo na manžela, jiný na šéfa, ale nejhůře jsou na tom asi pyloví alergici, protože  mléko můžete přestat pít, s manželem se rozvedete, z práce odejdete, ale dýchat prostě musíte i kdybyste se snažili jak chtěli. Dobrou zprávou je, že pro alergiky, kteří bojují s pylovou alergií za chvíli nastane konec trápení, protože  měsíce listopad a prosinec jsou nejklidnějším obdobím roku.
Ti, které pylová alergie trápí už mnoho let, mají vše již perfektně zmapované. Vědí, která z rostlin je trápí více a která méně, ale i to, jak se tomu bránit.
Hůře jsou na tom ti, kterým teče z očí a nosu jen krátkou dobu, Ti své nepřátele identifikují daleko obtížněji.

Proč je pyl pro někoho tak nepříjemný?

Je jasné, že pyl je v přírodě velmi důležitý, protože slouží k rozmnožování rostlin. Jsou to něco jako rostlinné spermie. Bez pylu bychom si nemohli pochutnávat ani na jablku ani na pivu. Což je možná nepříjemné zjištění pro některé alergické pány.
Rostliny jsou buď větrosprašné nebo hmyzosprašné.
Větrosprašné rostliny vypouštějí svůj pyl do širokého okolí. Proto když je někdo alergický třeba na břízu, může mít problém, i když se nevyskytuje přímo v jeho okolí.
Hmyzosprašné rostliny mají většinou výrazné květy a intenzivně voní, Aby je hmyz snadno nalezl a je tedy daleko snadnější se jim vyhnout.

Které pyly jsou nejproblémovější?

alergen

Nejčastěji jde o alergii na pyl trav, proto pokud hledáte příčinu svých problémů, zaměřte se nejdříve na ně.
Špatnou zprávou ale je to, že mnoho alergiků je alergických na více druhů pylů najednou. Mnoho z nich trpí i tzv. zkříženou alergií, což znamená, že když  kvete jetel, tak nemohou jíst jablka.

Jak se proti pylům bránit doma?

Pyl se šíří vzduchem a napadá dýchací cesty, což  následně způsobuje alergické záchvaty.
Asi nejsnadnější ale nejméně efektivní je sprej proti vzdušným alergenům, protože je jej nutno aplikovat často. Hodí se spíše na dovolenou, kde si jim občas pročistíme pokoj.
Doma si do oken umístěte protipylové sítě, které sice odfiltrují při větrání většinu pylů, ale protože je síť velmi hustá, tak nepouští do místnosti moc světla. Nedávejte ji proto do všech oken.
Čističky vzduchu s velmi výkonnými mikrofiltry. Výkon motoru by měl odpovídat velkosti prostoru, který má vyčistit. Ideální je ten, který profiltruje všechen vzduch nejméně 4x za hodinu.

A co venku?

Tam se pylům bráníme složitěji.  Mějte u sebe vhodné protialergické léky, které si můžete volně koupit v lékárně.
Pokud milujete procházky, tak nejméně pylu je ve vzduchu ráno, nebo po dešti. Krátká bouřka ale pyl spíše rozvíří. Pro procházku si zvolte raději lesní cestičky než louku.
Pokud máte tu možnost, jezděte na dovolenou v době, když doma kvete váš alergen.
Alergie se nemusí omezit jen na rýmu a zánět spojivek, ale může zasáhnout i plíce. Pokud už vás tedy přeci jen občas nějaká ta alergie dostihne, je dobré si pořídit inhalátor, který vám odstraní ze sliznice alergeny, díky čemuž se vám zmenší otoky a rozpustí hlen.

med

Máte-li pylovou alergii, jezte med přímo z vaší oblasti, alergie se zbavíte. Výborný je pro vás zejména květový med, který obsahuje mnoho pylu. Med z jiné oblasti vám alergii může naopak způsobit.

Sledujte, kdy se vaše alergie nejvíce zhoršuje

Leden: líska
Únor: líska, olše
Březen: bříza, dub, jalovec, jilm, líska, olše, tis, topol, vrba
Duben: buk, borovice, bříza, cypřiš, dub, drnavec, hořčice, habr, jalovec, jasan, javor, jilm, jírovec, kaštanovník, líska, olše, ořešák, platan, pampeliška, řepka, tis, topol, vrba,
Květen: bojínek, borovice, bříza, buk, cypřiš, černý bez, drnavec, lipnice, hořčice, jetel, jitrocel, kopřiva, vojtěška,  dub, habr, jalovec, jasan, javor, jírovec, kaštanovník, lípa, olivovník, ořešák, pampeliška, psárka, platan, vrba, řepka, šťovík, srha, žito,
Červen: bojínek, černý bez, drnavec, jetel, jitrocel, jílek, kostřava, lipnice, heřmánek, kopřiva, lípa, merlík, medyněk, pampeliška, šťovík, vojtěška,  olivovník, pajasan, psárka, pýr, srha, žito,
Červenec: ambrózie, bojínek, černý bez, drnavec, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřiva, jílek, kostřava, kukuřice, lípa, lipnice, medyněk, merlík, psárka, pýr, pampeliška, pelyněk, šťovík, srha, žito,
Srpen: ambrózie, bojínek, drnavec, jílek, heřmánek, chmel, jetel, jitrocel, kopřiva, kostřava, kukuřice, lipnice, medyněk, pýr, rákos, srha, merlík, pampeliška, pelyněk, šťovík,
Září: ambrózie, drnavec, kukuřice, heřmánek, jetel, jitrocel, kopřiva, merlík, pelyněk, rákos, srha, šťovík,
Říjen: ambrózie, pelyněk, rákos,

 

Další příspěvky v této kategorii.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď