27 července, 2024

.Zbytečně vynaložené peníze

Některé tipy na úsporu peněz jsou vidět na první pohled. Lze vyjmenovat např. stravování mimo domov, nebo drahé zlozvyky, jako je kouření. Jsou ale i zbytečné investice, které neděláme tak často, a proto nám mnoho peněz neušetří. Patří sem např. hledání levnějšího hotelu na dovolené nebo koupě mírně ojetého vozu místo nového. Jsou to sice skvělé rady, ale stejně to naše měsíční výdaje na uzdě moc neudrží. Ve skutečnosti můžete plýtvat penězi daleko běžnějšími, ale často přehlíženými způsoby. Zde je seznam 25 věcí, kde jste si zřejmě neuvědomili, že byste mohli ušetřit, a rady, jak můžete toto plýtvání peněz zastavit.

 

1. Nákup značkového zboží

Nekupovat značkové zboží je jedním ze způsobů, jak ušetřit peníze u celé řady výrobků. Od potravin, přes péči o pleť, nebo léky. Každý značkový výrobek totiž už dnes má nějakého plnohodnotného zástupce, jen je potřeba hledat. Čtěte etikety. Ve většině případů jsou látky, které podobné výrobky obsahují, téměř nebo úplně shodné. Nemusíte tedy utrácet peníze za velké značky.

Zeptejte se třeba svého lékárníka na generickou verzi svých léků. Fungují stejně jako značkové léky, a můžete ušetřit docela dost peněz. (Pokud ovšem není lékárník přímo zainteresován na počtu prodaných krabiček toho, kterého léku – pozn. administrátora)

 

2. Automechanik pro jednoduché opravy automobilů

Základní údržba automobilu se nám možná kvůli velmi aktivnímu životu, nebo jiný preferencím většinou nechce dělat. Když však auto neudržujete sami, letí peníze z peněženky kosmickou rychlostí, pokud jej odvezete do servisu kvůli každé maličkosti. Drobné problémy umí opravit i neprofesionální mechanik, nebo si je udělejte sami. Na internetu dnes již najdete skvělá videa a užitečné instruktáže jak na to.

 

3. Nakupování, když máte hlad

Nenakupujte potraviny, když máte hlad, a to ani malý hlad. V tu chvíli jste totiž náchylnější k nákupu většího množství věci, než které nepotřebujete. Totéž platí o nákupech, když máte mnoho času a zajdete si na výlet do supermarketu. Nejlépe je nakupovat, když máte i jiné pochůzky a na nákup máte málo času. Pak toho pravděpodobně nakoupíte méně, nebudete prozkoumávat všechny ostrůvky a koupíte jen potraviny, které máte ve vašem nákupním seznamu.

 

4. Občerstvení u benzínové pumpy „tu a tam“

Uvozovky jsou tam proto, že „tu a tam“ obvykle znamená, že prostě nesledujete všechny ty drobné malé nákupy na cestách. Všechny ty láhve vody a pytlíky předraženého jídla se ale sčítají. Vytvořte si pravidlo, a tyto malé občerstvení omezte. Naučte se brát na cesty dostatek tekutin a občerstvení, abyste odolali pokušení, které se nachází na cestách.

 

5. Vypršení data platnosti

Pro některé rychle se kazící potraviny je expirační doba důležitá, ale většinou je možné říci, že nejedlou potravinu poznáte i podle změny vůně a barvy. Datum expirace na potravinách neznamená, že jakmile skončí, tak je potravina nejedlá. Pokud jsou potraviny skladovány na chladném a suchém místě, pak je jedlá i dále. Patří sem např. suché potravina jako je obilí, nevařené těstoviny nebo luštěniny. Obecně se říká, že např. maso nesmíte znovu zamrazit, pokud už bylo jednou rozmrazeno.

 

6. Kabelová televize

Kabelovou televizi platíte, protože nechcete přijít o pár oblíbených pořadů. Ale existují i jiné možnosti jako je pozemní vysílání, které je zdarma, nebo můžete využít streamová videa. Skoro každá streamová služba je levnější než platit měsíční poplatky za kabel, kde je spousta extra kanálů, na které se nikdy dívat nebudete i když je musíte platit.

7. Platby kreditní / debetní kartou

Pohodlné? Trochu. Ignorant pohodlí? Rozhodně.

Pokud při nákupech výhradně používáte kartu, asi víte, že je mnohem snadnější utratit více, než jste měli v úmyslu, protože nevidíte peníze. Stačí stisknout několik tlačítek a bum, nákup proveden. V některých případech byste nebyli tak liberální, kdybyste viděli, jak rychke opouštějí peníze vaši peněženku. Pokud používáte mobilní bankovnictví, zapisujte si každou útratu. Určitě tím omezíte své výdaje. Nebo zvažte a každý týden si z banky vyzvedněte na své výdaje jen určitou částku.

 

8. Banka obecně

Obecně řečeno, jsou banky skvělé vysavače peněz. Podívejte se na poplatky za účet, za každou platbu, za kartu apod. a zjistíte si, jestli neexistují i nějaké jiné možnosti. Pokuste se používat bankomaty pouze své banky. Pokuste se vybrat banku bez poplatků.

 

9. Vytápění obytné plochy

Možná platíte za vytápění a chlazení vašeho domu více, než je nutné, díky nedostatečné izolaci. Pokud si to můžete dovolit, nainstalujte kvalitnější okna a dveře, účinně izolovat můžete i bez velkých zásahů.

 

10. Nákupy losů a hraní placených her

Mnohdy je velmi těžké zbavit se tohoto zlozvyku. Kdybyste sečetli ty drobné vklady do této záliby, pocítíte při pohledu na tento seznam hanbu a lítost. Odstraňte údaje o kreditní kartě z placených webových stránek a aplikací, kde hrajete hry, i kdybyste z toho byli chvíli frustrovaní.

 

11. Nemáte správně nahuštěné pneumatiky

Ano, mají-li pneumatiky větší manévrovací prostor může to zvýšit spotřebu paliva na najetý kilometr. Udržujte proto své pneumatiky správně nahuštěné a ušetříte peníze za palivo. Nastavte si pravidelné upozornění na telefonu nebo si zapište do kalendáře, abyste je nezapomněli zkontrolovat.

 

12. Kupóny a slevy (nezodpovědné)

Slevy by vám měly ušetřit nějaké peníze, to ano, ale pokud nakupujete jen kvůli tomu, že jde o nějakou slevu, pak jde o plýtvání penězi. Nepoužívejte kupony jako záminku, abyste kupovali věci, které byste za normálních okolností nekoupili, ale jen na nákupy, které děláte běžně. Narazíte-li tedy na kupon na opravu auta, využijte jej jen v případě, že to vaše auto potřebuje a ne naopak.

 

13. Použité oblečení

V mnoha městech jsou obchody s použitými oděvy. Většinou jde o mírně použité kvalitní oblečení, které mívá delší trvanlivost než nové, levné oblečení, které se rychle krčí a párá.

Pokud trváte na nákupu nového oblečení, nemusíte platit plnou maloobchodní cenu. Obchodní řetězce obvykle cenu za oblečení výrazně navyšují, aby měli zisk. Počkejte si, až půjdou do slevy. Jde o dobrý způsob, jak zjistit, že věc opravdu potřebujete a počkáte si na slevu.

 

14. Výdaje za lékaře

Věříte, že se vás to netýká, ale špatná hygiena, alkohol a nezdravé stravovací návyky, se podepisují na vašem zdraví. Zvažte proto potenciální účty za lékařskou péči, které vás potkají v budoucnu, proti dočasnému nepohodlí, než se přizpůsobíte novým návykům a učiňte chytrou volbu.

 

15. Drahé výrobky pro osobní péči

Myslíme si, že jsme chytří spotřebitelé, ale mnozí z nás i nadále kupují spoustu nesmyslů plných chemikálií v naději, že odstraníme vrásky, napne se nám kůže, nebo oživí pleť. Když zjistíte, že to nefunguje, tak si koupíte jiný. Podívejte se na seznam kosmetických výrobků. Vsadím se, že bez použití vyhledávače dokážete rozpoznat možná čtyři nebo pět druhů. Omezte je tady jen na nutné množství.

 

16. Co prádlo opravdu nepotřebuje

Aviváž? V podstatě obsahuje spoustu toxický složek vložených do pračky. Na internetu najdete mnoho levných domácích prášků na praní nebo aviváží na prádlo. ( Domácí aviváž, Domácí prací prášek )

Sušička? Pokud to jen trochu jde, tak přeskočte i sušičku, sušení na vzduchu funguje velmi dobře a je zadarmo. (Stejné je to s myčkou na nádobí ušetříte sice za vodu, ale elektřina taky není zadarmo Poz. administrátora)

 

17. Energetické nápoje

Pijete-li energetické nápoje, je na čase s tím přestat, pokud chcete ušetřit. Jde o drahé výrobky a je tu velká šance, že jich budete muset pít čím dál tím větší počet, aby zafungovaly. Pokud je pijete proti ospalosti, přemýšlejte o zdravějších prostředcích. Máte-li normální množství spánku, ale stále se cítíte velmi vyčerpaní, domluvte si schůzku s lékařem. Existuje celá řada zdravotních problémů, které by mohly být toho příčinou.

 

18. Jednorázové holící strojky

Jednorázové holící strojky ztrácí velmi rychle ostrost, takže je raději nekupujte. Existují holící strojky, kde stačí vyměnit kvalitní ostří, které můžete levně koupit ve velkém. Jsou ostřejší než jednorázové holicí strojky, protože jsou navrženy tak, aby déle vydržely. Dámy tyto žiletky mohou bez obavy používat taky, jsou totiž bezpohlavní. Nenechte se zmást reklamou.

 

19. Opakovaně použitelné kelímky na kávu

Na některých místech lze koupit kávu „pře ulici“ kde s cenou za nápoj kupujete i kelímky. Pokud kupujete tento typ kávy, investujte do vlastního cestovního kelímku na vícenásobné použití. Můžete získat „slevu“, protože jste ve skutečnosti připlatili za papírový nebo plastový kelímek.

 

20. Nákup balených kávových nápojů čas nešetří

Mnoho kávovarů má nyní funkci naprogramování vaření kávy v určený čas, takže si je můžete naprogramovat a mít kávu, než se probudíte. Není to pracné a ve finále je to levnější než kupované kapsle.

21. Více než jeden nákup potravin týdně

Dobrým způsobem, jak udržet rozpočet na uzdě je nedělat drobné nákupy během týdne. Neztrácejte čas tím, že půjdete do obchodu kvůli pár věcem. Pravděpodobně nakonec stejně koupíte ještě i něco navíc.

 

22. Nákup několika různých čisticích prostředků

Až na některé výjimky, jako je dřevo a některé potahové materiály, nemusíte kupovat na každý materiál jiný, často drahý produkt. Je velmi snadné najít nějaký levný, domácí, univerzální čisticí prostředky.

 

23. Využívejte kvalifikačních slev

Mohou být pro vás obzvláště zajímavé, pokud jste student, ZTTP, důchodce apod. Často ani nevíme, jaké slevy můžeme získat. Zjistěte si, co vše vám společnost může poskytnout.

 

24. Jaké balení koupit

Porcovaná káva, balené maso, krájené uzeniny, sýry apod. stojí pravděpodobně více, než než kdyby jste si koupili tyto potraviny vcelku a naporcovali si to sami. Sledujte také na štítcích „cena za kilogram“. Pamatujte, že všude tam, na co sáhla lidská ruka tzv. navíc, bylo potřebovat přičíst nějaký ten peníz navíc.

 

25. Dezorganizace

Chaos vás často stojí peníze. Jsou to zbytečně rozsvícená světla, ztráta věcí, jako jsou tašky, deštníky, svetry, doklady, klíče, ….,

V případě, že vás ztráty samy o sobě nemotivují k lepší organizaci, spočítejte si, kolik jste toho ztratili a kolik vás to stalo peněz nebo času, který jste museli věnovat nápravě. Čas jsou taky peníze.

 

Zdtoj: www.lifehack.org

 
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď