27 července, 2024

Multi-tasking / aneb jak se nestát troskou

Je to dnes velmi populární „slovo“ a všichni si myslí, jak nejsou světoví. Jenže každá žena, která chodí do práce a má děti si takový multi-taskingem prochází denně, aniž si to uvědomuje. Možná by bylo dobré si říct, jak multi-tasking ano a jak tedy rozhodně ne. Není správné vnímat člověka, který dokonale ovládá multi-tasking jako multifunkčního robota, který chvílí účtuje, chvíli pere, chvíli maluje, chvíli,… No prostě dělá deset věcí najednou a vše dělá naprosto úžasně. Naopak. Jeho práce je zákonitě neefektivní, protože přeskakováním od jedné práce ke druhé, přináší výsledky daleko později.

Neustálé přepínání myšlenek je náročné na soustředění. Vždy vám chvíli trvá, než si uvědomíte, kde jste přestali a jak, že jste to chtěli pokračovat dále. Mnohdy musíte znovu vymýšlet už vymyšlené a také jste náchylnější na dělání chyb.

 

Jak správně začít den

Pokud jste po ránu roztěkaný a nevíte, kde dříve skočit anebo jste naopak s inteligencí na nule, pak je dobré začít nějakými rituály, které opakujete beze změny každý den. Nastavená rutina z vás sejme břemeno přemýšlení, co je ještě potřeba udělat. Snažte se nezačínat den ve spěchu, protože pak vás chaos provází po celý den.

Rituály mohou být libovolné, ale mělo by jich být tolik, že vám pomohou nabýt klidu nebo naopak nastartovat. Umýt, ustlat, nasnídat, zaběhat si, …….. atd. Prostě to, co byste stejně museli tento den udělat.

Rozhodně by mezi rituály mělo stát heslo dne, které hovoří o tom za co jste osudu vděční.

  • „Jsem šťastný, že mě dnes nebolí,….“
  • „Jsem rád, že má dcera má tak pěknou práci,…..“
  • „Jsem rád, že to nemám daleko do práce,….“

Každý den se snažte vymyslet něco nového a vůbec nevadí, když si to vždy zapíšete.

Poslední z rituálů by měl být takový, na který se těšíte. A je přitom jedno, jestli je to ranní procházka a nebo káva. Tento oblíbený rituál naznačí, že je potřeba se soustředit na práci. Zaměřte se v klidu na jednu věc a pokud ji nedoděláte, tak nezačínejte jinou, ledaže by hořelo. Je dobré začínat tou nejméně oblíbenou činností, dokud jste ještě plní energie. Uspokojení z hotové práce vás nabije aktivitou na další hodiny. Jakmile se to naučíte, tak se single-tasking stane vaší přirozeností.

Pokud je to jen trochu možné, nedávejte si dva složité úkoly hned za sebou, ale proložte je nějakou „rychle obrátkovou“ prací, abyste rychleji dosáhli odměny z dokončené práce.

 

Kontrola mailů

Snažte se omezit počet schránek. Čím jich máte více, tím dostanete více spamů!

Emaily kontrolujte jen 2-3x za den. To, co nepočká, vyřiďte hned, nebudete na to pak muset myslet.

Udělejte si složku „Zítra“ a „Počká“ a zbytek smažte. To co je „Zítra“, opravdu udělejte hned druhý den, dříve než se pustíte do dalšího čtení emailů. A to co je v „Počká“? Budete překvapení kolik věcí, které jsou ve složce „Počká“ se v čase bezbolestně změní na email do koše.

Na emaily odpovídejte maximálně v pěti větách. Jednak vám to ušetří čas (rychlejší je dotyčné osobě zatelefonovat), a jednak se nikomu delší texty číst nechce.

Naučte se říkat NE

Asertivita je lékem proti stresu a následnému vyhoření. Snaha se všem zavděčit je cestou do pekel. Pokaždé, když řeknete ANO na něco, do čeho se vám vlastně ani nechce odsouváte čas na věci, které byste dělali raději. Rovnou se tedy raději omluvte, že jste v daném časově vytíženi a opravdu se už nemůžete pouštět do další věci. Uvědomte si, že nabídky padnou mnohdy jen proto, abyste si nemysleli, že na vás ta osoba nezapomněla a tak je odmítnutím nijak nezraníte. Na druhé straně si uvědomte, že nabídky pro mnoho NE, mohou přestat chodit. Neodmítejte tedy věci, které byste dělali rádi, kvůli věcem které musíte udělat neradi.

 

Jak udržet pořádek na pracovním stole, doma,….

 

Naučte se ihned po ukončení činnosti vrátit věci na své místo. Najděte zálibu v jednoduchosti. Čím více věcí budete mít, tím více budete muset uklízet. Omezte své nároky a zjistíte, že nebudete muset tolik pracovat! Čím nákladnější život vedete, tím větší procento času musíte věnovat práci.

Multi-tasking byste proto měli chápat tak, že sice umíte udělat mnoho věcí, ale každou ze svých schopností využijete až v okamžiku, kdy ji je zapotřebí a máte na ni dostatečný prostor.

„Zjednodušení neznamená učinit svůj život prázdným – znamená to: Ponechat prostor ve svém životě na to, co opravdu chcete dělat.“ – Leo Baubata

Související příspěvky

Zanechte Odpověď