27 července, 2024

.Nízkoenergetické domy

domyDomy s nízkou energetickou spotřebou nemusí vypadat nijak výrazně odlišně. Jen zkušené oko si všimne, že se liší konstrukčním řešením domu, tepelnou izolací a vhodným vytápěním. Zásoby uhlí, ropných látek a zemního plynu jsou v Evropě odhadovány už jen na pár desetiletí. Je tedy potřeba se zamyslet nad energetickými úsporami našeho bydlení. Je několik možností, jak toho dosáhnout:

  • vzduchotěsnou izolací fasády
  •  úspornými žárovkami
  • využitím solární energie
  • topný systém s vysokým procentem účinnosti a dobrou regulací nastavení  atd.

 

Výrazněji ušetříme, pokud si postavíme energeticky úspornou stavbu. Energetická spotřeba by neměla být větší než 65 kWh/m2 za rok

Průměrná spotřeba běžně stavěných domů je 75 kWh/m2 Úsporný neboli tzv. třílitrový dům by si měl ale vystačit se spotřebou tří kubických metrů zemního plynu na metr čtvereční obytné plochy a rok. Jejich spotřeba energie na vytápění a ohřev užitkové vody tedy nepřekračuje 45 kWh/m2, k tomu je však třeba připočítat dalších 15 kWh na provoz elektrických spotřebičů. Dům by měl být vybaven větracím systémem s rekuperací vzduchu, který sníží energetické ztráty vzniklé běžným větráním.

Měli bychom si uvědomit, že významným zdrojem tepla je slunce. Dokonalý solární systém, může snížit energetickou spotřebu až na 15 kWh/m2 a rok. Izolace vnějších stěn by měla mít kolem 30 cm, plus vzduchotěsná fólie, která zamezí prostupu tepla.

domyStejně nezbytné je trojité zasklení oken s tepelně izolačním sklem. Okna na jižní straně by neměla přesahovat více než 40% z celkové plochy stěny. Na západní straně domu by se měla umisťovat okna co nejmenší. Pro spotřebu teplé vody je vhodné solární zařízení a tepelné čerpadlo.

Vhodná parcela

Ideální parcela by neměla být blízko vysokých budov, které by domu ubíraly sluneční svit. Největší problém nám bude činit také parcela, kde je nejvýznamnější stranou otočena na sever. Postavte se na parcelu a zamyslete se, kde bude dům stát a kde budou umístěny jeho místnosti. Kuchyň ani ložnice není vhodné umístit na jižní stranu už vzhledem k intenzitě slunečního svitu. Nebude-li se vám uspořádání vzhledem ke světovým stranám líbit, raději si najděte jiný pozemek.

Tvar domu

Tvar domu má velký vliv na energetickou spotřebu domu. Čím má totiž složitější půdorys, tím větší budou jeho energetické ztráty. Možná vás to překvapí, ale nejvhodnějším tvarem domu je stavba blížící se svým tvarem kouli.

Uspořádání interiéru:

  • obývací pokoj a jídelnu bychom měli umístit na nejslunnější stranu a současně použijeme maximálně možnou velikost zasklené plochy
  • kuchyň, koupelnu a hospodářskou místnost naopak umístíme na sever a dbáme na malá okna – ložnicím to prospívá nejvíce na východ.

domy

Kam se podíváme, všude se dá šetřit

Pro velké prostory je vhodnější pro úsporu energie použít halogenové zářiče. Liší se od jiných způsobů vytápění tím, že teplo je dodáváno jen do místa jeho potřeby bez nutnosti vytápět celý prostor.

Přemýšlejte nad akumulačními kamny. Moderní, akumulační kamna mají výborné technické parametry a dokonalý vzhled.

Větrací systém

V domácnosti vzniká denně až 20 kg vodní páry. Pokud ji neodvedeme, máme vysokou vzdušnou vlhkost, která prospívá plísním a mikroorganismům způsobujícím alergie. Ke špatné pohodě přispívají i škodlivé výpary z nábytku, textilií, čisticích prostředků a oxidy dusíku vznikající při dýchání.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď