Nevadí. Pokud budete mít alespoň trochu trpělivosti, šít se naučíte. Nesnažíte-li se vypadat ve stylu „nečesaný, nemytý“, pak je pro vás šití základní životní nutností. A nepotřebujete k tomu ani šicí stroj.
Začneme od úplných základů. Co k tomu budete potřebovat.
- Jehly různých velikostí a jestli špatně vidíte, tak i navlékáček nití.
- Jakékoli měřidlo, ale nejlépe krejčovský metr.
- Ostré nůžky, které nepoužívejte na nic jiného, protože i stříháním papíru se vám ztupí.
- Nitě, případně stehovku. Čím je materiál pevnější, tím pevnější musí být nitě. U nití pozor na kvalitu, pokuste se ji utrhnout. Měla by vám klást odpor, ale ne takový abyste si pořezali prsty. Staré nitě se trhají jako papír a můžete si je nechat místo stehovky, na šití už se nehodí, sešité švy by se potrhaly.
Druhy ručních stehů
Ruční stehy se rozdělují podle použití do čtyř základních skupin.
- Pomocné stehy se používají k dočasnému spojování či označení místa kapsy, záševku apod. K tomu se používá méně kvalitní nit (stehovka), která se snadno dá utrhnout a vypárat.
- Spojovací stehy používá se k trvalému spojení textilního materiálu (zadní, prošívací neboli perličkový, zapošívací, skrytý zapošívací, tužící, křížkový, střídavý, scelovací, …)
- Obšívací stehy používá se k začištění okrajů nebo k obšití dírek např. na knoflík (obnitkovací, smyčkový).
- Ozdobné stehy používají se k ozdobnému vyšíván (řetízkový, stonkový, křížkový, krokvičkový, …)
Můžete dále sledovat naše návody na šití.
Jako velmi dobrý materiál pro zkoušení těchto stehů je úklidová utěrka – viz foto v návodech, která je dostatečně pevná a dobře se vám s ní bude pracovat, ale velmi dobře se vám bude pracovat i na vrstveném toaletním papíru.
1.V 3 Základy ručního šití
1.V 6 Druhy ručních stehů