22 července, 2024

Poruchy na šicím stroji

šicí strojŠití na šicím stroji komplikují problémy se šicím strojem. Začínající švadlena mnohdy  neví, jak problém vyřešit. Uvedeme si o nejčastější příčiny poruchy stroje. Přitom nebereme v úvahu programovatelné, elektronické stroje. Všechny šicí stroje jsou si v podstatě hodně podobné, ať už jsou domácí či průmyslové, protože na všech najdete podobné součástky.

Spodní část šití je nehezká:

Pokud jsou na spodní části ušité látky místo krásného stehu jen smyčky, máte příliš volné napětí horní nitě. Přitáhněte horní nitě. Při potažení by měla horní nit běžet s mírným napnutím. Pokud ne, změňte nastavením napětí horní niti, což je naznačeno šipkou (viz foto 1). Když zvýšíte napětí, smyčky zmizí a steh se vyrovná. Může však jít i o špatně navlečenou horní nit. Zkontrolujte tedy, zda nit probíhá místy, která jsou k tomu určena. V tomto případě má každý stroj trochu odlišný systém a je lépe se důkladně seznámit s návodem.

Horní nit se často trhá:

Na některé látce se netrhá na jiné ano. Správné napětí horní a spodní nitě při častém střídání kvality látky je někdy pěkný oříšek, protože jedno podmiňuje druhé.
Příčina ale může být i jinde. Nit už je stará nebo nekvalitní. Špatný návlek horní nitě. Moc utažená horní nit a je třeba ji uvolnit. A velmi častým důvodem je v tomto případě sražená nebo tupá jehla, kterou je nutno vyměnit.

Horní steh je po ušití  plný smyček:

Zde je  stejná odpověď.  V tomto případě je moc volná spodní nit. Když stroj běžně používáte a šil dobře, velmi pravděpodobně je nit špatně navlečena. Zkontroluje návlek spodní nitě. Nit by se neměla z cívky odvíjet v protisměru tahu – viz nákres.  Z pouzdra cívky by měla vycházet s mírným napětím, které lze upravit pomocí šroubu. U domácích šicích strojích je obvykle jeden šroub na pouzdru cívky.

Spodní nit se během šití často trhá:

Cívka v pouzdru pravděpodobně špatně sedí (může být poškozena) a při rychlém šití poskakuje. Vložte do pouzdra cívky kolečko z látky, které odpovídá svou velikostí cívce. Aby cívka lépe klouzala, kápněte na látku trochu oleje. Tloušťka látky závisí na cívce. Je tedy možné, že bude muset vyzkoušet více variant.

Jehla při šití vydává zvuky jakoby klapot:

Vniknutí jehly do látky by měl být tichý. V tomto případě je hrot jehly je ohnutý nebo ohnutý a jehlu je nutné vyměnit.

Šev není celistvý a má vynechané stehy:

šicí strojDěje-li se to jen jednom konkrétním typu látky, je možné, že se tato látka stroji „nelíbí“. Často se to děje u úpletů, které potřebují speciální jehlu na úplety (zaoblená špička) a jemný podavač látky.  Vyžaduje i dobré seřízení napětí nití. Nešijete-li takové látky často, můžete si pomoct tak, že podložíte v místě sešití látku proužky z pauzovacího papíru. Po ušití se dá papír snadno odtrhnout.
Přeskakuje-li steh na všech látkách, zkuste vyměnit jehlu, může být tupá. Má-li jehla kulatý dřík, pokuste se jehlou pootočit, možná jste ji špatně nasadili. Může jít i o nesprávně zvolenou tloušťku jehly a nitě stroje vůči šité látce.

Látka se ve stroji špatně posouvá:

Může jít o příliš jemné zuby podavače a máte-li volbu, změňte je. Možná ale stačí je jen vyčistit.  Ve spodní části stroje se zachytávají chloupky z látek a zuby bývají plné prachu. Je potřeba  odšroubovat destičku a vše vyčistit. Někdy stačí přidat (nebo ubrat) větší tlak na přítlačnou patku podle tloušťky šitého materiálu.

A když už si nevíte rady, je potřeba volat opraváře.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď