23 května, 2024

Modelace prsů po mastektomii

rakovinaNejčastějším nádorovým onemocněním u žen je nádor prsu. Rakovina prsu dnes už není totéž, co před 20 lety. Díky včasnému odhalení a pokrokům v léčbě je procento přeživších velmi vysoké. Při auto-kontrole, nepropadněte panice, pokud si něco nahmatáte, až 80 % z objevených hrudek jsou např. neškodné cysty.  Většinou si žena nahmatá bezbolestnou hrčku v prsu. Bolest prsu sice může být příznakem rakoviny, ale není to běžné.
Je potřeba věnovat pozornost změně ve velikosti a tvaru prsou, otokům v podpaží případně změně tvaru bradavky nebo výtokům z bradavky.

Důležitý je čas

Čím dříve je rakovina prsu zjištěna, tím snazší je léčba. Mamografie, může objevit nádory dříve, než budou hmatatelné. Jediný jistý způsob, jak zjistit, zda je hrudka, kterou jste objevili rakovina, je provést biopsii odebraného vzorku. Výsledky ukážou, zda jde o rakovinu a pokud ano, tak o jaký typ. Existuje několik forem rakoviny prsu, a léčba je různá podle typu rakoviny. Je-li např. kůže hrubá, červená a vypadá jako pomerančová kůra, může jít o zánětlivý karcinom prsu (vzácný, rychle rostoucí druh rakoviny).

Diagnóza

Jakmile byla diagnostikována rakovina prsu, je potřeba zjistit, jak je nádor velký a jak daleko se rakovina rozšířila. Jednou z metod chirurgické léčky je lumpektomie, kdy je odstraněn nádor s velkou částí zdravé tkáně, ale prso je zachováno. Tuto metodu si častěji volí vzdělanější ženy, zatím co mastektomii – odstranění celého prsu, obvykle i s bradavkou a dvorcem si volí ženy s nižším vzděláním.

Mastektomie

Po operaci může pokračovat léčba radioterapií, chemoterapií a hormonální terapií, ale my se zastavíme u mastektomii, u úplného odstranění prsu. Prsa jsou pro drtivou většinu žen symbolem ženství a ztrátu prsu nese žena špatně. Psychické problémy po operaci jsou někdy vážnější než nemoc samotná. Ženu ovládají pocity méněcennosti a obavy, jak ji příjme partner, nemá-li partnera, pak se úplně stáhne do samoty. Žena si mnohdy ani nepřipustí, že jí operace zachránila život.
Jsou některé faktory, které ke vzniku rakoviny prsu přispívají. Mimo genetické predispozice je to nadváha, nedostatek pohybu, alkohol, antikoncepce a některé formy postmenopauzální hormonální terapie. Není pochyb o tom, že rakovina je život měnící zkušenost a může vést k pocitům izolace. Proto je důležité být v kontaktu s přáteli a rodinou, díky nimž se žena necítí tak sama.

Nové prso

Mnoho žen se po mastektomii rozhodne pro rekonstrukci nového prsu. Rekonstrukce může být provedena prsním implantátem, tkání z jiné části těla nebo kombinací obou metod. Ideální pro tyto účely je břicho, zejména u žen, které už rodily. Vyřeší se tím dvě věci najednou, protože odebráním části kůže se břicho stane opět plochým. Bradavka a dvorec kolem bradavky může být proveden tetováním nebo chirurgicky.

Epitéza

Rekonstrukci je možno provést ve stejnou chvíli s mastektomii, ale i kdykoli jindy. Do chvíle, než se pro operaci rozhodnete, je možno nosit tzv. epitézu. Jedná se o protézu ve tvaru prsa, která se vkládá do podprsenky. Budete-li mít nepříjemný pocit, pak jde spíše o psychický blok než o estetický, protože jde o velmi kvalitní náhradu, a běžný pozorovatel nepozná, že jde o umělé prso.
Rozhodnete-li se pro rekonstrukci prsu, je potřeba, abyste již byla psychicky v pohodě, protože je potřeba reálně zhodnotit možnosti, které plastická chirurgie nabízí. Je potřeba si uvědomit, že nové prso nikdy nebude takové jako to přirozené. Je také nutno počítat s jizvami, které se díky odebírání a přesouvání tkáně z jiných částí těla i rozmnoží.
Rozhodně je nevhodnou pacientkou žena, která trpí obezitou, cukrovkou nebo nějakým cévním nebo srdečním onemocněním.

Po operaci

Během následujících asi tří měsíců se nedoporučuje žádná tělesná námaha a oblast rekonstruované bradavky je potřeba chránit, protože je náchylná k pooperačním infekcím. Pacientky by rovněž neměly kouřit, protože se tím zhoršuje prokrvení tkání a odumírání transplantátů, které jsou na dobrý přívod krve závislé. Po odstranění prsu kvůli nádorovému onemocnění je jeho rekonstrukce hrazena zdravotní pojišťovnou.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď