27 července, 2024

Ibišek

ibišekIbišek (čínská růže) – Hibiscus je dřevina i bylina s nápadnými, okrasnými květy, které mohou mít podle odrůdy různé barvy od bílé, žluté, růžové, oranžové, fialové i červené. U některých ibišku se barva květů mění s věkem. Je to teplomilná rostlina, některé ibišky jsou ale vhodné pro pěstování i na zahradě.

Přesto je pěstování ibišku trochu komplikované a nejlépe se mu bude dařit v přenosné nádobě na terase, kde ho můžeme od jara do podzimu rozmazlovat a přes zimu mu poskytnete teplejší místo. Máte-li jej doma, bude mu nejlépe na okně, protože potřebuje světlo.

Jak ibišek pěstovat venku

Zasaďte jej do kyselé humózní půdy (pH mezi 6,5 – 6,8), kterou v létě často přihnojujte draselným hnojivem, Pěstební nádobu, která by měla být spíše široká než hluboká,  postavte na chráněné místo, kam moc nefouká. Má rád sluníčko a chceme-li, aby kvetl, měl by být na slunci alespoň 6 hodin a přes poledne jej zastíníme. proto se mu bude líbit zejména tam kde máte slunečník, který jej ochrání před přemírou slunce i deště. Když vám ibišek přes veškerou péči nepokvete, začněte jej přemisťovat, až najdete místo, kde se mu bude líbit.

V hodně teplých oblastech jej můžete zasadit přímo na zahradu ve vzdálenosti 1-2 metry od sebe. Půda kolem ibišku by měla být vždy vlhká ale ne mokrá.

Ibišek má rád řez

V předjaří jej ořežte o jednu třetinu, abyste podpořili jeho kvetení. Během roku odstraňujte zvadlé květy a uschlé větvičky. Odstříhnuté větvičky nevyhazujte, protože ibišek se množí, nejen semeny, ale i řízky. Odřezky zapíchneme do vlhkého substrátu, nebo jej dejte do vázy s vodou 20° – 22 °C.

Škůdci v zahradě

 

Jako všechny rostliny, tak i ibišek je potřeba chránit před škůdci jako jsou mšice, roztoče, třásněnky a molice. Není odolný ani proti šedé plísni (botrytis) a pižmové či pudrové padlí.

Žloutnutí listů

  • v horní části vaší rostliny –  pravděpodobně je to dehydratace, zvyšte zálivu.
  • uprostřed rostliny – nadměrné zalévání.

 

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) má obrovské květy a kvete od jara až do zámrazu.

Ibiškovec jedlý (Hibiscus esculentus), známý jako okra je velmi oblíbená zelenina asijské a africké kuchyně, často jako zahušťovadlo, protože má při vaření slizovitou konzistenci. U nás pro něj není vhodné klima, plody se ale u nás dají koupit zmražené nebo naložené.

Léčivé účinky ibišku – babské rady

Pro tyto účely se nejčastěji používá Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa). Často se používal pro zlepšení různých chorobných stavů, jako je: vysoký i nízký krevním tlak, cholesterol, srdeční a nervové choroby,  hubnutí, horečka, nachlazení, rakovina, podrážděný žaludek, na zvýšení produkce moči, proti zácpě,

Listy se mohou použít jako obklady různých kožních poranění.

Ibiškový čaj  má nakyslou chuť, proto je pro citlivější osoby nedělat příliš silný, nebo by jej měly přestat používat. Dělá se ze sušených ibiškových květů tmavě červených kalichů (střed květu) a listů.

 

Ibišek může také ovlivnit způsob, jakým tělo zpracuje acetaminofen (Tylenol), ale tento účinek je pravděpodobně velmi minimální. Naslouchejte vašemu tělu a .

Související příspěvky

Zanechte Odpověď