18 května, 2024

Domácí prášek na praní

kaštanyNemáte-li prášek na praní, nezoufejte. Nastrouhejte nebo si namelte kaštany. Čím jemněji prášek bude, tím lépe. Potom přidejte stejné množství vody a chvíli povařte. Vzniklou tekutinu přeceďte a se vzniklým mýdlovým gelem můžete začít prát. Kaštany obsahují saponin, který prádlo vypere daleko levněji než kupované prášky. Do gelu můžete přidat pár kapek nějaké esence (na výrobu přírodní kosmetiky), aby prádlo vonělo vaši oblíbenou vůní. Není to ale potřeba, protože pokud sušíte prádlo venku provoní se vzduchem.
Saponin obsahují i jiné  rostliny, ale při praní jsou kaštany jeho nejsnadnějším zdrojem

Nebo: Nechce-li se vám pobíhat po lese, kupte jádrové mýdlo (200 g), nejlépe bez palmového oleje. Toto mýdlo si nastrouhejte na struhadle. Dále přidejte sodu na praní – uhličitan sodný ( 2 kg). Pozor, nejde o jedlou sodu. Obě součásti smíchejte. Nejlépe v roušce, kterých máte nyní doma asi plno, protože soda by vám mohla podráždit sliznici. Prášek na praní  proto skladujte zavřený.  Na jednu pračku dejte asi 2 lžíce domácího prášku, záleží ale i na množství prádla.

Nebo: Udělejte si  mýdlový gel. Vezměte jádrové mýdlo (200 g),soda na praní ( 200 g). Do kbelíku nalejte 4 litry vařící vody a přidejte mýdlové vločky. Až se rozpustí, přidejte další 4 litry horké vody a rozmíchejte se sodou. Nechejte reagovat 1 den a občas promíchejte. Do jedné pračky budete potřebovat 1 hrnek gelu.

 

Další rady při praní prádla

Mastné skvrny – posypejte skvrnu dětským pudrem a nechejte působit. Postup můžete podle potřeby zopakovat. Pak vezměte šampon na mastné vlasy, vetřete jej do rubu tkaniny a vložte do pračky.

prádlo

 

Žvýkačka – zabalte oděv do igelitového sáčku a vložte jej do mrazáku. Až žvýkačka zmrzne, půjde pěkně vydrolit.

 

Bělení prádla – Kdysi se používala na bělení prádla moč, ve které se prádlo pralo. Dnes bychom s tím asi u pradlen neuspěli. Tak jinak. Během jasné měsíční noci se prádlo vybělí taky. Intenzivní měsíční svit a rosa, která do sebe natáhla chemikálie ze vzduchu, udělají své.

 

Další příspěvky v této kategorii.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď