22 července, 2024

Termální lázně Mosonmagyaróvár

Mosonmagyaróvár je jedno ze sedmi okresních měst župy Győr-Moson-Sopron v Maďarsku a je v bezprostřední blízkosti slovensko-rakouských hranic.
Toto lázeňské město má téměř vesnický charakter, protože je zde velké množství rodinných domů. Má něco přes 30 tis. obyvatel, ale tento počet výrazně stoupá díky turismu, protože termální lázně činí městečko atraktivní po celý rok. Místní hotely mohou ubytovat přes tisíc hostů a významně zde prosperuje i jednodenní turismus. Pramen, který zde vyvěrá, patří mezi 5 nejúčinnějších léčivých pramenů v Evropě.

Léčivá voda je zásaditá hydrogenkarbonátová a chloridová s mnoha rozpuštěnými solemi a je vhodná na choroby kloubů a páteře v důsledku opotřebení, chronické záněty kloubů, úbytek vápníku v kostech, poúrazové stavy i na různé neurózy.
Inhalace jsou vhodné u nemocí dýchacích cest, ale doporučená je i pitná kúra (max. 3 dl denně) u chorob zažívacího traktu či špatné funkci štítné žlázy. Opatření Covid

Termální lázně jsou nedaleko centra

Moson

V areálu koupaliště je několik teplých bazénů s různě teplou vodou, jako např. dětský venkovní bazén, dva velké plavecké bazény, venkovní i vnitřní a bazén s léčivou vodou, která má kolem 37oC. Některé bazény jsou vybaveny masážními tryskami a perličkovou koupelí.

Všude kolem bazénů jsou lehátka, která jsou sice zdarma, ale pokud si nějaké včas „neulovíte“, tak asi budou sice prázdná, ale ověšená ručníky, takže „nedostupná“. Rozhodně je dobré pamatovat na gumové boty vhodné při pohybu po lázních a župan v chladnějších dnech roku.
Lázně nejsou vhodné pro děti mladší deseti let, protože do většiny bazénu nemají povolen vstup.

Cena vstupenky je 10 EU na celý den a je zde celá řada slev, jako je rodinné vstupné, sleva pro studenty do 18 let, nebo skupinové vstupné. Děti do 6 let mají vstup zdarma, proto dříve než zaplatíte, zkontrolujte si, zda na nějakou slevu nemáte nárok.
Nejlevnějším dnem pro návštěvu je pondělí, kdy je cena vstupného nejnižší, pozor však na maďarské svátky.
V ceně vstupenky je pouze šatna, pokud chcete navštívit i saunu, je potřeba si připlatit.
Zdržíte-li se v Mosonu 10 dní, je výhodnější si koupit předplatné na 10 vstupů.
Cenu vstupného můžete hradit platební kartou, ve forintech nebo v eurech.
V areálu lázní lze zakoupit občerstvení, ale ceny jsou poměrně vysoké, proto není na škodu si zabalit svačinu.

Lázeňské služby

Balneoterapie zahrnuje mimo koupelí v bazénech i pitnou kúru, bahenní zábaly a uhličitou lázeň.
Vodoléčba s podvodní masáží proudem vody a vodní trakcí.
Je zde rovněž možné si dopřát různé masáže, inhalaci, kryoterapii, elektroterapii, vanovou elektro lázeň, saunu i akupunkturu.

Mosonmagyaróvár nabízí i jiné služby, které vám zpříjemní pobyt. Můžete navštívit solárium, kadeřnictví, kosmetiku, manikúru-pedikúru, ale návštěva nedaleké jízdárny potěší i vaše děti.

V okolí je veškerá občanská vybavenost včetně tržnice s maďarskými potravinami (čtvrtek a sobota), supermarketem a mnoho hospůdek s různou cenovou relací. Dají se najít i takové, kde mají pivo do 30 Kč a čaj nebo 2 dl vína za 20 Kč. Ceny v marketu jsou velmi podobné jako u nás.

Výměna peněz není problém protože je snadné najít směnárnu či banku  (doporučujeme OTP Banku). Většinou můžete platit i v eurech a kurz je velmi dobrý, ale je potřeba počítat s tím, že ne vždy vám vydají zase eura a dostanete nazpět forinty.  Stejné je to s korunami. Pozor však na mince. Ty vám vezmou asi jen málokde.

Domluvit se můžete nejen maďarsky, ale i německy a mnoho lidí ovládá i slovenštinu. Nicméně nikdy není na škodu se pár důležitých slovíček naučit.

Město má několik hotelů, a čím dále jsou od lázní, tím je cena nižší. Pozor ale při porovnávání ceny, protože některé hotely mají v ceně i volný vstup do termálních lázní a různé služby.

Něco málo z historie

Původně šlo o dvě města Moson (Mošon) a Magyaróvár, která se spojila do jediného města v roce 1939.
Historie města se datuje nejméně 5 tis. lety a v době prvního století bylo součástí římské říše. Během dalších let se touto oblastí přehnala různá vojska, včetně vojáků českého krále Přemysla Otakara nebo Turků, Habsburků a napoleonských vojáků. Proto nabízí město spoustu historických i architektonických památek.

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď