22 července, 2024

Dokonalý střih spodního prádla

Podprsenka je stále podceňovaným kusem oděvu, a přitom nám může úplně změnit naši postavu. Málokterá žena si umí koupit správnou velikost a tvar podprsenky. Často vybírají podprsenky, které mají příliš volný obvod, malé košíčky, nebo jim prsa tvaruje do nepřirozeného tvaru. Částečně je to způsobeno tím, že v mnoha obchodech je těžké koupit prádlo v plném velikostním sortimentu nebo hlubšími košíčky – D a více. Výsledek je pak takový, že se žena přizpůsobuje prádlu, místo toho, aby to bylo naopak. Navíc se mnohé ženy za velké poprsí prostě stydí a snaží se je zamaskovat malou podprsenkou.

Jak by tedy měla vypadat dobře sedící podprsenka?

Podprsenka by měla být hlavně pohodlná, protože pokud vás bude někde tlačit, nebudete se cítit uvolněně.
Současně by měla zvýraznit naše přednosti, protože jen tak se budete cítit sebevědomě.
Velký význam má správně zvolený objem podprsenky. Tam by každá žena měla začít. Prsa na svém místě drží správný objem prádla a ne ramínka. Bohužel, je to často naopak.  Nejlépe to je vidět, když se svléknete a na ramenou se rýsují červené stopy po ramínku. To je špatně. Když si po dlouhém dni sundáme podprsenku, nesmí být kůže zarudlá ani bolavá.
Některé ženy celý život nakupují jednu velikost podprsenky. Pokud jako dvacetileté kupovaly 75 C, tak se bohužel i mnoho let poté neustále rozhlížejí po téže velikosti.

Silueta těla se mění s věkem

Rodíme děti, přibíráme, nebo ztrácíme na váze. Mění se velikost a tvar prsů. Takže je na místě tu a tam vzít do ruky metr a zkontrolovat, jestli nosíme správnou velikost.

Pokud ano, jaké je řešení?

Je potřeba si koupit novou podprsenku, ale jak to udělat, tak abychom nenakoupily opět špatně?

 • Nejdříve se změřte hrudník pod prsy. Po takovém čísle podprsence se začněte ohlížet. Máte-li 85, nesnažte se o velikost 80.
 • Košíčky jsou u nás číslovány od A přes D a výše. Čím je písmeno vyšší, tím větší je košíček.
 • Když zkoušíme podprsenku, tak si ji nejdříve zapneme, aniž bychom se do podprsenky snažily naspat prsa. Zapínání musí být dimenzováno tak, abychom v budoucnu (až u podprsenky trochu povolí gumy), měly ještě další volbu pro pevnější zapnutí.
 • Potom se nakloníme, vložíme prsa do košíčků, jedna ruka přidržuje spodní část podprsenky a druhou rukou vložíme prsa do košíčků tak, že prso zvedneme a usadíme směrem ke středu těla. Potom lehce potáhneme za horní část košíčků.
 • Prso by nemělo nikde vytékat. Pod volnou halenkou to sice vidět nebude, ale upnutý svetřík to odhalí.
 • Prádlo se nesmí zarývat do kůže, nebo dokonce rozdělit prsa na více částí a dělat tak třeba 4 prsa.
 • Přední část podprsenky by měla těsně přiléhat ke hrudní kosti a kostice by měly přesně kopírovat tvar poprsí. Když se podprsenka snaží od hrudní kosti odskočit, má velký objem a malý košík. Bohužel jsou výrobci, kterým číslování nic neříká.
 • Košíček nesmí odstávat, to pak znamená, že je příliš velký.
 • Teprve nyní si upravíme délku ramínka, které nesmí být ani volné, ani utažené. Pod ideálně utaženým ramínkem můžeme volně pohybovat prstem.
 • Nakonec zvedne ruce – podprsenka se nesmí pohybovat nebo odstávat od hrudní kosti.
 • Rovněž zapomínáme myslet na úpravu ramínek po každém praní. Toto nedělá téměř žádná žena.

 

Proč někomu vadí kostice?

Když je podprsenka zvolena špatně, kostice nás nepříjemně tlačí do těla. A přitom stačí zvolit správnou velikost. Kostice musí nejen skvěle podepřít prsa, ale musí být i velmi pohodlné.
Další příčinou je velký sortiment délky a tvaru kostic. Pro každou podprsenku se používá jiná kostice. Některé jsou dlouhé a úzké a jiné jsou široké a nízké, což někteří výrobci nerespektují.
Taková domácká rada je ta, že máte-li nějakou pohodlnou podprsenku, ale už dosloužila, vytáhněte si z ní kostice a použijte je do jiné, kterou nemůžete díky špatné kostici nosit. Předem si ale zkontrolujte, zda bude tvar a délka kostice pasovat a jestli nejsou konečky kostice obnaženy až na kov. Neumíte-li si konce opravit, tak je rovnou vyhoďte, protože by vás mohly zranit.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď