27 července, 2024

Bezlepková mouka

laskavecBezlepková mouka se nepoužívá jen při celiakii, ale proniká do našich kuchyní i díky své vysoké nutriční hodnotě.

Amarantová mouka (laskavec) – má vysoký obsah bílkovin, proto je vhodná pro sportovce a vegetariány. Má ostřejší, kořeněnou chuť, proto je lepší ji míchat s jinou moukou do množství max. 30 %. Je vhodná do nekynutého těsta.

Banánová mouka – má neutrální chuť proto ji lze použít na slané i sladké pokrmy.

Bramborová mouka – se často zaměňuje s bramborovým škrobem, není to ale totéž, protože mouka se dělá z celých brambor. Protože snadno vsakuje tekutiny a je vhodné ji kombinovat s jinou moukou. Je vhodná na zahušťování polévek a omáček, případně všude tam, kde se použijí brambory. Vhodná do těst na pečení chleba, do halušek, bramborových placek, pirohy. Zvýrazňuje křehkost těsta, proto ji můžete přidat do sladkých i slaných moučníků.

Cizrnová mouka – se používá místo pšeničné mouky. Má ořechovou příchuť. Dělá se z ní např. pomazánka hummus.

Čiroková mouka – má neutrální chuť, proto se hodí na sladké i na slané pečení. Je vhodná na pečení chleba a pečiva. Používá se do směsi s jinou moukou max. do 30 % z celkového obsahu mouky.

Čočková mouka – je vhodná jen pro tepelné zpracování, ale protože je chuťově nevýrazná, může se použít pro sladké i slané pečení a na zahuštění polévky.

Dýňová mouka – má zelenou barvou. Je vhodná na chleba, pečivo, zahušťování pokrmů i pro přípravu pesta. Přidáním mandlového aroma nahradí pistácie. U alergiků na ořechy můžete dát místo mandlové a kaštanové mouky. Absorbuje do sebe hodně tekutin a tuků. Náhrada za jinou mouku může být plná, ale je vhodné přidat vejce, aby se těsto nedrolilo.

Kaštanová mouka – je to ideální doplněk do polévek, omáček, chleba, koláčů i sušenek. Má nasládlou chuť. Můžete ji nahradit až 25 % místo mouky pšeničné.

Hořčičná mouka – je velmi ostrá, a proto se používá spíše jen jako základ domácích marinád, dresinků a salátových zálivek nebo k výrobě samotné domácí hořčice.

hráchHrachová mouka – je vhodná pro přípravu hrachové polévky, zahušťování pokrmů, polévek, na krekry, palačinky. Lze přidat i do těsta na chléb, sušenky, koláče.

Jablečná mouka – lze ji používat jako běžnou mouku nebo jako přirozené sladidlo místo cukru. Proto se také používá do sladkých jídel a moučníků. Je ideální do jogurtů.

Jahelná mouka – peče se z ní pečivo, placky a sladké sušenky. Obsahuje vlákninu.

Kukuřičná mouka – se mele s různou hrubostí a lze ji dát do jakéhokoli jídla.

Kokosová mouka – můžete ji plně nahradit pšeničnou mouku, má ale výraznou kokosovou vůni a nasládlou chuť. Proto je vhodnější ji míchat s jinými moukami (kaštanovou, lněnou, makovou, sezamovou, … ). Těsto z kokosové mouky se drolí, proto je dobré při větším poměru kokosové mouky, přidat vajíčko a ubrat cukr. Těsto z této mouky je křehčí než z mouky mandlové.

Konopná mouka je vhodná jako zahušťovadlo při nízkosacharidových dietách. V těstě můžeme nahradit touto moukou až 10 % mouky, aniž by to ovlivnilo výsledek. Přidávat ji lze i do chleba, palačinek, vaflí, buchet atd. Zjemňuje při zahušťování omáčky, polévky a zeleninové pokrmy.

Lněná mouka – je vhodná přísada do chleba, těsta nebo jakéhokoliv pečiva. vhodná do studené i teplé kuchyně.

Maková mouka – se dá použít jako náhrada pšeničné mouky, ze které se připravují sladkosti, nádivky do koláčů, ale můžeme ji použít i na přípravu chleba, buď samostatně, nebo v kombinaci s jinou moukou.

Mandlová mouka – se používá hlavně při pečení do dortů a cukroví, do krémů, desertů, můžeme z ní vyrábět i mandlové mléko a domácí marcipán, makronky. Mandlovou moukou můžete částečně nahradit běžnou mouku. Neodtučněná mouka je z poloviny složena tuků (oleje) a je proto vhodnější do studené kuchyně a na přípravu dezertů.

Pohanková mouka – se dává do extrudovaných těst a na krupici. Obsahuje rutin, který se násobí s vitamínem C. Proto by se měla kombinovat se syrovou zeleninu.

rýžeQuinoa mouka – má příjemnou oříškovou chuť a je lehce stravitelná.

Rýžová mouka – se využívá k přípravě sladkých, nepečených dezertů i pečených sušenek, dortů a nekynutých buchet. Vhodná je i pro zahušťování slaných a sladkých jídel. Zvyšuje objem a pojivost bezlepkových směsí. Míchá se i s jinou moukou. Těsto z rýžové mouky se podobá těstu z pšeničné mouky, ale není tak pružné.

Sezamová mouka – je vhodná do studené i teplé kuchyně, do sladkých i slaných pokrmů. Má lehce nahořklou chuť.

Slunečnicová mouka – je vhodná jako částečná náhrada běžné mouky při přípravě těsta.

Tapioková mouka – plnohodnotně nahradí pšeničnou mouku. Díky svým vlastnostem zvětší objem chleba. Lze ji použít na přípravu sladkých i slaných těst a k zahuštění omáček. Může ji dát místo vaječného bílku při pečení. Když moukou před pečením poprášíme maso, bude vláčnější a bude mít výraznější chuť.

Teffová mouka – lze ji použít při vaření polévek a omáček. Lze ji nahradit až 30 % běžné mouky. Má příjemnou oříškovou chuť.

Zeleninová mouka – stejně jako z obilovin, lze mouku vyrobit z kapusty, cibule, mrkve, pastináku, řepy, špenátu apod. Používá se v teplé i studené kuchyni.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď