19 července, 2024

.Nedietní potraviny

Většina lidí si asi prošla nějakou dietou. Obecně vzato asi všichni víme, které potraviny nejíst. Víme, že čokoláda asi není tou nejvhodnější potravinou a naopak ovoce platí za jednu z nejvhodnějších potravin.  Ti, kteří nechtějí sáhnout po váhách a potraviny si odvažovat, se rozhodli nakupovat tzv. light potraviny. Protože výrobci chtějí prodat své produkty stůj co stůj, lákají nás na krásné, barevné obaly, a umějí si vymýšlet stále nové triky.

Jen málokdo ví, kde je tedy pravda.

Máte-li rádi Coca Colu, pak máte zřejmě problém i s velkým množstvím cukru, kterou v ní vypijete. Lze ji sice nahradit variantou light, ale pokud jste četli etiketu, pak víte, že stejně jako její sladká varianta, obsahuje i kyselinu fosforečnou. Naše kosti díky ní nejsou schopny do sebe vstřebávat vápník z ostatních potravin a kosti začnou řídnout až se propracujeme k osteoporóze (křehké kosti, náchylné ke zlomeninám).

 

Minerálky – slazené minerálky mají mnoho cukru, ale i kdybyste se rozhodli pít neslazené minerálky, tak se jejich pití při dieách moc nedoporučuje, protože minerálky obecně obsahují velké procento soli, která jako taková váže vodu v těle.

 

Sýry – jsou obecně vzato jedny z nejkaloričtějších potravin. Tady je potřeba kontrolovat, nejen to, zda to je opravdu sýr vyrobený z mléčných produktů, ale i množství soli a cukru (který se dnes přidává prakticky do všeho), ale i obsah tuku. Je-li výrobek označen jako light, pak množství tuku musí dle zákona odpovídat uváděnému množství. Pozor ale na výrobky fitness, kde si výrobce může sice napsat i ultra light, ale pravda může být někde jinde.


 

Ovoce – máte-li rádi ovoce, ještě to nemusí znamenat, že polovinu denní dávky nahradíte ovocem. Má velké množství cukrů, proto i toto jinak zdravé jídlo by se nemělo jíst ve velkém množství. Z pohledů cukrů jsou na tom asi nejhůře banány, ale pro své zdraví prospěšné složení bychom ani je neměli vynechávat.

 

Odtučněné jogurty mívají výrazně horší chuť a proto ji výrobci dohánějí cukrem. Jogurt s 0,1 % tuku může tedy mít ve finále mnohem vyšší kalorickou hodnotu než jogurt tučný.

Velkou módou se stalo vyměnit majonézu v salátech za jogurt a podle toho si i výrobky vybíráme. Prohlédnete-li si ale etikety, pak zjistíte, že množství tuku se v těchto salátech moc neliší a ona tam ta majonéza je stejně a jogurt je tam jen na úkor ostatních složek.

Cereálie – i zde bychom si měli dávat pozor, protože je to vlastně hlavně mouka a cukr.

Rýžové chlebíčky a podobné pufované potraviny jsou z další potravinou, kterou byste si měli odpustit, byť by na nich nebyla tuková poleva. Zrna jsou za vysokého tlaku a teploty nafouknuty, čímž mají velký objem ale jsou velmi lehké. Hladina krevního cukru po jejich konzumaci rychle stoupne, pak zase rychle klesne a my máme rychle hlad.

 

Pozor také na tzv. fitness tyčinky, které se vyrábějí z extrudovaných obilovin (vysokým tlakem a teplotou je narušeno škrobové zrno) a opět po nich rychle dostáváme hlad.

 
A to už přímo souvisí s průmyslově vyráběnými potravinami, na kterých vesměs může vzniknout závislost. Obecně se dá říct, že lidé, kteří jedí polotovary mívají větší nadváhu, než ti, kteří si připravují potraviny sami.
 

Zdroj:

Peklo na talíři

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď