21 května, 2024

Zazimování vinné révy

vinná révaVinná réva potřebuje velkou péči a dobré zazimování. Díky úspěšnému šlechtění se sice podařilo vypěstovat odrůdy révy, která je velmi odolná i zimním mrazům. Vadí ji zemnéna velké výkyvy teplot, protože má dobrou genetickou paměť na svůj původ.

Kmen vinné révy = staré dřevo a většinou se neseřezává. Může být zapěstován cměrem nahoru, nebo rovný a odorovně jako tlusté rameno (kordon). Z kmene, vyrůstají  krátká nebo dlouhá ramena a říká se jim tažně.

Zazimovat je potřeba hlavně stolní odrůdy. Bez ohledu na region přikryjte i mladé 1 – 2leté sazenice, odrůdy, které nejsou odolné na teplotní extrémy a hybridní odrůdy révy.

Práce vás při zazimování vinné révy čeká, je přímo úměrná choulostivosti druhu, který na zahradě máte a síle mrazu, který u vás panuje.

 

Příprava na zazimování

Přípravné práce:

  • Je-li podzim hodně suchý, dodejte révě dostatek vláhy.
  • V září pohnojte révu fosforečno – draselnými hnojivy.
  • Když opadnou listy, úplně odstřihněte nezralé (zelené) tažně. Stejně by v zimě zmrzly.
  • Ořežte i ostatní tažně a nechejte na nich jen 2-3 pupeny (pro jarní kontrolu, že nezmrzly).
  • Celý keř postříkejte 3% roztokem síranu měďnatého nebo železa, případně i dalšími postřiky na choroby a škůdce.
  • Připravte si krycí materiál.

vinná révaCo budete potřebovat pro zazimování vinné révy?

Cokoli, co révu ochrání. Všechny izolační materiály ale musejí být přírodní. Umělé materiály nezahřívají a réva by mohla zmrznout. Může to být pytlovina, staré bundy či deky, koberce, rohože, sláma, sítě, dřevěné plůtky, smrkové větve, spadané listí, atd.

Připravte si i insekticidní přípravky a bylinky jako je např. pelyněk či měsíček.

Nějakou dezinfekci na krycí materiál. Všechny materiály musí být suché, čisté a ošetřené 5-7% roztokem síranu měďnatého nebo jiným fungicidním přípravkem. Sypké materiály (listí) můžete prosypat insekticidními bylinkami, popelem a prosypat jedovatými návnadami na hlodavce a jiných škůdců.

 

Kdy začít s pracemi

Kořeny révy začínají mrznout asi při -5 °C. Proto sledujte počasí a přihrňte kořeny hlínou tak, aby byla spodní část kmene zcela zakryta (poloměr asi 30 cm, výška 25 cm). Kořeny je potřeba ochránit i proti hlodavcům, kterří by je mohli okousat. Následně by kořeny napadly plísně a další houbová onemocnění.

Mladé kmeny můžeme dole navléct do velké (rozříznuté) plastové láhve, kterou pak zasypeme zeminou.

Ostatní části rostliny obalte připraveným materiálem a obtočte motouzem. Ochranný obal by měl být dostatečně hrubý a pevný, aby jej nenarušil vítr.

Jste-li v oblastech, kde očekáváte nižší teploty než -15 °C, což je u nás prakticky všude, tak uvolněte měkké tažně od podpory, položte je na zem. Tažně zajistěte, aby se nezvedly nad provedenou izolaci a vše zakryjte. Vše proveďte tak opatrně, jak to jen jde, abyste rostlinu nepolámali.

Přes takto provedený úkryt natáhněte folii, kterou zajistěte, aby ji neodvál vítr. Dole musí zůstat průduchy, aby během teplých dnů réva nezplesnivěla.

 

zazimování vinné révy
https://www.botanichka.ru/article/kak-ukryit-vinograd-na-zimu/

Odstraňování izolace

Izolace se odstraňuje až koncem dubna. Jinak by mohly odumřít nasazené pupeny. Pozor však na rychlé odkrytí, ostré jarní slunce může rostlinu popálit. Raději úkryt odstraňujte postupně, večer nebo za oblačného počasí. V teplých dnechmůžete izolaci odstranit, vysušit a v noci znovu zakrýt.

Zeminu postupně odhrňte a celou rostlinu uveďte do „letního“ stavu. Rostlinu okopejte, aby se kyslík a vláha dostali ke kořenům. Kolem kmene můžete nechat mulč z listí, který bude postupně hnít a sloužit jako organické hnojivo.

 

Doporučené odrůdy

Odrůdy: Lydia, Delight, Isabella, Victoria, Christina, Strashensky, Laura, Amethystovy, Ontario, Extra, Talisman, Arcadia, Negrulya a další., dodávají mrazům až do -30 °C, ale potřebují dobrý zimní kabátek.

Samantha je extrémně odolná odrůda vůči chorobám a mrazu.

Z raných odrůd jsou to Pineapple, Rogachevsky, Delicate, Lucille, případně Hybrid Buffalo, který je velmi výnosný.

Zdroj informací- číst více

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď