24 května, 2024

Pobyt na Slovensku

SlovenskoDlouhodobý pobyt na území Slovenské republiky není povolen. Pro tyto účely si musíte vyřídit alespoň přechodný pobyt.  Pobyt cizinců na území SR upravuje zákon č. 404/2011 Z.z. (Zbierky zákonov).

Absolvovali jsme celý tento proces v Žilině a tak vás s tím nyní seznámíme a v tomto článku vás v rychlosti provedeme celou touto papírovou „operací“.

První tři měsíce strávené na Slovensku jste turista

Jako občan EU nepotřebujete pro přechodný pobyt na Slovensku vízum ani žádné jiné pobytové povolení.  Jakmile ale chcete na Slovensku být déle než 3 měsíce, musíte se zaregistrovat na cizinecké policii.

V současné době se musíte objednat elektronicky, viz dole „Prejsť na rezervačný systém„. Jde o několikastránkový dotazník, proto si na to vyhraďte dostatek času.

Do dotazníku budete muset uvézt nějaké slovenské telefonní číslo, které bude sloužit pro kontakt s vámi. Nemáte-li jej, domluvte se na tom s nějakým, aby o tom věděl. Na toto telefonní číslo přijde potvrzení objednávky a kód, kterým se přihlásíte na cizinecké policii při vstupu.

 

Co si přinést sebou

Jako občan ČR budete mít trochu jednodušší vyřizování pobytu na Slovensku, nejen proto, že vás nečeká žádná jazyková bariéra. Kontaktní místa pro jednotlivé okresy najdete na této adrese

  • Občanský průkaz
  • Průkazku zdravotní pojišťovny v ČR
  • Barevnou fotografii (může být i staršího data) o rozměrech 3×3,5 cm
  • Žádost o přechodný pobyt
  • LV (list vlastnictví) nemovitosti, kde budete bydlet. Není-li nemovitost ve vašem vlastnictví, pak i čestné prohlášení majitele nemovitosti, že vám umožní v tomto objektu bydlet. Toto splňuje i nájemní smlouva.

 

Co se bude dít na cizinecké policii

Na vytyčeném místě buďte 15 minut před stanoveným časem v tuto chvíli budete moci do systému vložit přidělený kód, který vložíte do kolonky ON LINE objednavky. Bude-li mít pracovník volno, vezme vás dříve.

Celé vyřizování trvá asi 30 minut. Pracovník cizinecké policie převezme doklady, zaregistruje vás. Znovu vás vyfotí  a počítejte i se skenováním otisků prstů.

Žádný poplatek se neplatí. V případě, že si nebudete chtít doklad o přechodném pobytě vyzvednout osobně, zaplatíte 3 EU za doručení kurýrem na území SR. Tento poplatek lze zaplatit kartou přímo na cizinecké policii bankovní kartou.

Registrace bývá vystavena na pět let, poté se pobyt zpravidla prodlužuje na deset let. Neměli byste ale „prošvihnout“ lhůtu pro prodloužení. Jinak byste mohli být znovu „prvožadatel“ .

Chcete-li vědět vše dopodrobna, podívejte se na Migračné informačné centrum.


Pobyt na Slovensku

ziadost_o_udelenie_pobytu_SVK_ENG

 

Č e s t n é   vy h l á s e n i e
Ja (meno a priezvisko, dátum narodenia, číslo dokladu totožnosti), týmto čestne prehlasujem,
že svojej/svojmu … (charakter vzťahu + meno a priezvisko, dátum narodenia, číslo dokladu totožnosti)
poskytnem počas jej/jeho pobytu na území Slovenskej republiky primerané ubytovanie
v byte (rodinnom dome) na adrese … (presná adresa s PSČ)
Miesto, dátum a podpis

Pro tyto účely není třeba notářské ověření.

Cestne_vyhlasenie_ubytovanie

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď