27 července, 2024

Kotrč kadeřavý

JEDLÁ – Kotrč kadeřavý (Sparassis crispa) – v dospělosti připomíná houbu na mytí. Plodnice jsou trsovité, složené z různě kadeřavě zprohýbaných laloků, které jsou na koncích ozubené. Je v mládí bílá, později krémová až hnědavá. Plodnice jsou mohutné a mohou vážit i několik kilogramů.

kotrč kadeřavý
https://www.flickr.com/photos/tabtannery/8215851990/

Význam: Je to velmi chutná houba. Nejčastěji se používá na dršťkovou polévku. Jde i sušit, zavařovat nakyselo, přidat jakéhokoli jiného jídla a menší plodnice můžete obalit jako řízek. Nevýhodou je pracné čištění, protože uvnitř houby je mnoho jehličí, zemina a hmyzu. Houbu omyjte od hrubých nečistot třeba kartáčkem na zuby, nakrájejte a znovu propláchněte pod vodou. Nebo je po nakrájení 2-3 minuty povařte. Zbavíte se dalších nečistot. Je používaná při prevence před onemocněním, zlepšení imunitního systému a na hojení ran.

Období růstu:  červenec – listopad

Výskyt:  Je to nejhojněji rostoucí kotrč. Jde o parazitickou houbu, která nejčastěji roste u kořenů a pařezů borovic či modřínů.

Záměna:

Kotrč štěrbákový  – Je to vzácně rostoucí kotrč (okrožený druh).  Nejčastěji roste u jedlí, občas i u smrků, buků a modřínů.

Další jména:  karfiolová houba, hanabiratake,

Popis – kotrč kadeřavý

Vzhled:  Z dálky připomíná květák. Roste v nepravidelně zapletené kouli, která může být až 60 centimetrů veliká o hmotnosti mnoha kilogramů. Laloky, které jsou ploché a zvlněné, z blízka připomínají zvlněné nudle na lasagně. Mají zoubkovaný okraj.

Barva: V mládí je bílá, později až krémově žlutá, staré plodnice jsou nahnědlé. Okraje laloků, mívají na koncích o pár tónu jiný odstín než na ostatní ploše.

Dužina: Je pevná a pružná, bílá, na řezu mramorovaná. V mládí je gumovitě tuhá, starší plodnice změknou. Staré plodnice se už nekonzumují.

Chuť: vůně příjemná a chuť, dužnina je chutná.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď