27 července, 2024

Hřib satan

NEJEDLÝ – Hřib satan (Suillellus satanas) má bělavý až našedlý klobouk Důležitý je ale zápach podobný hnilobě, který by měl všechny houbaře odradit.

Hřib satan
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Frankenwarte_10.08.2016_Satan%27s_Bolete_-_Rubroboletus_satanas_(29135732512).jpg

Význam: Hřib satan je jedovatá houba, je vzácná a je chráněná. V syrovém stavu je to jedovatá houba, i malý kousek vyvolává silné zvracení trvající i několik hodin. Není smrtelně jedovatá ale vyvolává dehydrataci, proto je potřeba vypít hodně slané vody a navštívit lékaře. Při dlouhé (30 min) tepelné úpravě jedovatá není, pokrm ale zapáchá po shnilém zelí.
Období růstu: červen  – září
Výskyt:  na velmi teplých místech pod listnatými stromy, zejména duby.

Možná záměna:

  • Hřib kovář (jedlý) – třeň kováře nemá síťku, je drobně červeně pihovatý
  • Hřib koloděj (jedlá) – liší se především barvou klobouku, která je u satana bělavá nebo našedlá. Důležitý je ale její zápach podobný hnilobě.
  • Hřib Quéletův (jedlý) – nemá na třeni síťku. Na řezu má mezi rourkami a dužninou klobouku červenou linku.
  • Hřib kříšť – (nejedlý) – rourky zůstávají i v dospělosti žluté a dužina je nahořklá. Roste v jehličnatých lesích. Dužina je nahořklá.
  • Hřib medotrpký – Dužina silně modrá, má žlutou třeň a stejnou barvu mají i póry.
  • Hřib kavkazský (jedlý) – síťka je jen v horní části třeně, dole přechází v červená plstnatá zrníčka. Klobouk má olivově nazelenalým nádech.
  • Hřib nachový (nejedlý) – stejně jako satan je to chráněná houba. Třeň má červenou síťkou, a po celé délce prosvítá žlutý podklad. Klobouk je narůžovělý.

Další jména: Hřib krvavý, červenáč, červenka, Bliják, Hríb satanský, Satans – Röhrling,  Boletus marmoreus. Boletus sanguineus,  Boletus tuberosus, Tubiporus satanas, Rubroboletus satanas

Popis satana

Klobouk: má masitý až 10 – 35 cm v průměru. V mládí je jemně plstnatý a má polokulovitý tvar, později se vlnitě až hrbolatě vyklene. Barva je bělavě krémová až stříbrně šedá, případně s hnědo-olivovými skvrnami . Okrajem klobouku prosvítá červená barva rourek a klobouk může být narůžovělý.

Rourky: V mládí jsou žluté, ve stáří pak žlutozelené. Okraje (póry) jsou v mládí žluté a po otevření klobouku přecházejí do vínově červené barvy. Na okraji tvoří žlutý pásek.

Třeň: výška je 4 – 17 cm, a 4 – 15 cm tlustý. Je soudkovitý, nebo krátký válcovitý. Nahoře červenožlutý, dole červený. Horní polovina je pokryta nevýraznou síťkou, která je zbarvena podobně jako její podklad.

Dužnina: je masitá, ve stáří měkne. Barva žlutá, na řezu slabě modrá.

Chuť a vůně: Chuť není nepříjemná, ale vydává nepříjemný zápach podobný hnilobě. Pozor ale na mladé plodnice, které jsou bez výraznějšího zápachu.

______________________________________________________________________

ZDROJE:
Aurel Dermek: Huby lesov, lolí a lúk
Ladislav Hagara: Atlas hubh
Reader`s Digest Výběr, spol. s r.o.: Houby, česká encyklopedie
Houbaření
Myko atlas
O houbách
Mushroom Expert (Houbový expert)
Seznam ohrožených hub

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď