27 července, 2024

.6 tipů, jak si udržet dobrou náladu

Známe to všichni – v létě máme dobrou náladu téměř pořád. Hlavně díky sluníčku a volnějšímu režimu. S příchodem podzimu se to ale významně mění. Sluníčka ubývá, dny jsou šedivé, stále častěji je inverzní počasí. Je sychravo, slunce kamsi zalezlo a nechce vylézt. Přibývá pracovní stres a v dnešní pandemické situaci navíc nejistota z budoucnosti.
Sychravé počasí přináší únavu a špatnou náladu a ani současná pandemická situace tomu nijak nepomáhá. Tělo i psychika velmi trpí. Dny jsou krátké a všudypřítomná tma energii nepřidá. Pracovní nároky stoupají a vzít si dovolenou je téměř nemožné. Jiné z nás naopak trápí stres z možné ztráty zaměstnání. Jak si zachovat dobrou náladu i v tomto nelehkém období?

1. Relaxujte a pamatujte na sebe

Vyhraďte si čas sami na sebe. Relaxujte. Napusťte si vanu plnou horké vody, ponořte se do ní, použijte vonný olej a odpočívejte. Vychutnejte si koupel. Užijte si masáž, ať si vaše tělo příjemně odpočine. Dosáhnete souhry těla a mysli, oddychnete si. Bez jakýchkoliv výčitek svědomí se natáhněte na gauč a vydechněte si. Máte na nočním stolku knížku, na kterou jste si dosud nebyli schopni udělat čas? Tak se do ní s chutí ponořte a čtěte a čtěte… Stejně tak můžete vyrazit do přírody na malý výlet. I navzdory chladnému počasí vás čerstvý vzduch probere a pomůže vám pročistit myšlenky. Nejlepší je, když věnujete regeneraci celý den, budete si ho moci pořádně užít.

2. Dodržujte spánkový režim

Vaší prioritou by se měla stát také úprava spánkového režimu. Nedostatek spánku způsobuje podrážděnost a únavu. Správný spánkový režim tělu pomáhá udržovat zdravou hladinu dopaminu, který nám pomáhá vnímat věci okolo nás v pozitivním světle. Za optimální se považuje spát 7-8 hodin denně, obecně ale platí, že byste měli spát minimálně 6 hodin. Spíte-li méně, je to špatně. Dobrý spánek můžete podpořit řadou opatření. Především si vyberte kvalitní postel a matraci, která vám bude vyhovovat. Nebude ani příliš tvrdá, ani měkká. Dále odstraňte z ložnice všechny rušivé vlivy. Neměl by tam být ani mobilní telefon, ani televizor, ani počítač. Také před spaním místnost pravidelně a dostatečně větrejte. Snažte se dodržovat pravidelný režim, to znamená chodit spát přibližně ve stejný čas, také se potom budete budit ve stejnou hodinu, a i to přispěje ke kvalitnímu spánku. Před spaním se nepřejídejte.

3. Fyzická aktivita přináší endorfiny

Pohyb je velkým lékem na dobrou náladu. Platí to hlavně u lidí, kteří mají kancelářské sedavé profese. Pokud se mezi ně řadíte, potřebujete pohyb naprosto nezbytně. Přitom není nutné, abyste hned lámali sportovní rekordy. Často stačí málo, třeba při cestě z práce vystoupit o stanici dříve a protáhnout si tělo. O víkendu netrávit čas jenom na gauči u televizoru, ale obohatit ho i o procházku v parku nebo v lese. Ještě lepší variantou je zařadit trochu pohybu každý den. Stačí třeba krátký cvičebním program na internetu, nebo si můžete udělat doma malou improvizovanou posilovnu.

4. Nezapomínejte na pitný režim

Dostatečný příjem tekutin je nesmírně důležitý nejenom v létě, kdy je horko, ale i v zimě. Právě na to někteří lidé zapomínají. Dejte přednost čisté kvalitní přírodní vodě. Zapomeňte na slazené limonády, alkohol i kávu. Všechny tyto nápoje naopak tělo jenom zatěžují. Když budete pít čistou vodu, váš boj s únavou bude snazší. Lépe si udržíte pohodu během celého dne, když budete pravidelně popíjet vodu po menších dávkách.  Nepijte ji najednou, to je nebezpečné pro ledviny. Po troškách vody ale zaženete splín, protože se budete cítit lépe, odpočinutěji.

6. Kvalitní strava jako základ

Pro dobrý pocit je důležitá i vyvážená kvalitní strava. Dopřejte si proto zeleninové polévky, co zahřejí vaše tělo i duši. Ať už je to zelňačka, dýňová, rajská nebo třeba česnečka. Kupujte lokální sezónní potraviny, hlavně ovoce a zeleninu. Připravujte si jídlo z kvalitních základních surovin. Zajistěte si dostatečný přísun vitamínů B, C a D a minerálů, hlavně hořčíku a železa.
Vynechávejte průmyslově zpracované potraviny s velkým množstvím aditiv, konzervantů a barviv. Mohou vám sice přinést krátkodobé chuťové uspokojení, ale v dlouhodobém měřítku škodí, a to dokonce i našemu mozku.

6. Bylinky na uklidnění

Svoji práci vám zajistí také bylinkové čaje a extrakty. Proti duševní únavě výborně pomáhá ženšen pravý. K lepší náladě přispívá i kozlík lékařský, který pomáhá při nespavosti, tlumí úzkosti. Na stres, nespavost a pro psychickou pohodu je tu také meduňka lékařská. Antidepresivní účinky má rovněž sporýš lékařský. Coby přírodní antidepresivum je dobře známá rovněž třezalka tečkovaná. Chmel otáčivý má povzbuzující účinky a často se řadí k součástem čajů proti nespavosti a na zklidnění. Nesmíme zapomenout ani na ašvagandu – vitánii snodárnou, která je velkým přírodním pomocníkem proti depresím. Zvyšuje odolnost vůči stresu, snižuje hladiny stresových hormonů a zlepšuje spánek. Uklidňuje i levandule a vanilka.

Autor článku: Lucie Šmídová

www.superionherbs.cz

Související příspěvky

Zanechte Odpověď