21 května, 2024

.Volba správné a kvalitní sekačky

sekačka na trávuNastal čas posezonních slev a s tím i vhodná doba na zakoupení nové sekačky na trávu.

Její výběr závisí zejména na rozloze sečené plochy, terénu a způsobu, jakým se nakládá s posekanou trávou. Abyste měli perfektní trávník,  je nutné použít sekačku, která svými vlastnostmi vyhovuje danému pozemku. Hlavním měřítkem by při výběru sekačky měla být velikost sekané plochy.

Čím větší trávník, tím širší záběr sekání a nejlépe i sekačka s pojezdem.

Sekačku nekupujete na dvě nebo tři sezony, ale na delší dobu a nechcete mít problém s opravami. Důležitým faktorem při rozhodování o typu sekačky jsou použité materiály, které mají vliv na životnost i složitost údržby. Stroje s nejvyšší odolností mají robustní design. O kvalitě hodně napoví i hmotnost sekačky.

Podle způsobu napájení jsou sekačky ruční, elektrické, akumulátorové a motorové.

Akumulátorové sekačky (lithium-iontová technologie) v sobě spojují tichý chod a malou váhu elektrických sekaček a neomezený pohyb bez kabelů sekaček motorových.

Motorové sekačky mají velký výkon a zvládnou i velkou zahradu, zatímco ruční jsou vhodné pro malé předzahrádky.

V nepřeberné škále sekaček na trávu jsou dominantní dva systémy sečení: rotační sekačky a vřetenové. Každá z nich má svoje výhody a do jisté míry lze říci, že se hodí i na určitý druh trávníku. Pro běžné sekání, při vysoké vlhkosti nebo při vysoké výšce trávníku doporučujeme sekat klasickou rotační sekačkou. Jsou jednoduché a nenáročné na údržbu.

Máte-li např. velký sad, či louku, kde se tráva seče jen dvakrát ročně, zvolte si bubnovou sekačku, která díky dělené hnací nápravě umožňuje snadné zatáčení a manipulaci.
Pokud jsou Vaše nároky na trávník vyšší, je pořízení vřetenové sekačky pravou volbou. Nejlépe poseká a připraví trávník (pruhy pro hezký pohled). Vřetena jsou náročná na precizní seřízení.
sekačka na trávu

Rotační sekačky

Jsou cenově příznivější než vřetenové sekačky, při dobrém nabroušení nožů a dostatečném výkonu motoru mají kvalitní střih a velmi dobrý sběr pokoseného materiálu. Lze s nimi sekat přerostlou i mokrou trávu.

Novinkou na trhu jsou rotační elektrické sekačky od WOLF-Garten a to ve 3 řadách SELECT, AMBICION a BLUE POWER. Všechny řady vynikají svou lehkostí, funkčností a kvalitou za přijatelnou cenou.

Vřetenové sekačky

mají při dobrém seřízení nejvyšší kvalitu sečení a jsou tedy nepostradatelné na okrasném trávníku. Systém sečení je na principu nůžek – jednotlivé listy trávníku jsou odříznuty a nikoliv odseknuty (jako v případě rotačního sečení). Řez listů je vždy rovný a neotřepaný a trávník mnohem lépe regeneruje, je méně náchylný k vysychání i nemocem. Chte-li docílit i barevného aspektu světlých a tmavých pruhů na ploše je sečení vřetenovou sekačkou nezbytné.

Hodně zajímavá je robotická sekačka na trávu Automower 305 , která trávu poseče za vás. Pomocí speciálních ohraničujících vodičů vymezíte prostor, ve kterém bude sekat. Vyrábí se pro různě velké plochy i terény.

Při nákupu vhodné sekačky se orientujte na podstatné parametry:

 • váha sekačky – těžší sekačka by měla mít pojezd
 • dostatečný výkon pro uvažované plochy,
 • výška sečeného trávníku před sečením
 • centrální nastavení výšky sečení,
 • kola s pneumatikami se vzorkem mají dobrou přilnavost,
 • zapouzdřená kvalitní kuličková ložiska v kolech,
 • precizní zpracování veškerých svárů,
 • snadná manipulace se sběrným košem a jeho dostatečná velikost,
 • plátěný koš (kvůli údržbě je předností),
 • snadné startování (elektrický start),
 • motor s jasným původem (od renomovaných výrobců motorů),
 • výškově nastavitelná rukojeť s měkkým madlem kvůli snížení vibrací,
 • mulčovací systém (pokud chcete sekat každé 4 dny),
 • možnost využít sekačku pro jiné účely (např. sběr spadaného listí),
 • ptejte se na servisní střediska a náhradní díly,

Autor: Pavel Kuřátko

MTD Products akciová společnost

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď