Většina dětí v Moravskoslezském kraji pravidelně sportuje. Z nápojů však dávají přednost slazeným limonádám. Většina dětí žijících v Moravskoslezském kraji (dále jen MSK) se pravidelně několikrát týdně věnuje pohybu mimo školu. Místo pramenité vody však děti častěji preferují slazené limonády, minerálky a džusy. Vyplývá to z výzkumu, který si v rámci projektu „Zdravě i hravě“ nechala zpracovat Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna.
Cílem výzkumu bylo zjistit, zda děti od 3 do 12 let dodržují zdravý životní styl.
Vzhledem k nízkému věku sledované skupiny odpovídali na dotazy, týkající se zdravé výživy a pohybu dětí, jejich rodiče.
Až 70,7 % dětí sportuje několikrát v týdnu, z toho 25,9 % se věnuje pohybu denně, což je o 10 % více než například v Praze, Středočeském či Ústeckém kraji.
Na rozdíl od Prahy, kde jí čerstvou zeleninu a ovoce 3x denně 11,8 % dětí, v Moravskoslezském kraji doplňuje vitamíny pouze 1,7 % jejich vrstevníků. Moravské děti také častěji dávají přednost slazeným nápojům před čistou pramenitou vodou. 39,7 % z nich přímo v MSK denně vypije 0,5 až 1 litr, více než litr tekutin denně si dopřává až 20,7 %. Podobné je to například v Ústeckém, Pardubickém nebo Olomouckém kraji, ale v ostatních krajích České republiky jsou procenta většinou nižší. Nejméně sladkých minerálek se vypije na Vysočině, kde více než litr denně pije pouze 8 % dětí.
„Děti si neuvědomují, kolik je v jejich oblíbených nápojích cukru, rodiče by proto měli dohlédnout, aby to s nimi nepřeháněly. Přemíra cukru, které tyto limonády obsahují, totiž vede ke zdravotním obtížím. A zvláště při sportu je takové pití naprosto nevhodné,“ uvádí výživová specialistka MUDr. Šárka Andělová, CSc., ze sdružení Stop obezitě (STOB) a dodává: „Mnoho dětí také neví, že při pohybu je zdravější doplňovat cukry z ovoce. To jim dodá potřebnou energii a nejsou po něm tak unavené. Po každém sportovním výkonu by se proto měly hodně napít především čisté balené vody nebo vody z kohoutku a rovněž by měly sníst nějakou svačinku v podobě jablka nebo banánu.“
Dobrou zprávou je, že rodiče své ratolesti nevodí příliš často do provozoven rychlého občerstvení, které nabízejí smažená jídla, hamburgery či pizzy. Výzkum ukázal, že více než 2x týdně je navštěvuje poměrně nízké procento dětí. V Čechách je to například 11,2 %, na Moravě je číslo o něco vyšší, a to 15,3 %. Do fast foodů se nejčastěji chodí v Pardubickém (30 %) a Zlínském kraji (20,7 %). Pouze příležitostně tyto restaurace navštěvuje 43,8 % moravských a 41,2 % českých dětí.
Z průzkumu vyplývá, že více než polovina oslovených respondentů napříč celou Českou republikou se o zdravý životní styl zajímá a potřebné informace čerpá především z médií.
- Pouze 6,5 % v Čechách a 7 % na Moravě se o správné stravě informuje u lékaře, zdravotní sestry či lékárníka.
- Naopak 19,1 % lidí v Čechách a 18,2 % na Moravě se domnívá, že má o zdravé výživě a cvičení dostatek informací.
- Asi průměrně 12 % rodičů z obou částí země odpovědělo, že na zdravý životní styl nemají čas.
„Překvapilo mě, že nejméně polovina děti se na přednáškách přiznala, že jejich rodiče jim ráno nestíhají připravit snídani a odchází do školy nenajedené. To určitě není správné, neboť bez snídaně nemají energii potřebnou pro nastartování organismu a udržení pozornosti ve škole“, uzavírá Šárka Andělová.
Zdroj: www.zdraveihrave.cz