20 června, 2024

.Město psy stresuje

Více jak 55 % obyvatel měst nad 25 tisíc obyvatel má doma psa. Každý pátý pes dostává nevhodnou a nevyváženou stravu. To může mít za následek negativní dopad na jejich organismus a zapříčiňovat jejich zdravotní problémy.
Nejlepší prevencí je vhodně vyvážená strava pro psy. Společnost Royal Canin proto uvádí na trh speciální řadu krmiva s názvem Lifestyle Health Nutrition, která je uzpůsobena životnímu stylu psů.

Exkluzivní průzkum pro společnost Royal Canin se zabýval životem psů ve městech. Město není pro psy přirozeným prostředím; jejich až čtyřikrát vyvinutější smysly v něm trpí. V městském prostředí působí na psy neustálý sled stresových situací, jsou permanentně vystavováni silnému hluku, znečištěnému ovzduší, nepřirozenému terénu a dalším negativním podnětům. Následný oxidativní a fyziologický stres, který u psů vzniká, působí destruktivně na jejich organismus.

Navíc více než pětina majitelů psů (22 %) dává podle průzkumu pro společnost Royal Canin psům zbytky lidské stravy„Nezdravé prostředí a nevhodná strava mohou zapříčinit poruchy trávení, poruchy imunitního systému, problémy s kůží a se zuby, v horším případě i degenerativní poruchy mozku či různá nádorová onemocnění,“ uvádí MVDr. Ladislav Smatana, veterinární lékař a konzultant pro klinickou výživu.

Prevencí proti zmiňovaným potížím je vyvážená strava pro psy přizpůsobená typu a životnímu stylu psa. „Nabízíme nově tři druhy krmiva. Indoor Life pro psy, kteří tráví většinu času doma a vykazují minimum tělesné aktivity, Sporting Life pro ty, kteří naopak žijí velmi aktivním sportovním životem a zcela unikátní řadu Urban Life zaměřenou právě na psy žijící v městském prostředí,“ popisuje MVDr. Lucia Repová ze společnosti Royal Canin.

Unikátní novinkou je Urban Life, řada krmiva speciálně vyvinutá pro potřeby psů žijících v městském prostředí. Je do ní přidáván hydrolyzovaný rybí protein a antioxidanty.
Rybí protein psy uklidňuje, podporuje zdravou mozkovou funkci a odbourává fyziologický stres, který vzniká v neočekávaných situacích, jako je střet s cizím psem, s cizím člověkem a podobně.
Antioxidanty potlačují takzvaný oxidativní stres, který je způsobován zejména znečištěným prostředím.

„Na základě klinických testů je prokázáno, že už po čtrnácti dnech užívání krmiva Royal Canin Urban Life se v krvi takzvaných městských psů výrazně snižuje hladina stresového hormonu kortizolu. Psi pak mnohem lépe vyhodnocují stresové situace, jsou klidnější a vyrovnanější,“ říká veterinář Smatana.

Řada Indoor Life je přizpůsobena psům, kteří vykazují nízký výdej energie. Podle průzkumu téměř 35 % psů jejich majitelé pouze venčí, nechodí ani na delší procházky.
Oproti tomu řada Sporting Life je určena pro psy s vysokým výdejem energie. Průzkum také uvádí, že více než 20 % psů zapojují majitelé do sportovních aktivit (běh, kolo), více jak 5 % psů se věnuje speciálnímu psímu sportu (agility, frisbee atd.).

Důležité je uvědomit si, že zatímco člověk ocení pestrou stravu, pes preferuje stereotypy. Rozhodně psovi a jeho trávicímu traktu nikterak neprospěje „obohacování“ stravy o lidské pokrmy, což podle průzkumu dělá více než pětina dotazovaných. „Pes potřebuje nutričně vyváženou stravu doslova šitou na míru. Pokud bude pes dostávat pravidelně granule vhodné pro jeho rasu, věk, velikost a v neposlední řadě životní styl, nebude muset být ničím jiným dokrmován. I v hektickém městském prostředí pak povede zdravý a spokojený život,“ uzavírá Smatana.

MVDr. Ladislav Smatana​
Ukončil Vysokou školu veterinární v Brně v roce 1988. Pracoval na OVS v Prievidzi a v ZOO Bojnice. V roce 1992 se stal soukromým veterinárním lékařem. V roce 1996 absolvoval stáž na Veterinary Teaching Hospital Colorado State University ve Fort Colins. V praxi v Bojnicích se věnuje ambulantní péči, chirurgii měkkých tkání, posuzování dysplazie bederních a loketních kloubů. Od roku 2001 pracuje jako veterinární konzultant se zaměřením na klinickou výživu.

O průzkumu
Průzkum o životním stylu psů realizovala pro společnost Royal Canin výzkumná agentura Perfect Crowd. Probíhal v září 2014 prostřednictvím internetového panelu. Dotazováno bylo celkově 1264 respondentů.

O společnosti Royal Canin
Společnost Royal Canin je výrobcem vysoce kvalitních krmiv pro domácí zvířata. Své produkty distribuuje do chovatelských stanic, veterinárních klinik a specializovaných prodejen s chovatelskými potřebami. Založená byla roku 1968 veterinárním lékařem ve Francii. Už tedy více než 40 let se Royal Canin řídí mottem „Kočka a pes na prvním místě“ a snaží se co nejpřesněji plnit speciální nutriční potřeby psů a koček. Royal Canin má po celém světě 11 výrobních závodů a 4 výzkumná a vývojová centra. Společnost sídlí ve francouzském Aimargues. Od roku 2002 je Royal Canin součástí skupiny Mars.

Autor článku: Petra Miterová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď