23 května, 2024

Jste důvěryhodní?

Psi sice nemusejí vypadat moc inteligentně, když honí své vlastní ocasy, ale v mnoha ohledech jsou to chytří tvorové. Zejména jsou velmi zdatní v sociální oblasti, zejména při rozpoznávání povah lidí. Mnoho studií uvádí, že jsou velmi dobří při rozpoznávaní lidských emocí a nedávný výzkum zjistil, že, rozeznají i šťastné a rozzlobené tváře, a současně i nedůvěryhodnou osobu. Jakmile pes pozná, že je osoba před ním nespolehlivá, přestane sledovat podněty, které tato osoba vydává dává.
 
Tým vedený Akiko Takaoka z Kjótské univerzity z Japonska pracoval se 34 psy. Test byl zaměřen na hledání nádoby, ve které se ukrývalo jídlo.
V prvním případě psům ukázal experimentátor na nádobu, kde bylo ukryto jídlo. Ve druhém kole však ukázal na prázdnou nádobu. A ve třetím kole ukázal stejný člověk opět na nádobu s jídlem.
Nyní však pes na jeho „nápovědu“ nereagoval. To naznačuje, že psi přestali využívat zkušenosti experimentátora, a vyhodnotili jej jako nespolehlivého vůdce.
Potom změnili osobu. Psi znovu se zájmem sledovali „nápovědu“ této nové osoby. 
 
Takaoka říká, že byla překvapená, že psi tak rychle „devalvovali spolehlivost tohoto člověka“.
„Psi mají sofistikovanější sociální inteligenci, než jsme si mysleli. Tato sociální inteligence se vyvinula selektivně během jejich dlouhé historii života s lidmi.“ 
 
Studie dokazuje, že psi mají rádi věci, které lze předvídat. Jakmile se události v jejich životě stanou nepředvídatelnými, začnou hledat alternativní řešení. Pokud dlouhodobě nevědí, co se bude dít, mohou se dostat do stresu, nebo agrese, dodává. „Psi, jejichž majitelé jsou s nimi v rozporu, mají často poruchy chování.“
 
Pokud se osoba osvědčí jako nespolehlivá (viz zdroj potravy), je méně pravděpodobné, že mu pes bude dál důvěřovat.
Psi jsou inteligentnější, než se kdysi věřilo, ale jejich inteligence se velmi liší od té naší. Jsou velmi citliví na lidské chování, ale mají méně předsudků. Žijí v současnosti, nereflektují zpět na minulost ani na budoucnost.
Pokud je uvedete v omyl, nebude vám už věřit (Credit: Lynn M Stone / NPL)
Hodnotí informace, které jim poskytujeme na základě toho, jak spolehlivě jim pomáháme v tom, když chtějí dosáhnout svých cílů.
 

Zdroj: BBC

Související příspěvky

Zanechte Odpověď