Až 3/4 obyvatel České republiky se domnívají, že lidé mají problémy se správným výběrem úvěru. Nevhodně vybraný úvěr potom má za následek podepsání nevýhodné smlouvy a zadlužení. Vyplývá to z výsledků výzkumu společnosti KRUK, které zpracovala agentura STEM/MARK.
Pouze 2 % dotázaných se domnívají, že ostatním lidem nedělá žádné problémy vybrat si vhodný úvěr. Naopak 77 % lidí je přesvědčeno, že výběr úvěru představuje pro mnoho lidí závažný problém, který nejčastěji vede k zadluženosti (70 %) a podepsání nevýhodné smlouvy (55 %).
Problémem při výběru vhodného úvěru může být zejména (ne)orientace ve finančních produktech a službách, které jednotlivé finanční instituce poskytují. Těch na území České republiky působí desítky.
Podle výzkumu, se v nabídkách finančních institucí orientuje pouze 29 % lidí, vhodně investovat či si vybrat úvěr umí pouze 6 % z nich.
Každý druhý člověk (55 %) přibližně ví, co jednotlivé finanční instituce nabízí, naopak 15 % lidí se ve finančních produktech a službách nevyzná a nerozumí jim.
RPSN zná pouze každý osmý člověk
Při orientaci a výběru úvěru u jednotlivých bankovních i nebankovních institucí hraje důležitou roli výše RPSN (roční procentuální sazba nákladů). RPSN představuje procenta z dlužné částky, které musí zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se získáním, správou a čerpáním úvěru či půjčky. Jedná se tedy o veškeré náklady, které jsou s danou půjčkou spojeny a zahrnuje tak v sobě nejen úroky, ale např. také
- poplatek za uzavření smlouvy,
- poplatek za vedení účtu,
- poplatek za vedení úvěru,
- poplatek za transakci,
- pojištění schopnosti splácet, apod.
I přes důležitou roli RPSN při výběru vhodného úvěru se potvrzuje, že tento pojem mnoho lidí stále nezná. Z interních průzkumů společnosti KRUK vyplývá, že význam pojmu RPSN nezná až 85 % dotázaných. 14 % z nich si přitom myslelo, že se jedná o úrok, zatím co 1 % respondentů se domnívalo, že se jedná o poplatek za uzavření smlouvy.
Jak postupovat při výběru vhodného úvěru
Na počátku veškerých úvah o půjčce by měla stát otázka, jestli si opravdu potřebujeme půjčit, a zda to, na co si půjčujeme, opravdu potřebujeme. Půjčku bychom si měli brát pouze v případě, máme-li jistotu, že dokážeme vše a včas splatit. K vytvoření přehledu o našich financích nám může pomoci vedení domácího rozpočtu, kde průběžně evidujeme měsíční příjmy a výdaje.
„Před sjednáním půjčky bychom si měli vytvořit dostatečnou finanční a časovou rezervu, abychom mohli splátky uhradit. Zásadní je uzavírat smlouvu pouze s renomovanou bankovní či nebankovní společností. Při uzavírání smlouvy o půjčce je třeba důkladně překontrolovat všechny podmínky. Vyplatí se vyhledat výši RPSN, pokut a veškerých poplatků. Vhodné je porovnat nabídky více společností. Pokud si nevíme rady, není od věci vyhledat pomoc odborníka. Může přispět k odhalení skrytých poplatků a dalších pastí,“ uvedla:
Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK.
www.cz.kruk.eu.