15 června, 2024

.Finance na nemovitost

Máte-li potřebné finance pro koupi nemovitosti v hotovosti, vysněná nemovitost může být Vaše téměř okamžitě. Můžete být i mile překvapeni zajímavou slevou. Pokud ale hotovost nemáte, jak tomu bývá ve většině případů, můžete využít pro financování bydlení některý z úvěrových produktů. Stavební spoření a hypoteční úvěr jsou základní finanční produkty, které napomáhají lidem k bydlení. Je možné použít jeden z těchto produktů nebo oba v kombinaci.
S financováním ze stavebního spoření i hypotečního úvěru Vám rádi pomohou naši speciálně vyškolení finanční poradci. Možnost půjčení až 150% kupní ceny nemovitosti tedy koupě a její následná rekonstrukce. Dokážeme poradit a pomoci i s hypotečním úvěrem na družstevní byt.

Stavební spoření:

Pro ty, kteří potřebují získat úvěr na nižší částku, je výhodnější řádný úvěr ze stavebního spoření (do čtyř set tisíc korun). Podmínkou pro jeho získání je spořit minimálně 2 roky takovou částku, aby bylo naspořeno 40% potřebné částky. Stavební spoření tedy většinou nestačí na pokrytí celé kupní ceny bytu. Tato situace se dá ještě řešit kombinací několika smluv st. spoření z rodiny (děti, rodiče, prarodiče).

Výhodou tohoto typu úvěru je možnost doplatit zbývající část dluhu bez jakékoliv penalizace splatnosti. Jsou možné i mimořádné splátky (vedle pravidelných měsíčních splátek můžete na svůj úvěrový účet poslat kdykoliv další ušetřené peníze). Tím se Vám zkrátí doba splácení a ušetříte na úrocích. Další možností, jak ušetřit na úrocích je snížení pravidelných měsíčních splátek po mimořádné dostatečně vysoké mimořádné splátce.

Překlenovací úvěr:

Pokud chcete financovat celou nemovitost pouze pomocí stavební spořitelny je většinou třeba překlenovací úvěr. Dostanete peníze ihned, ale po určitou dobu musíte takzvaně dospořit. Znamená to měsíčně splácet úroky z vypůjčené částky a zároveň dále spořit na svůj účet u stavební spořitelny, než dosáhnete na řádný úvěr ve výši částky půjčené na začátku. Překlenovací úvěr je tedy dražší než řádný úvěr, protože v letech dospořování dlužník úvěr nesplácí, ale valí před sebou.
Hodnota překlenovacího úvěru je v praxi omezená. Běžný žadatel zpravidla nedostane překlenovací úvěr vyšší než osm set tisíc korun, protože měsíční částky v letech dospořování by byly příliš vysoké.

Tento druh úvěru Vám taktéž poskytuje velkou míru svobody splácení. Jsou možné i mimořádné splátky, o které v tomto případě musíte zažádat a počkat na jejich schválení. Pak lze peníze bez penalizace poslat do stavební spořitelny.

Hypoteční úvěr:

Nejvýhodnějším způsobem k získání vysoké částky na dům nebo byt je hypoteční úvěr. Jediným omezením pro výši úvěrové částky je bonita (výše příjmů) žadatele a kvalita zástavy. Nejvýhodnější podmínky od banky dostanete, pokut alespoň 15% hodnoty nemovitosti financujete z jiných zdrojů a 85% z hypotečního úvěru.

Tato možnost Vám nabízí nejmenší možnost splácení. Při vyřizovaní hypotečního úvěru si zvolíte tzv. období fixace úrokové sazby. Po tuto dobu budete mít neměnné měsíční splátky. V dalších letech Vám banka může změnit úrokovou sazbu a tím výši měsíční splátky. Nejčastější fixační období je pět let. Můžete si však vybrat delší nebo kratší lhůtu. Na konci fixačního období dochází k tzv. přepočítání úvěru (změně úrokové sazby). V této chvíli můžete dluh splatit nebo snížit mimořádnou splátkou.

Na konci období fixace úrokové sazby můžete dluh u hypoteční banky též refinancovat. Tato varianta prozatím není v ČR příliš rozšířená. Refinancování je tržní příležitostí pro konkurující si banky. Začnou Vám nabízet uprostřed splácení výhodnější podmínky splácení. Na konci fixačního období si můžete nechat spočítat hodnotu nesplacené jistiny a odejít s ní do jiné hypoteční banky, která Vám nabídne výhodnější úrok. Můžete zůstat i u stejné banky a změnit celkovou dobu splácení a výši měsíčních splátek.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď