10 září, 2024

Konec hotovosti

hotovost

Konec hotovosti, neboli konec peněz, je nejvíce patrný ve Švýcarsku. Za veškeré služby i zboží tam můžete platit kartou.

To, že peníze již nejsou kryté zlatem, ví dnes téměř každý. Tento fakt umožnil snadné zavedení bezhotovostního platebního styku. Ale vývoj pokračuje dál.

Díky velkému rozšíření bezhotovostních plateb se v Dánsku přestaly tisknout nové papírové peníze. V Americe se začíná omezovat používání velkých bankovek. V současné době jen málokdo zná 500dolarovou bankovku, protože se v běžném životě již nevyskytuje a je postupně stahována z oběhu.

Při podrobnějším pohledu na objem peněz, které jsou v oběhu, bylo zjištěno, že lidé mají ve svých peněženkách jen malé procento peněz, které byly do oběhu vypuštěny. Ostatní bankovky prostě jen někde leží, a nikdo přesně neví kde. Je vysoce pravděpodobné, že tyto peníze vlastní drogoví dealeři a další nelegální aktéři.

Výhody hotovostního styku

Jakmile používáte hotovost k zaplacení jakékoliv služby nebo zboží, nemůže vám nikdo naúčtovat vyšší cenu.

Banky by na uložené peníze rády zavedly tzv. záporný úrok, což znamená, že byste platili za to, že spoříte. Zatím to však není možné, protože je v oběhu příliš mnoho hotovosti. Kdyby banky něco takového zavedly, lidé by si své peníze rychle vybrali.

Už nyní se objevují snahy o to, aby lidé měli na svých bankovních účtech malý obnos, který by byl proti zápornému úroku chráněn. Vyšší částky by byly zpoplatněny.

bitcoin

 

Výhody bezhotovostního styku

Bezhotovostní platební styk je pohodlný a rychlý.

Elektronické převody jsou však velmi náchylné k útokům hackerů. Škody zatím pokrývá pojištění, takže se tím banky příliš netrápí. Přesto už došlo k ztrátě minimálně 300 milionů dolarů kvůli útokům na banky. Skutečné ztráty bank se nezveřejňují, protože jejich pověst je pro ně velmi důležitá.

Aby banky přesvědčily své klienty o výhodách bezhotovostních plateb, v kampaních často zmiňují, jak je tento způsob placení prospěšný například pro životní prostředí.

Jak zrušit hotovost

Nejdříve banky rozmístí mnoho bankomatů, aby lidé viděli, že výběr peněz je velmi snadný. Jakmile bude většina peněz uložena v bankách, počet bankomatů se sníží a přibude bezhotovostních plateb, protože hotovost už lidé v peněženkách mít nebudou.

Už nyní některé banky omezují hotovostní platby tak, že za platbu kartou nabízejí různé odměny (bonusy). To zvyšuje pravděpodobnost, že lidé použijí kartu místo hotovosti.

Při platbách kartou nezůstáváme anonymní

Některé obchodní řetězce si vytvořily vlastní aplikace a zákazník se pro ně stává transparentním. Vědí, jak se chová, co a kdy nakupuje, kolik utrácí. Zákazník ale neví, jak se s těmito údaji nakládá, a řetězec může se svými zákazníky v budoucnu manipulovat.

A co Bitcoin?

Bitcoin je digitální měna, která také není krytá zlatem. Bitcoin nyní můžete koupit na internetu i v různých směnárnách. Jako u všech měn, i zde jsou kolísající směnné kurzy.

Nyní se tímto způsobem dá běžně platit. Stačí vám k tomu aplikace nazvaná “Digitální peněženka”.

Jeho propagátoři tvrdí, že na tento systém nemá vliv žádná autorita a že díky němu získáme kontrolu nad svými penězi. Je to však pravda, která nás uspokojí? Není to jen další způsob manipulace? Na počátku každého vynálezu stála skvělá myšlenka, která měla pomoci lidem. Téměř všechny vynálezy se však daly využít i proti nim.

 

Další příspěvky v této kategorii

 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď