24 července, 2024

.Dvojí hrozba pro pronajímatele bytů

Deregulace a úbytek finančních rezerv u nájemníků. Trh s prodejem bytů se v roce 2012 dále zpomaluje i přesto, že rok 2011 byl pro hypotéky silný . Majitelé bytů vyčkávají s prodejem a doufají, že se trh vzpamatuje a potenciální kupci zase váhají s nákupem, protože doufají, že ceny půjdou ještě dolů. Výsledkem je, že bude ještě určitou dobu  větší nabídka bytů na pronájem, ale i větší zájem o pronájmy.

 Do této konstelace je potřeba promítnout i končící deregulaci nájemného a následné narovnání cen nájmů směrem dolů u statisticky významného počtu bytů.

Rok 2012 by se tak měl pro pronajímatele nést v duchu zajištění příjmů z nájemného. Nejen, že nebudou mít možnost zvyšovat nájemné v nejbližších 1-2 letech kvůli větší konkurenci, ale nájemci si budou jednoduše méně vážit svých pronájmů. Největším problémem ale je úbytek finančních rezerv nájemců. Statistika je v tomto ohledu neúprosná – podle provedených výzkumů se téměř 60 procent domácností potýkalo v prvním čtvrtletí letošního roku s finančními problémy, což je proti stejnému období loňského roku nárůst o 10 procent.

V současné době nemá řada domácností dostatečnou finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů a neustálé zvyšování cen nedokážou pokrýt z vytvořených rezerv.

  • Jen 34 % dotázaných osob uvedlo, že v případě ztráty zaměstnání jim úspory vystačí na více než 6 měsíců.
  • 26 % osob sdělilo, že jejich rezervy pokryjí období 3 – 6 měsíců,
  • 27 % respondentů přiznalo, že vydrží více než měsíc, ale méně než tři měsíce.
  • 9 % lidí by bez výplaty vydrželo minimálně týden, ale ne celý měsíc.
  • Nejhůře jsou na tom 4 % respondentů, kteří nemají finanční rezervu ani na týden.

Pronajímatelé by se měli postavit čelem k této hrozbě a pojištění příjmů nájemného je jeden ze způsobů jak ochránit svůj příjem. Pojištění nájmu slouží pro případy, kdy preventivní mechanizmy pro výběr kvalitního nájemce selžou, ať už jde o  úmysl, kdy  nájemce záměrně neplatí, nebo pro případy, kdy nájemce např. ztratí zaměstnání.

Je to sice smutné, ale lítost vám účtenky bohužel nezaplatí. Každý pronajímatel, který se chová jako řádný hospodář, si musí položit dvě jednoduché otázky: „Co budu dělat, až nájemce přestane platit nájem? Jaké sankce mi vzniknou tím, že já sám následně něco řádně nezaplatím?“ Je sice hezké, že jsou už dnes dle občanského zákoníku nástroje na to, jak  dotyčnou osobu vystěhovat rychleji než za 6 měsíců, a že se mi možná povede i rychleji, ale finanční škodu pokryje kdo? Další výhodou tohoto pojištění je i to, že pojišťovna komunikuje s nájemcem v případě, že se vyskytne pronajímatelem nahlášený problém, což pronajímatel bezesporu ocení.

Autor: Pavel Kučera

Více informací na www.pojisteni-najmu.cz

Související příspěvky

Zanechte Odpověď