22 července, 2024

Zpověď Angeliny Jolie

operaceMá matka bojovala s rakovinou téměř deset let a zemřela v 56 letech. Zemřela dost brzy a mohla proto obejmout jen svá první vnoučata. Ale mé ostatní děti nikdy nebudou mít šanci poznat, jak byla laskavá.

Často se o ní bavíme a já se jim snažím vysvětlit, že si ji vzala nemoc. Ptají se, jestli se totéž může stát mně. Vždycky jim říkám, aby se nebáli, ale pravda je, že mám „chybný“ gen BRCA1, který hodně zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu a rakoviny vaječníků.

Lékaři odhadují, že mám 87-mi procentní riziko vzniku rakoviny prsu a 50-ti procentní riziko vzniku rakoviny vaječníků. Jen zlomek případů rakoviny prsu je díky zděděné genové mutaci. Ti s vadou BRCA1 mají v průměru 65-ti procentní riziko.

Když jsem zjistila, že to je i můj případ, rozhodla jsem se být aktivní, abych minimalizovala riziko, jak nejvíce to jde. Proto jsem se rozhodla i pro preventivní oboustrannou mastektomii. Začala jsem s prsy proto, že riziko rakoviny prsu je u mě vyšší než riziko rakoviny vaječníků a operace je složitější.

  1. dubna jsem ukončila tři měsíční léčebnou kúru, která souvisí s mastektomií. Během této doby jsem byla schopna vše udržet v tajnosti a pokračovat ve své práci.

Přesto jsem se o tom rozhodla napsat, protože doufám, že ostatní ženy se poučí z mé zkušenosti. Rakovina je stále slovo, které budí strach v srdcích lidí a vytváří hluboký pocit bezmoci. Jenže dnes je možné zjistit pomocí krevního testu, zda máte predispozici pro vznik rakoviny vaječníků a prsů a můžete proto jednat včas.

Můj vlastní léčebný proces započal 2. února, kdy jsem podstoupila zákrok, jehož účelem bylo snížení rizika onemocnění cév pod bradavkou a zvýšení průtoku krve kolem ní. Trochu to bolí a tvoří se spousta modřin, ale zvyšuje to šance na záchranu bradavku.

O dva týdny později jsem měla hlavní operaci, kde byla odstraněna prsní tkáň se zavedením dočasné výplně. Operace trvala osm hodin a probudila jsem se s drény v prsou. Je to zvláštní pocit, jako scéna ze sci-fi filmu. Ale za pár dnů po operaci, můžete se vrátit do normálního života.

Za devět týdnů, následovala poslední operace, tzn. rekonstrukce prsů vč. implantátů. Tato metoda během posledních let hodně pokročila a výsledek může být velmi krásný.

Chtěla bych ostatním ženám říci, že rozhodnutí o amputaci prsou nebylo snadné. Ale jsem velmi ráda, že jsem udělala. Mé riziko vzniku rakoviny prsu se snížil z 87 procent na méně než 5 procent. Můžu říct svým dětem, že se nemusejí obávat, že mě ztratí díky rakovině prsu.

Neviděly nic, co by bylo nepříjemné. Mohou vidět jen malé jizvy, a to je vše. Jinak jsem pro ně stejná maminka, jakou jsem vždy byla. Vědí, že je miluji, a udělám cokoliv, abych s nimi byla tak dlouho, jak to půjde. Necítím se být méně se ženou než dříve. Mám pocit, že jsem oprávněna k rozhodnutí, které nijak nesnižuje mou ženskost.

Mám to štěstí, že mám za partnera Brada Pitta, který je velmi milující a podporuje mne. Brad byl rovněž v Pink Lotus Breast Center, kde jsem byla léčena, a dařilo se nám najít momenty, kdy bylo možno se společně smát. Věděli jsme, že to byla správné rozhodnutí pro celou naši rodinu a že nás to sblíží.

Chci povzbudit všechny ženy, zvláště pokud máte v rodinné anamnéze rakoviny prsu nebo vaječníků, abyste si našly informace a lékařské odborníky, kteří vám pomohou v této složité situaci.

Podle Světové zdravotnické organizace zabije ročně rakovina prsu asi 458.000 lidí, a to zejména v zemích s nízkými a středními příjmy. Mělo by být prioritou zajistit, aby více mělo přístup ke genetickému testování a záchranné preventivní léčbě více žen, bez ohledu na jejich prostředky a zázemí, ať žijí kdekoli. Náklady na testování na BRCA1 a BRCA2, stojí více než 3000 dolarů ve Spojených státech a je i nadále překážkou pro mnoho žen.

Angelina Jolie je herečka a režisérka.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď