23 října, 2024

Nemoci přenášené hmyzem

S pobytem v přírodě se pojí i riziko, že se na nás sesypou komáři nebo se přisaje klíště. Tito drobní parazité mohou přenášet různá bakteriální onemocnění, která mohou mít i smrtelné následky. Proto je důležité nepodceňovat příznaky a pravidelně kontrolovat své tělo po pobytu v přírodě.

Nákazy se nejčastěji objevují od časného jara do pozdního podzimu, což je období, kdy je aktivita tohoto hmyzu nejvyšší. Velmi účinnou ochranou je přírodní insekticid vyrobený z kopretiny stračkolisté, který je však při požití vysoce toxický. Jedná se o nervový jed s rychlým účinkem na létající hmyz – účinek se projeví během několika vteřin. Pozor si však musíme dát na včely a další užitečné druhy hmyzu, ryby a teplokrevné živočichy, aby nedošlo k jejich otravě. Pyrethrum se získává extrakcí sušených drcených květů kopretiny.

Klíšťová encefalitida

K nákaze může dojít po přisátí infikovaného klíštěte nebo konzumací čerstvého kozího mléka, které nebylo tepelně ošetřeno. Příznaky podobné chřipce mohou přijít zhruba týden po nákaze. Projevují se bolestí hlavy, kloubů a zad, někdy i žaludečními potížemi. Tyto problémy obvykle trvají necelý týden a poté dojde ke zklidnění. Po dalších zhruba deseti dnech se však mohou objevit silné bolesti hlavy, horečka, světloplachost, třes, zmatenost a podrážděnost. Úmrtnost u klíšťové encefalitidy je kolem 3 % nakažených.

Nejlepší prevencí je očkování. Očkovací schéma zahrnuje dvě dávky podané přibližně měsíc po sobě, a třetí dávka se podává za rok. Očkování je nutné opakovat každých 3–5 let.

Lymeská borelióza

Přenašečem je klíště, ale podezříván je i krev sající hmyz. Bakterie borelie přežívají ve střevech klíšťat. Příznaky se projevují bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, nechutenstvím, únavou a bolestmi kloubů i svalů. Tyto příznaky silně připomínají chřipku, a proto bývá borelióza často přehlížena a není včas léčena.

Navíc ne vždy se objeví typická červená skvrna v místě kousnutí klíštěte, která může mít v průměru až dvacet centimetrů a má tvar soustředných kruhů. Spoléhat se pouze na tento příznak tedy nelze. Pokud se borelie rozšíří po těle, může během několika týdnů napadnout i mozkovou tkáň. Proto je důležité včas navštívit lékaře, zejména pokud jste měli přisáté klíště a následně se u vás objevila „chřipka“. Trvejte na léčbě, i když budou krevní testy negativní, protože ty mohou být přesně odhalitelné až po několika týdnech od nákazy.

Léčba probíhá antibiotiky, která by měla být podávána několik týdnů, jinak může dojít k chronickému onemocnění. V současnosti neexistuje na trhu žádná vakcína proti borelióze, a kvůli vedlejším účinkům ani není pravděpodobné, že by se v dohledné době nějaká objevila.

Lidská granulocytární anaplazmóza

Přenašečem je opět klíště, které sáním infikuje zvířata, a od nich se pak nakazí další klíšťata. Jedná se o jednu z nejrozšířenějších infekcí přenášených klíšťaty. Původce onemocnění napadá buňky imunitního systému a oslabuje je. Příznaky zahrnují horečku, bolesti hlavy, svalů a anémii. Léčí se tetracyklinem.

Babesióza

Toto vzácné onemocnění přenáší klíště. Průběh babesiózy je velmi rychlý a často končí smrtí. Onemocnění se projevuje vysokými horečkami, chudokrevností a žloutenkou. Léčba probíhá podáváním chininu.

Skvrnitý tyfus

Toto onemocnění se přenáší trusem vší šatní. Při pokousání vší a následném škrábání se trus zanese do otevřených ran na kůži. Asi za dva týdny po nákaze přichází vysoká horečka, a za další týden se na hrudníku objeví vyrážka, která se postupně rozšíří na celé tělo s výjimkou obličeje, dlaní a chodidel. Léčba skvrnitého tyfu probíhá tetracyklinem. Pokud není léčen, může u infikovaných dosáhnout úmrtnost až 50 %.

Malárie

K nákaze malárií dochází po štípnutí komárem, který přenáší parazita, jenž se usídluje v játrech a odtud putuje do krve, kde napadá červené krvinky. To způsobuje, že některé důležité orgány nejsou dostatečně zásobovány krví.

Záchvat malárie začíná zimnicí s třesavkou, která trvá asi 15 minut. Poté následuje několikahodinová vysoká horečka, po jejímž odeznění se pacient cítí zcela zdráv. Tyto záchvaty však přicházejí v pravidelných intervalech.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď