09 září, 2024

Veš dětská

V dětském kolektivu nejsou vši nic neobvyklého a nezáleží na tom, jak jste čistotní. Proto je nutná prevence, abyste vši nešířili dál. Všímejte si častého drbání na hlavě a neklidného spánku. Vlasy při mytí hlavy prohlédněte. Vši se drží nejčastěji kolem uší, u kořínků vlasů a na šíji.
Jsou velmi odolné. Nevadí jim mytí, barvení ani fénování vlasů. Je jim úplně lhostejné kolik vlasů na hlavě máte. Ony chtějí vaši krev.

Máte-li pochyby, kupte si hustý hřeben (všiváček), který je speciálně pro tyto účely a vlasy pročesejte. Nejlépe nad bílým prostěradlem. Kdyby ve vlasech něco bylo, na prostěradle to snadno uvidíte. Po použití jej vždy důkladně umyjte.

Je-li nález pozitivní, pomůže nějaký vhodný přípravek z lékárny, který vši jen ochromí a mohou být na tyto přípravky rezidentní (odolné). Lze  použít olej (kdysi se používala petrolej nebo se vlasy vyholily do hola a spálily), kterým vlasy promažete a necháte jej působit. Vši se udusí. Potom vlasy umyjte, rozdělte na na malé pramínky, a důkladně vajíčka i vši vyčešte hustým hřebenem, zase nejlépe nad prostěradlem.

Veš dokáže bez lidské krve přežít přibližně čtyřiadvacet hodin, proto dekontaminujte (vyčistěte) celé okolí jako je oblečení, přikrývky apod. Vše vyperte při 60 st., vysajte matrace i koberce a pytlíky vyhoďte. Ale i po té je potřeba vlasy kontrolovat.

Životní cyklus vši trvá asi měsíc. Vši nalepí svá vajíčka (hnidy) na vlas a za týden se z nich vylíhnou larvy, které se živí krví. Proto je potřeba celý očistný cyklus opakovat po týdnu. Hnidy to totiž velmi pravděpodobně přežily.
Hnidy od obyčejných lupů poznáte tak, že z vlasu nejdou setřepat, ale pevně u něj drží. Zmáčknete-li je mezi dvěma nehty tak uslyšíte lupnutí.

Vši nemají rády eukalyptový olej, proto si dejte pár kapek do šamponu, který používáte.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď