04 října, 2024

Vývoj dítěte – 3. měsíc života

Ve třetím měsíci dítěte je jeho rozvoj velmi rychlý a změny vidíte prakticky každý den. Dítě se rychle učí koordinaci pohybů, začíná rozeznávat lidi kolem sebe a umí už rozlišit ostatní od těch, kteří o něj pravidelně pečují. Je to určitě i tím, že se mu výrazně zlepšuje zrak a dokáže jej soustředit na jednu věc, kterou už umí dlouze zkoumat. Modrou barvu např. vnímá na vzdálenost asi 50 cm. S oblibou mění prostředí, aby mohlo zkoumat další a další nové věci. Když je dítě vzhůru jsou důležité procházky, aby měly změnu.

Fyzický vývoj
dítěUmí se samostatně převrátit z bříška na záda, pokud se mu tato pozice přestane líbit, proto je nutno je daleko více hlídat, aby se nezranilo pádem.
V této době se mu mění i postavení palce rukou, proto jsou jeho úchopové schopnosti stále lepší. Učí se natahovat ruce po předmětech, které se snaží přitáhnout k sobě. Umí si hrát s hračkami, které vědomě zkoumá rukama i očima. Kope nohama, což mu způsobuje velkou radost, pokud se ocitne v pozici, která mu dovolí strčit nohy do úst, s radostí si je ocumlává. Pokud jej podržíme ve svislé poloze, pokouší se nohama odtlačovat od podložky.
Začíná zvedat hlavu, aby si samostatně sedlo, a i když se mu to nepovede, bude se o to rozhodně snažit, když jej chytíte za ruce a trochu mu pomůžete.
V této době mu už začíná zarůstat fontanela (vazivová tkáň, která se nachází na lebce mezi jednotlivými kostmi) Zarůstání bude probíhat až do 12. měsíce života. V této době se zvolna ztrácí úchopový a chodící reflex, se kterým se děti rodí a tato činnost je nahrazována činností vědomou.

Psychický vývoj

Stává se z něj společenský mrňous. Už si nevystačí sám se sebou. Má velkou radost, když jej rodiče berou na ruce, objímají jej a něžně k němu hovoří. Učí se rozpoznat emoce, a čím dále častěji se usmívá, když je v dobré náladě. Snaží se komunikovat s okolím. Není to už jen pláč, ale je to forma pobrukování.

Doba spánku 

Pomalu se zkracuje, zvolna se učí nočnímu režimu a na noční dobu připadají až 2/3 z celkové doby spánku. V noci se sice jednou až 2x vzbudí, ale po nakojení rychle zase usíná. Proto začněte přes den vytvářet rituály k ukládání ke spánku. Tyto rituály mohou mít podobu koupele, kojení a písničky. Usínání by mělo probíhat pokud možno samostatně. Hlavně se snažte tyto rituály pravidelně dodržovat, ideálně takové, které vás nebudou obtěžovat ani v budoucnu.

Kojení

nožičkyPokud má matka dostatek mléka, je dobré dále kojit. Pokud dítě pláče kontrolujte na váze, zda vypilo dostatek mléka dokrmujte jen v případě, že váha ukáže malý příjem. Pamatujte na to, že pokud začnete přikrmovat umělou výživou (mlékem) pomocí láhve, je to pro dítě daleko snazší způsob a může toto krmení preferovat. Každé dítě potřebuje jiné množství mléka, protože jsou jinak velké, ale orientačně je to kolem 100 ml mléka 6x denně. Toto množství by se nemělo nějak výrazně lišit. Vypije-li ale 60 ml, nepláče a přibývá na váze, nelekejte se toho, vaše mléko je vydatné a plně dostačující. Dobu mezi jednotlivým krmením můžete ze tří hodin prodloužit na 4 hodiny, pokud máte pocit, že to dítěti stačí, a to zejména v noci. Přitom platí, že pokud se dítě nevzbudí, tak jej zásadně na noční kojení nebudíme.

Povinného očkování

– záškrt dávivý/černý kašel, onemocnění vyvolané původcem Haemophilus influenzae b, dětská obrna, žloutenka typu B, tetanus – viz  očkovací kalendář  .

Související příspěvky

Zanechte Odpověď