24 května, 2024

Štítná žláza

Štítná žláza vyrábí pro naše tělo hormony tyroxin a trijodtyronin, které potřebují všechny naše buňky.  Ovlivňuje látkovou výměnu, oxidaci, termoregulaci a urychluje odbourávání tuků a sacharidů. Díky štítné žlázy se proto umíme adaptovat nejen na změny teploty, ale i na zvyšující se zátěž a na stres. Čím více tělo zatěžujeme, tím snadněji můžeme činnost štítné žlázy narušit. Na vině je nejen styl života, ale i způsob stravování – nedostatek jodu v potravě štítná žláza kompenzuje tím, že se zvětší (struma).
Nefunkčnost štítné žlázy je dnes velmi rozšířená, zejména u žen.  Má li tělo nedostatek hormonů štítné žlázy, vyšle mozek do boje hormon THS a činnost štítné žlázy produkce stoupne. Když je ale v této chvíli dodán tělu hormon umělý (tablety), mozek se uklidní a přestane štítnou žlázu stimulovat k větší činnosti. V krvi je zase hladina hormonů na správné výši a nikdo nic neřeší, až na to že začnete každý den zobat pilulku za pilulkou a štítná žláza pomalu odumírá, protože ji není potřeba.
Pilulka neumí svou činností ovlivňovat správnou hladinu hormonů a tělo na to začne reagovat psychickými problémy, arytmií, nadváhou.
Příčina nedostatečné činnosti štítné žlázy může být i v překyselení organismu. To dráždí štítnou žlázu a vyvolává nadměrnou produkci hormonů. S postupujícím poškozením  se změní na nedostatečnou činnost, která už bývá trvalá.
Jde-li překyselení organismu ruku v ruce s hektický životem plného adrenalinu, který nedovolí tělu zregenerovat, nepomůže tu žádná rada. Postižený musí změnit životní styl a čím dříve se pokusí štítné žláze pomoci, tím lépe.
Výrazně pomůže snížit překyselení organismu a zaměřit pozornost na antioxidanty. Při měření pH moči (selektivní indikátorové papírky 5-9) si zapisujte, co jste jedli pár hodin zpětně, abyste zjistili, proč vám zvedla kyselost. Na kyselost má vliv i psychická nepohoda.
Jak s postupem léčby začne štítná žláza zase zvyšovat svou funkci, je potřeba pomalu snižovat uměle dodávané hormony.
Pro dobrou funkci je potřeba jíst alespoň 2x týdně ryby, a to zejména tehdy, když máte rádi zelí a další brukvovitou zeleninu, která tělu jód odebírá. Omezit byste také měli výrobky ze sóji a lepek. Rovněž vám neprospívá chlorovaná voda, takže pití vody z kohoutku je trochu problematické.

 
Na zvětšenou štítnou žlázu jsou dobré ostružiny.
Na uklidnění při zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele např. andělika lékařská

Související příspěvky

Zanechte Odpověď