18 května, 2024

Domácí semenářská banka 

semenaObdobí, kdy dozrávají naše plodiny je nejlepší pro založení domácí semenářské banky, která zjednoduší setí plodin příští rok. 

Chcete-li si založit vlastní semenářskou banku musíte si dát pozor na to která semena na zimu uskladňovat.  

Vždy vybírejte semena z nejpěknější rostliny. Je dobré, aby pocházela z plně vyzrálého plodu, přičemž je lepší, aby byl plod přezrálý než nedozrálý a rozhodně by neměl být shnilý. Má-li nastat nějaké dlouhé období dešťů, můžete plodiny sklidit dříve a nechte je dozrát doma, protože by mohly venku zplesnivět. 

 

Nechtěné křížení rostlin 

Rostliny jsou samosprašné nebo cizosprašné. Například u hrachu, který je samosprašný, je téměř vyloučeno, aby byl opylen jinými odrůdami hrachu, protože se opylí vlastním pylem dříve, než se jeho květy otevřou. 

Aby nedocházelo k nežádoucímu křížení jednotlivých odrůd, měly by být tyto odrůdy od sebe v dostatečné vzdálenosti. Pro některé odrůdy je dostatečná vzdálenost (izolační vzdálenost) od 10 metrů u jiné to může být i 100 metrů. U cibule se může dostatečně spolehlivá vzdálenost měřit až na kilometry. 

I v případě, že jste koupili a vysadili sazenice stejné odrůdy, může se stát, že jedna z rostlin byla mylně do této skupiny zařazena. Nejsou-li všechny rostliny na první pohled shodné, raději takovou rostlinu odstraňte a vysaďte jinam, abyste dosáhli čistotu pěstované odrůdy. 

 

Druhy a odrůdy 

Je potřeba vědět co je to druh a co je to odrůda. Máte-i malou zahradu a nemůžete dodržet dostatečnou vzdálenost jednotlivých rostlin, je dobré znát druh a odrůdu pěstovyných rostlin. Nevyhazujte sáčky od zakoupených semen, pravděpodobně tam druh i odrůda budou napsány.  

Základní je druh a k němu je přiřazen poddruh – odrůda. Např. Tykev obecná (Cucurbita pepo) a její odrůda je Sugarloaf Delicata. 

semenaDvě odrůdy pěstované vedle sebe se velmi pravděpodobně zkříží. Aby se vám odrůdy nekřížily, můžete vedle sebe dát odrůdy, které plodí v jiném období (rané vedle pozdních). 

 

Izolační vzdálenost 

Chcete-li se semenařením zabývat hlouběji, zjistěte si u každé pěstované rostliny její izolační vzdálenost.

V zahrádkářské kolonii je téměř nemožné vypěstovat semeno, které bude druhové absolutně čisté. Izolační vzdálenost je pro zahrádkáře méně přísná než pro komerční osiváře. Na běžné zahradě je pravděpodobnost zkřížení menší, protože pár rostlin vyprodukuje menší množství pylu než velký lán stejné odrůdy. 

 

Proč nemnožit hybridní odrůdy F1 

Semena F1 byly vyšlechtěny a geneticky upraveny tak, aby je nebylo možné dále množit. Rostliny mívají sice skvělé vlastnosti, ale ty jsou zaučené jen v prvním roce pěstování. Při dalším množení se některé znaky mohou vytratit a jiné nežádoucí projevit. Rostliny mohou být náchylnější na plíseň či budou mít nízké výnosy. Na některých rostlinách nemusí dozrát vůbec nic a u jiných díky genetické úpravě může být pozastaveno dozrávání. 

Jejich šlechtitelé právě na tomto profitují a mohu si diktovat cenu za semena. Čím bude na trhu více semen F1, tím dražší budou a běžný pěstitel se při jejich nákupu prohne, protože samozásobování semen bude výrazně znesnadněno. 

Oproti semenům F1  je běžné osivo mnohem stabilnější a neztrácí vlastnosti, pro které jste jej zvolili. Domácí semenářská banka nás zbaví závislosti na nakupování semen. 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď