21 května, 2024

Shikiboku

Futon je tradiční japonská postel. Běžně se skládá z vycpané bavlněné matrace a přikrývky. Slovo Futon vzniklo z japonsko-čínského výrazu, který označoval místní kulatý polštář plněný květy rákosí. “Fu” čínské označení pro rákos a “ton” znamená kulatý. Matrace sama o sobě bývala natolik ohebná, že se přes den skladovala mimo ložnici a místnost tak mohla sloužit jinému účelu. Ve starém Japonsku se futon skládal pouze z matrace shikiboku (spodní část lůžka futon) a kakebutu (těžký prošívaný přehoz na lůžku).
První futony vyráběli staří samurajové. Ovšem byla to práce pro ty, kteří si nikdy neosvojili umění boje mečem.
Futon je bavlněná či vlněná matrace, může obsahovat i další vrstvy jako třeba kokosová vlákna či přírodní latex. V dnešní době se v Japonsku prodávají jak ve specializovaných prodejnách, tak i v běžných obchodních domech. A to často v sadách, které obsahují futonovou matraci (shiokibuton), přikrývku (kakebutu) nebo běžnou deku (mōfu), letní přikrývku připomínající letní ručník (tauruketto) a polštář (makura) běžně plněný fazolemi, pohankou nebo plastovými kuličkami.
Japonci své futony běžně umísťují přímo na podlahu a v tom je asi nejpodstatnější rozdíl oproti těm prodávaným v Evropě. Na západě se futony kombinují s běžnými rámy postelí – varianta sofa nebo postel. Západní futony bývají taktéž o poznání širší a obvykle vybaveny odnímatelnými povlaky.
Futon je historií prověřená matrace. V dnešní době na futonech spí více než 90% Japonců. Přitom procento populace postižené problémy s páteří a bolestí zad je díky futonům v zemi vycházejícího slunce minimální. Futon doslova znamená “tvrdý”. Futon je tvrdá matrace s pocitem měkkosti vhodná pro alergiky a astmatiky. To díky rounům z přírodních vláken, která mají oproti běžné matraci 5x vyšší absorpční schopnost. Díky tomuto je vaše tělo v příjemném suchém prostředí po celou dobu spánku.
Navíc během spánku dochází k tzv. aktivní relaxaci. To znamená, že šlachy zůstanou po celou dobu odpočinku mírně napnuté, uvolní se pouze svaly a Vy se po ránu cítíte odpočatí a čerstvější. Obklopte se přírodou, žádné kovové pružiny, žádné syntetické materiály.
 

Autor článku: Eva Pavlíčková

www.nejfuton.cz

Související příspěvky

Zanechte Odpověď