23 června, 2024

Kolik hodin by mělo spát batole?

spánekKolik hodin by mělo spát batole? „Syn má nyní 11 měsíců. Zdá se mi, že by většinu dne měl věnovat zábavě. Jenže on mnoho času prospí – zdřímne si v průběhu dne 2-3x. Mimo to, spí celou noc. Spí více než 12 hodin denně. Nevím, jestli bych mu neměla ten spánek trochu omezovat.“ Magda Ostrava.

Vaše dítě spí optimální množství času a absolutně není čeho se bát. Největší část spánku má připadat na noc. Zbývající čas by se měl rozdělit na zábavu, procházky, jídlo, hygienu, odpočinek atd.
Je hodně aspektů, které mají na spánek velký vliv, proto se délka spánku může i v průběhu jediného týdne měnit jak v noci, tak přes den. Nemělo by nás překvapit, že i jedno a totéž dítě může mít různou potřebu spánku v různé dny.

spánekProblém je, pokud rodič dítěti spát tzv. brání.

„Teď spát nemůžeš, přišla babička.“
„Ne nyní to taky nejde, musíme na návštěvu.
„Ne ještě spát nebudeš, doma budeme až za hodinu.“

Nejde ani tak o mimořádné odložení spánku, ale a pravidelné konání. V tomto případě si rodiče zadělávají na problém, jelikož to bude mít vliv na psychiku dítěte i do budoucna.

Tak kolik hodin by mělo spát batole? Vyloučíme-li mimořádné případy, tak předpokládaný čas spánku u dítěte tohoto věku se pohybuje kolem 12-ti hodin denně.

Je-li dítě zdravé, veselé, má chuť k jídlu a ochotně si hraje, pak byste se neměli trápit odchylkami v délce spánku.  Různý rytmus je naprosto normální.

Množství spánku je velmi individuální záležitost. Záleží na stupni vývoje centrálního nervového systému, stravě a náladě dítěte, která souvisí s atmosférou v rodině. Spánek ovlivňuje i okolní prostředí, jako je např. světlo, pohodlí, teplota v místnosti (dítě spí lépe v chladnějším pokoji).

Spánek mohou narušovat různé zvuky, hlasy, nervozita, napětí atd.

spánekMůže jej narušit i počínající zdravotní problémy. Dítě pak spí méně, často se budí a mnohem hůře usíná.
V tomto věku je normální, když má přes den dvě kratší období určené na spánek. Kolem roku a půl se zkrátí na jeden polední spánek, který pak děti většinou vyžadují až do předškolního věku. Délka spánku se obvykle pohybuje kolem hodiny až hodiny a půl.

Neméně podstatná je pravidelnost v ukládání ke spánku. Intervaly by měly být pravidelné a vždy přibližně ve stejnou dobu. Určitě se nic nestane, když čas od času hodinu spánku dítěti změníte, nemělo by to být ale moc často.  Neuložíme-li jej totiž v čase, na který je zvyklé, tak se tzv. přetáhne, pak je nevrlé, a svou nespokojenost nakonec stejně nasměruje proti vám.

Pravidelným spánkem se dítě už odmala učí režimu vstávání, který ho čeká po zbytek života a nebude ji v pozdějších letech špatně nést. Navíc tím získáte čas pro sebe, který si budete moci užít a dlouhodobě naplánovat.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď