Celá naše společnost trpí nedostatkem spánku. A tento nedostatek jsme se naučili bagatelizovat a stavět jakoby na stupínek vítězství. „Mě stačí jen 4 hodiny spánku a všechno stíhám“. Určitě jsou lidé, kterým stačí méně spánku než ostatním. Může jít i o jakousi dočasnou spánkovou poruchu, a nedostatek spánku lidé dohánějí kofeinem a energetickými nápoji v naději, že obelstí přírodu.
Nedostatek spánku
Je odhadováno, že v civilizovaném světě má každý třetí člověk nějaký spánkový dluh a trpí spánkovou deprivací. Co se tedy děje v našem těle, pokud nám chybí tato základní životní potřeba.
Drtivá většina lidí potřebuje kolem 8 hodin spánku. Přibližně 3 hodiny mělkého spánku, 3 hodiny hlubokého spánku (NREM fáze) a 2 hodiny snění (REM fáze). Zatímco hluboký spánek slouží spíše k relaxaci svalstva, tak fáze snění slouží především k duševní relaxaci. Tyto fáze se v noci pravidelně střídají. Během noci je to asi 4 – 6x.
Ve fázi snění většinou sníme o tom, co jsme ten den zažili a co na nás zapůsobilo. V ostatním čase se zaobíráme i jinými problémy, které nás i nevědomky trápí. Díky tomu si konsolidujeme životní prožitky a problémy. Přesně ve stylu našeho známého hesla „Ráno je moudřejší večera“.
Proto jsou právě sny tak důležité pro psychology a celá staletí se zaobíráme výkladem snů. Snáře tedy nejsou až takový nesmysl, jak by si někdo mohl myslet.
Psychotické snění
Při nedostatku spánku se tato doba snění přenáší z noci na den. A my se pak v průběhu dne dostáváme do fáze psychotického snění ne nepodobnému schizofrenickým stavům.
Mozek začne zapínat různě dlouhé snové fáze a svět okolo vás začne mít trochu neobvyklou podobu. Jednotlivé části mozku se střídavě vypínají a zapínají a nejsou schopny dobře spolupracovat. Některé situace mozek buď nevyhodnotí vůbec anebo s velkým zpožděním. Pokud se z nějakého důvodu více dní dostatečně nevyspíte a snížíte délku spánku až na 1/3, tak už pátý den budete zažívat přímo fyzické utrpení z nedostatku spánku, které mohou mít různé projevy.
Další problémy
Vážně postižené psychosomatické funkce, snížená pozornost, rychlost ale i inteligence. Tato deprivace se snižuje až o desítky procent. Až 1/3 úrazů na pracovišti má na svědomí nedostatek spánku a stejné číslo se odhaduje u autonehod.
Při ospalosti dochází k desítkám nepostřehnutelných mikro spánků, které mohou být dlouhé od tří do několika desítek sekund. Mikro spánek probíhá i s otevřenými očima, takže jsou pro okolí naprosto nepostřehnutelné.
Při dlouhodobém nedostatku spánku dochází k depresi.
S nedostatkem spánku bojuje i tělo, např. neustálý pocit hladu. Jíme a jíme, ale pocit nasycení se nedostavuje. Mozek totiž vyvolá nutkání k jídlu, ale nezapne pocit nasycení, což vede v dlouhodobém důsledku i k závažné obezitě.
Obezita je úzce spojena se spánkovou apnoe (zástava dechu během spánku). Díky apnoe se během noci probudíme až mnoho set krát za noc. Tím se pomalu roztáčí nekonečné kolo následků. Při dlouhodobém nedostatku spánku máme hladinu inzulinu a symptomy jako u diabetu typu 2. Následně tedy může vzniknout cukrovka.
Pak se imunita sníží až o 50% související s náchylnosti na různé choroby. Cévy se nám stáhnou a důsledkem nedostatečného oběhu nám je neustále zima, pravděpodobnost infarktu se zvýší až o 50 %.
Nebuďme k sobě bezohlední a vyspěme se
Narušený jedinec není schopen setrvat v hlubokém spánku a neustále se probouzí. Což dále negativně působí na jeho zdraví. Čím je jedinec mladší, tím hlubší a déletrvající důsledky to na něj má. Proto je důležité zejména u dětí a mládeže trvat na dostatečné délce spánku.
Další příspěvky v této kategorii