Péče o ústní dutinu před prvním zoubkem – Ústní dutina dítěte je při narození bez mikroorganismů. Naproti tomu u matky, obzvlášť pokud nemá ošetřené zuby a dásně a sama si chrup nečistí, je naopak mikroorganismů plná. K jejich přenosu dochází prostřednictvím sliny při polibku či po olíznutí dudlíku a lžičky.
Riziko vzniku zubního kazu dočasných zubů je větší, když je ústní dutina dítěte infikována časně, a proto velmi záleží na tom, aby si maminka ještě během těhotenství našla čas na vlastní ošetření chrupu a pečlivě se starala o hygienu dutiny ústní. Péčí o sebe chrání i své dítě.
V ústní dutině dítěte se někdy vyskytují i další nálezy a choroby. Maminky si například mohou všimnout drobných bělavých útvarů na horní dásni a na patře. Nazývají se Epsteinovy perly a obvykle mizí do 1–3 měsíců po narození.
Krátce po porodu se někdy v ústech novorozence objeví jeden či více zoubků. Jedná se o nadpočetné zuby, ale lze je zaměnit s předčasně prořezaným dočasným zubem.
Jiným útvarem je neškodný růžový tumorek se stopkou, epulis congenita, který bývá na dásni, častěji se vyskytuje u dívek.
Těsně před prořezáním prvních zoubků se může objevit oblé modravé vyklenutí nad korunkou zoubku, která je ještě v dásni.
U některých novorozenců, zvláště nedonošených a s nízkou porodní hmotností, se můžeme setkat s kvasinkovou infekcí na sliznici dutiny ústní. Nejčastějším kvasinkovým onemocněním je soor neboli moučnivka. Objevuje se několik dní po porodu v podobě viditelných, mléčně bílých povláčků a nepůsobí dítěti žádné zvláštní potíže. Onemocnění je nezávažné a dá se snadno léčit. Při kojení ale mohou být infikovány bradavky, což může způsobovat recidivu.
Miminka někdy trápí zkrácená jazyková uzdička, či dokonce přirostlý jazýček. Uzdička se chirurgicky odstraňuje jen tehdy, když se dítě dobře nepřisaje k prsu a neprospívá.
V případě jakéhokoliv podezřelého nálezu je nezbytné navštívit zubního lékaře nebo pediatra. Posouzení stavu a léčba patří vždy do rukou lékaře.
Péče o první prořezané zoubky
Prořezání prvního zoubku u děťátka bývá událostí, kterou rodiče netrpělivě očekávají. První zoubky, obvykle dolní řezáky, se prořezávají kolem 6. měsíce věku. Maminky by měly být předem seznámeny s tím, jak se o ně starat, protože i první zoubky se mohou kazit. Maminky tomu často bezděčně napomáhají samy, když olizují dudlík a později lžičku. Mikroorganismy, které způsobují kaz, jsou totiž přenosné z matky na dítě. Zubní kaz je infekční! Podobnému chování je třeba se vyhnout.
Ke vzniku kazu přispívají také cukry obsažené v potravě. Velmi rizikové je podávání sladkého čaje a dalších sladkých nápojů, především na noc nebo v jejím průběhu. Radíme nahradit je obyčejnou vodou či neslazeným čajem.
Cukry obsahuje dokonce i mateřské mléko. Proto je důležité začít s ústní hygienou hned po prořezání prvních zoubků. K setření zbytků mléka a potravy dobře poslouží vlhký čtvereček gázy nebo prsťáček.
Prsťáček je zubní kartáček, který se navléká na ukazováček. Zoubky čistíme drobnými krouživými pohyby. Odstraňujeme tak zbytky mléka a potravy obsahující cukry a zabraňujeme vzniku časného zubního kazu. Prsťáčkem můžeme i jemně masírovat dásně, a usnadnit tak prořezávání zubů, které je pro miminka často nepříjemné. Prsťáček je třeba udržovat v čistotě, nejlépe oplachovat tekoucí horkou vodou. S jeho použitím rodiče obvykle sami skončí ve chvíli, kdy zoubky dítěte začnou být nebezpečné pro jejich prsty.
V období prořezávání prvních zoubků lze používat i nákusný kartáček (kousátko s kartáčkem) a celogumové kartáčky, které slouží dítěti i jako hračka. Miminko do nich kouše a nacvičuje si zároveň uchopení kartáčku. První zoubky je vhodné čistit dvakrát denně. Nejdůležitější je čištění večer před usnutím.
Kolem 1. roku života dítěte by rodiče neměli zapomenout poprvé navštívit zubního lékaře.
Péče o dočasné zuby
Mléčné zuby, odborně nazývané zuby dočasné, se prořezávají od 6. do 30. měsíce věku. Ve 2,5 letech mají děti obvykle všech 20 dočasných zubů. S péčí o ústní hygienu by měli rodiče začít asi v 6. – 8. měsíci věku. Ke stírání zbytků potravy ze zoubků se hodí navlhčený kousek gázy, ve speciálních prodejnách se dají zakoupit i prsťáčky a další druhy kartáčků pro kojence.
Po prořezání prvních dočasných stoliček, kolem 1. roku, doporučujeme začít postupně používat dětský zubní kartáček a zubní pasty s fluoridy, které posilují dosud nezralou zubní sklovinu. Obsah fluoridů se udává v jednotkách ppm F-. Dětem od 1 do 2 let stačí kartáček lehce potřít pastou s obsahem fluoridů do 500 ppm. Od 2 let používáme pastu s koncentrací fluoridů kolem 1000 ppm, ve velikosti hrášku. Malé děti část pasty polykají, proto je učíme ústa vyplachovat.
Nejvhodnější technikou čistění od 1 do 3 let jsou drobné krouživé pohyby kartáčkem. Postupně čistíme všechny zubní plošky. Čištění zubů by mělo probíhat 2x denně, ráno po snídani a večer po posledním jídle nebo sladkém pití, a mělo by trvat 2 minuty.
Děti mezi 2. – 3. rokem se pokoušejí čistit si zuby samy. Podporou této snahy jim pomáháme vytvářet správné hygienické návyky. Dítě do 3 let však používá zubní kartáček pouze jako hračku a není schopno si zuby samo dobře vyčistit. Konečné čištění proto musí vždy provádět rodiče! Zubní kartáček je třeba udržovat v čistotě a umývat nejlépe pod tekoucí horkou vodou. Opotřebovaný zubní kartáček vyměňujeme za 2–3 měsíce.
Kolem 1. roku života dítěte by měli rodiče se svým potomkem navštívit zubního lékaře. Ten dítě prohlédne a vysvětlí rodičům, jak pokračovat ve správném čištění zubů. Pokud rodiče dodržují zásady prevence zubního kazu, proběhnou i další prohlídky bez nutnosti ošetření, a tedy ke spokojenosti všech.
Jak motivovat děti k čištění zubů
Pokud jsou rodiče sami přesvědčeni o tom, že lze zubnímu kazu zabránit omezením cukrů v potravě, pravidelným čištěním chrupu a používáním zubních past s fluoridy, jsou na dobré cestě motivovat i své děti.
Podobně jako při vytváření dalších základních hygienických návyků u dítěte i v tomto případě je třeba postupovat pozvolna, s ohledem na věk, mentální vyspělost či spíše nevyspělost dítěte a jeho zručnost.
Gumový kartáček můžeme dát malému dítěti do ruky ve chvíli, kdy sedí ve vaničce. Je to jeho první samostatné uchopení kartáčku, i když ho chápe pouze jako hračku. Do dvou let se občas s dítětem a jeho nevolí k zavádění kartáčku do úst budeme muset poprat, je ale třeba být trpěliví. Ani na nočník se dítě nenaučí chodit hned.
Ve 2 až 3 letech si dítě bude chtít čistit zuby samo. Nebráníme mu, nesmíme však zapomínat, že zhruba do 6 let si dítě není schopno zuby dokonale vyčistit a musí je tedy dočišťovat rodiče. Nejlepší motivací je vlastní příklad.
V zahraničí jsem viděl motivační pořady, kde si dítě čistilo zuby s tatínkem. Otec, který přes den není doma, bývá často autoritou vhodnou k následování. Děti rády napodobují rodiče nebo starší sourozence. Když vás uvidí při čištění zubů, budou vás následovat. Můžete si zuby čistit i společně. Pro kontrolu, jak dobře jste dětské, ale třeba i vlastní zuby vyčistili, můžete použít barvící tablety, které jsou k dostání v lékárnách a specializovaných prodejnách. Smějte se chvíli společně barevnými úsměvy, ale pak se přece jen důkladným čištěním vraťte k bílým zubům.
Máte-li pocit, že při čištění děláte chyby, navštivte zubního lékaře nebo jeho dentální hygienistku. Naučí vás správnou techniku, doporučí jaké zubní pasty používat a bude vás motivovat k dalšímu úsilí naučit vaše dítě – a možná i vás – správně si vyčistit zuby.
Starost o chrup v raném dětství – vklad pro budoucnost
Význam dočasných zubů bývá vzhledem k jejich relativně krátké přítomnosti v dutině ústní podceňován, přestože mají velmi důležitou úlohu. Prořezávání zubů umožňuje dítěti postupně přecházet na tuhou stravu, nezbytnou pro harmonický růst a vývoj.
Není bez zajímavosti, že se první zoubky prořezávají kolem půl roku věku dítěte a za nějaký čas poté dítě dostává do ruky chleba a jiné kousky potravin a začíná kousat a žvýkat. Po prvním roce, kdy jsou již prořezány první stoličky, dítě postupně přechází na rodinnou stravu a kousání se stabilizuje.
Při zanedbání ústní hygieny může již ve velmi útlém věku vznikat časný kaz, který může vést až k destrukci a vytažení dočasného zubu nebo zubů. To znesnadňuje rozžvýkání potravy a narušuje harmonické trávení.
Přítomnost kompletního dočasného chrupu je důležitá pro správnou výslovnost. Dočasné zuby jsou nezbytné pro harmonický vývoj čelistí a obličeje a vytvářejí rovněž prostor pro stálé zuby. Při jejich předčasné ztrátě může dojít k problémům při prořezávání a správném postavení jejich nástupců.
Dočasné zuby mají také nesporný estetický význam, každý rodič je jistě šťastný, když se na něj jeho dítě hezky usměje.
Dnes je nesporně prokázáno, že při dodržování zásad takzvané „preventivní trojky“ – pravidelné hygieny dutiny ústní, omezení příjmu potravin obsahujících cukry a používání zubních past s fluoridy – lze zachovat dočasné zuby bez kazu až do jejich přirozené výměny.
Pokud si dítě včas neosvojí správnou péči o zuby a dutinu ústní, bude to mít s velkou pravděpodobností vliv na stav jeho chrupu v dospělosti, na což může doplatit zdravím i penězi.
Rodiče si musejí uvědomit, že jsou to oni, kdo ručí za výběr potravy a správné čištění zubů i za vštěpování základních hygienických návyků.
Autor článku: MUDr.Jiří Pekárek
www.stance.cz