22 července, 2024

Pohár mléka

mlékoJednoho dne si chudý chlapec, který roznášel zboží z dveří do dveří, aby si mohl zaplatit studia, všiml, že už má na zakoupení jídla jen 10 centů a má hlad. Rozhodl se proto, že si vyprosí něco k jídlu v nejbližším domě.
Ale když mu přišla otevřít pěkná mladá žena, ztratil odvahu.
Místo jídla proto požádal jen o pohár vody.

Viděla však, že je vyhladovělý a přinesla mu místo vody pohár mléka. Pil ho pomalu a ptal se:
« Co jsem vám dlužen? »
« Vůbec nic », odpověděla. « Matka nás učila, že si nikdy nemáme dávat zaplatit za to, že jsme milí ».
« Tak Vám teda z celého srdce děkuji ».
Když Howard Kelly opouštěl tento dům, cítil se silnější nejen fyzicky, ale i posilněn ve víře v lidskou dobrotu, kterou právě ztrácel.
O několik tel později tato mladá žena vážně onemocněla. Místní lékaři byli bezmocní a poslali ji do velkého města, kde byli specialisté, kteří se zabývají její zřídkavou nemocí.

Přizvali na konzultaci i doktora Howarda Kelly. Když uslyšel název města, odkud žena přišla, měl v očích zvláštní světlo. Ihned se zvedl a kráčel po chodbě, která vedla do jejího pokoje. Oblečen ve své blůze, vešel, aby se na ni podíval. Okamžitě ji poznal. Vrátil se do konzultační místnosti, rozhodnutý udělat vše, co je v jeho silách, aby jí zachránil život. Od toho dne se jí speciálně věnoval a po dlouhém čase boj vyhrál.
Doktor Kelly požádal, aby mu poslali na schválení fakturu za její léčbu. Podíval se na ni, napsal na ni poznámku poslal fakturu do pokoje nemocné.
Bála se ji otevřít, protože si byla si jistá, že ji bude muset splácet celý svůj další život. Nakonec ji přece jen otevřela. Její pozornost upoutalo něco napsané na okraji faktury. Četla tam slova :

« Zcela zaplaceno pohárem mléka. Podepsán: doktor Howard Kelly ».
Zalily ji slzy radosti a s vděčným srdcem se modlila. Jedno přísloví hovoří:
« Chléb vhozený do vody se Vám jednou vrátí».
Nejtěžší úlohou v životě je poznat, kterým mostem je třeba přejít a který zbořit …
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď