Je smutné, že neustále slyšíme, jak nízké jsou platy našich lékařů, což je důvod, proč odcházejí do zahraničí. Zůstávají zde pouze ti, kteří by se v cizině neprosadili, nebo opravdoví patrioti? Možná je škoda, že stát každoročně investuje do vzdělávání nových lékařů značné prostředky, a ti pak svou službou nevracejí tuto investici zpět nám, ale odcházejí léčit ty, kteří do jejich vzdělání nevložili ani korunu.
Je však ještě větší škoda, že lékaři jsou placeni za to, že pacienta léčí, a ne za to, že ho vyléčí, jak tomu bylo u čínských lékařů. Svým způsobem jim na zdraví pacientů nemusí až tolik záležet, protože každá naše návštěva ordinace jim přináší finanční zisk. Heslo „Čím více nemocných pacientů mám, tím lépe se budu mít“ by se mělo změnit na „Čím více vyléčených pacientů mám, tím lépe se budu mít“.
Tradiční čínská medicína
Čínský lékař se zajímal o své pacienty v celém jejich kontextu – ptal se na jejich zvyky, způsob života, kvalitu spánku i stolice. Naslouchal barvě jejich hlasu, sledoval dýchání, stav kůže a držení těla. Po dlouhých rozmluvách s pacienty meditoval, cvičil a radil, co mají jíst.
Měli bychom se tedy obracet na lékaře, kteří často ani neposlouchají, co jim říkáme? Jak daleko se lékař vzdálil od slova „léčitel“? Měli by mít lékaři tzv. třetí oko, aby nemuseli používat tolik chemikálií? Někteří jej mají, ale přestali ho poslouchat.
Sami si stavíme domy, sami si opravujeme pračky a lednice – začněme poslouchat i své tělo. Zjistíme tím, kdy jíst, odpočívat nebo být aktivní.
Jsme ovlivňováni fázemi měsíce
Čínská medicína rozlišovala 12 orgánů, které na sebe vzájemně působí. Pokud je nemocný jeden orgán, často to souvisí s něčím úplně jiným. Každý z těchto orgánů má během 24 hodin dvě hodiny zvýšené aktivity a po dvanácti hodinách dvě hodiny snížené aktivity – podobně jako příliv a odliv moře.
Tyto přílivy a odlivy při prokrvení uvádějí do aktivity různé orgány, které svou činností ovlivňují ostatní orgány prostřednictvím sil Jin a Jang. Je to jako v kulečníku, kdy každá koule ovlivní tu další.
Orgánové hodiny
Můžete si určit, kdy mají které orgány nejvíce energie. Špatně zatěžované orgány se mohou projevit poruchou zdraví.
Ráno
- 1-3 hodina: Játra – čas spánku. Játra potřebují klid, aby mohla zbavit krev toxinů a obnovit krev.
- 3-5 hodina: Plíce – čas spánku, doba, kdy se plíce čistí. Pokud se v této chvíli probudíte, zůstaňte v posteli a snažte se zůstat v klidu.
- 5-7 hodina: Tlusté střevo – nejvhodnější doba k pití detoxikačních nápojů (např. jablečné šťávy) a k vyprazdňování. Lidé, kteří se neustále zabývají minulostí, mohou mít zácpu a nahromaděné toxiny se mohou projevit i na kůži.
- 7-9 hodina: Žaludek – nejvhodnější čas na snídani (ovoce a zelenina).
- 9-11 hodina: Slezina a slinivka – v tuto dobu můžete fyzicky i mentálně pracovat, cvičit, protože budete nejvýkonnější. Tělo potřebuje cukr, takže pokud máte rádi sladké, teď je čas si něco dopřát. Pozor ale na alkohol.
- 11-13 hodina: Srdce – čas na oběd, meditaci a odpočinek (zavřeno). Také je potřeba doplnit tekutiny.
Odpoledne
- 13-15 hodina: Tenké střevo – odděluje ze snědeného jídla tekutinu. Opět je vhodná doba pro fyzickou aktivitu.
- 15-17 hodina: Močový měchýř – vylučuje tekutiny z těla, které byste měli doplnit (například „čaj o páté“) a pít detoxikační tekutiny. Stále je doba aktivity a výkonného období.
- 17-19 hodina: Ledviny – udržují chemickou rovnováhu. Přišel čas na večeři, po které byste měli vypít nějaké tekutiny. Poté můžete jít na procházku nebo dělat nějakou klidnou aktivitu, jako je masáž nebo jóga.
- 19-21 hodina: Dráha oběhu – živiny se krví rozšiřují po celém těle. Proto se v tuto dobu zklidněte a případně si dopřejte příjemné chvíle.
- 21-23 hodina: Dráha tří ohňů – čas na spánek, proto se vyhněte fyzické aktivitě. V tuto dobu bychom již neměli nic jíst.
- 23-1 hodina: Žlučník – produkuje žluč, která odbourává tuk. Spát. Kdo v tuto dobu nespí, spotřebovává energii určenou na další den. Ráno se pak cítí unavený, má problémy s trávením tuků a přibírá na váze.
Půst pro zdraví
Půst se doporučuje při úplňku a novoluní, případně každý 11. den po úplňku a novoluní, což je vždy uprostřed mezi těmito fázemi.
V tento den konzumujeme pouze jeden druh potravin, které by měly být takové, aby nezůstávaly dlouho v žaludku a střevech. Pijeme bylinkové čaje, zeleninové nebo ovocné šťávy. Potraviny by měly být čerstvé, aby měly trávicí orgány méně práce s jejich zpracováním. Energii, kterou tělo tímto způsobem ušetří, může využít k regeneraci a zbavování se škodlivin.
Můžeme si zvolit i jednodenní úplný půst, během kterého po dobu 24 hodin nic nejíme a pijeme pouze vodu. Když trávicí orgány odpočívají, tělo si začne brát potřebnou energii ze svých zásob.
Další příspěvky v této kategorii