23 května, 2024

Plastový odpad

Plastový odpadPlastový odpad je jedním z nejhorších dědictví, které předává svým dětem současná generace. Z ropy a zemního plynu se každý rok vyrobí více než 300 milionů tun plastů a jeho výroba velmi rychle expanduje. Odhaduje se, že do roku 2050 se jeho výroba oproti dnešku ztrojnásobí. Ročně končí v oceánech až 10 milionů tun plastů. Nejnebezpečnější jsou však mikro plasty, které vznikají pozvolným rozpadem plastů. Nachází se dnes jak ve vodě tak, ve vzduchu. Díky potravnímu řetězci se dostávají  do našich těl.

Svět se topí se v plastech

Měla nás zachránit recyklace. Recyklovat se ale dá jen 10 % plastů, některé se dají recyklovat jen tehdy, když nejsou smíchány s jinými druhy. Mají totiž odlišné vlastnosti i přísady. Některé plasty se však recyklovat nedají vůbec, jsou to např. sáčky.

Proto se „vyspělé státy“ rozhodly přehodit problém na jiné země a většina plastového odpadu putovala do Číny. Byl to pro pár čínských podnikatelů velmi lukrativní byznys i když zpracovávali jen malé procento a většinu plastů spálili. Modrá obloha zmizela a Číňané se dusili jedovatými výpary. Proto v roce 2017 Čína dovoz odpadu zakázala. Kam ale s ním, když jeho produkce rostla?

Zpracování plastového odpadu klesl o 99 %. Vzdát se miliardových zisků je velmi těžké, a tak se Čínští „podnikatelé“ přesunuli do jiných zemí jihovýchodní Asie, jako je např. Indie nebo Malajsie. Vzniklo tam i mnoho ilegálních zpracovatelských firem které za nerecyklovatelný odpad dostali zaplaceno. Ti pak odpad rozvezli na nelegální skládky a nechali svému osudu. Když už ho bylo hodně, skládku jednoduše zapálili.

 

Petrochemický průmysl

Plastový odpadJeden z největších petrochemických závodů je ExxonMobil v Texasu a rozkládají se na ploše 13 km². Většina plastů se vyrábí právě zde. Jde o nadnárodní firmu, která zpracovává a těží ropu a zemní plyn. Má kolem 80 tisíc zaměstnanců, a zastoupení má ve většině zemí světa, včetně naší republiky.

Toxické plyny vznikající při výrobě plastů jdou přímo do ovzduší. V této oblasti bylo zaznamenáno zvýšené procento výskytu nemocí, jako je např. rakovina, ADHD, neplodnost, astma, bolesti hlavy, zvracení, …

Řešení?

Neumíme-li recyklovat to, co potřebujeme pro máš životní styl, musíme množství plastů redukovat a nahradit je netoxickými výrobky s rychlejším rozpadem.
V některých zemích se začínají zakazovat jednorázové plastové materiály jako jsou vidličky, slámky, nákupní tašky apod.
Začínají se objevovat bio plasty, které se vyrábějí např. z krunýřů krbů nebo kořenů stromů.
Nejlepším řešením by ale bylo, kdyby si plastový odpad odebírali přímo petrochemické závody a nezatěžovali by tím vlády.

 

Zdroj: Netflix

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď