10 září, 2024

Plastový odpad

Plastový odpad

Světu vládnou peníze a plasty. Plastový odpad je jedním z nejhorších dědictví, které současná generace předává svým dětem. Každý rok se z ropy a zemního plynu vyrobí více než 300 milionů tun plastů, a jejich výroba velmi rychle roste. Odhaduje se, že do roku 2050 se objem výroby oproti dnešku ztrojnásobí.

Ročně končí v oceánech až 10 milionů tun plastů. Největší hrozbou však představují mikroplasty, které vznikají postupným rozpadem plastů. Ty se dnes nacházejí jak ve vodě, tak ve vzduchu. Díky potravnímu řetězci se dostávají i do našich těl.

Svět se topí v plastech

Měla nás zachránit recyklace. Avšak recyklovat lze pouze 10 % plastů, a i to jen za předpokladu, že nejsou smíchány s jinými druhy plastů. Ty totiž mají různé vlastnosti a obsahují odlišné přísady. Některé plasty se však nedají recyklovat vůbec, například plastové sáčky.

Proto se “vyspělé státy” rozhodly přenést problém na jiné země, a tak většina plastového odpadu putovala do Číny. Pro několik čínských podnikatelů to byl velmi lukrativní byznys, přestože zpracovávali jen malé procento odpadu a většinu plastů spálili. Modrá obloha zmizela a Číňané se dusili jedovatými výpary. Proto Čína v roce 2017 dovoz odpadu zakázala. Kam ale s odpadem, když jeho produkce stále roste?

Zpracování plastového odpadu kleslo o 99 %. Vzdát se miliardových zisků je velmi těžké, a tak se čínští podnikatelé přesunuli do jiných zemí jihovýchodní Asie, jako je například Indie nebo Malajsie. V těchto zemích vzniklo mnoho ilegálních zpracovatelských firem, které za nerecyklovatelný odpad dostávaly zaplaceno. Tyto firmy pak odpad rozvezly na nelegální skládky a nechaly ho svému osudu. Když už ho bylo příliš, skládku jednoduše zapálily.

 

Petrochemický průmysl

Plastový odpad

edním z největších petrochemických závodů je ExxonMobil v Texasu, který se rozkládá na ploše 13 km². Většina plastů se vyrábí právě zde. ExxonMobil je nadnárodní firma, která těží a zpracovává ropu a zemní plyn. Má přibližně 80 tisíc zaměstnanců a zastoupení ve většině zemí světa, včetně České republiky.

Toxické plyny vznikající při výrobě plastů se vypouštějí přímo do ovzduší. V této oblasti bylo zaznamenáno zvýšené procento výskytu nemocí, jako je rakovina, ADHD, neplodnost, astma, bolesti hlavy a zvracení.

 

Řešení?

Pokud neumíme recyklovat materiály, které jsou nezbytné pro náš životní styl, musíme snížit množství používaných plastů a nahradit je netoxickými výrobky s rychlejším rozkladem. V některých zemích se začínají zakazovat jednorázové plastové výrobky, jako jsou vidličky, slámky, nákupní tašky a podobně.

Objevují se také bioplasty, které se vyrábějí například z chitinových schránek korýšů nebo z kořenů stromů. Nejlepším řešením by však bylo, kdyby petrochemické závody samy přebíraly odpovědnost za plastový odpad a nezatěžovaly tím vlády.

 

Zdroj: Netflix

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď