Vědecké průzkumy dokazují, že 80 % lidí nevyužívá svoje silné stránky, svět tedy „běží“ jen na 20 % svého potenciálu. Z průzkumů Gallupova institutu, který vyvinul test silných stránek – Strengths Finder, navíc vyplývá, že pouze 30% lidí se ztotožňuje s větou “Ve své práci mám každý den příležitost dělat to nejlepší, co umím”. 70% lidí tak plýtvá svými schopnostmi a nerealizuje se v oblasti, která by pro ně byla ideální.
I přesto podle výzkumu společnosti Randstad Workmonitor bylo v roce 2014 v práci v České republice spokojených 69% lidí.
Ovšem být spokojený a opravdu úspěšný a šťastný je rozdíl. A rozdíl je právě v tom, jestli objevíme svoje silné stránky a dokážeme je využít v souladu s naší prací. Otázka Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Je jednou z nejfrekventovanějších u pohovorů a většina lidí odpovídá naprosto automaticky a naučeně. Přitom právě při téhle odpovědi se mohou prodat, pokud svoje silné stránky ovšem znají. Je důležité podat je přesvědčivě a není nic přesvědčivějšího, než pokud naše odpovědi vychází z naší znalosti, v tomto případě znalosti sama sebe. Neměla by to tedy být jen řečnická otázka. A měla by směřovat i zpátky, i uchazeče o práci by měly zajímat silné a slabé stránky společnosti, do které se hlásí. Podle statistik je v současné době nabízeno velké množství pracovních pozic a je možná ideální čas na změnu zaměstnání.
Jak silné stránky najít?
Jednotlivci ani společnosti neumí pracovat s lidským potenciálem, který je tak ve většině případů promarněn. Je možné tuto statistiku nějak upravit, alespoň v osobní rovině, nalézt své silné stránky a využít tak svůj skrytý potenciál?
Na tuto otázku hledají odpověď mentoři, trenéři osobního rozvoje, psychologové, pracovníci v HR…, ale vlastně by tyto informace měly být zajímavé pro každého.
Jarka Timková, autorka pořadu Skrytý potenciál, který můžete sledovat každý čtvrtek na ČT2, vytvořila desatero, které Vám pomůže nalézt Vaše silné stránky:
1) Silné stránky se ukazují především v tom, co nás baví a jde nám snadno, s čím se na nás obracejí kolegové, protože vědí, že jsme v tom úspěšní. Tužka a papír jsou často nejlepší pomocníci, zamyslete se a napište si, v jakých oblastech jste si skutečně jistí a děláte je bez větších komplikací. Může se jednat o dovednosti, ale také o vlastnosti.
2) Vzpomeňte si, kdy jste byli skutečně úspěšní, a cítili jste na sebe hrdost. V těchto situacích uplatňujete silné stránky, možná jsou to organizační schopnosti, komunikativnost, umíte věci vymýšlet a využíváte strategické myšlení….
3) Vybavte si i situace, kdy jste byli neúspěšní, nebo jste se v nich cítili nepříjemně. Analyzujte příčiny.
4) Přemýšlejte o tom, co Vám vždy přirozeně šlo, na co jste měli talent už v dětství. Jaké jste měli postavení ve skupině v rámci dětských her a prvních přátelství?
5) Zeptejte se rodiny a přátel, v čem jsou podle nich Vaše silné stránky. Lidi, kteří Vás dobře znají a obklopují Vás, Vám mohou dát zajímavé podněty.
6) Udělejte si pohovor nanečisto a odpovídejte naprosto upřímně.
7) Udělejte si vlastní SWOT analýzu, která Vám pomůže lépe si uvědomit silné a slabé stránky, hrozby a příležitosti. Zjistíte, že je určitě mnoho oblastí, na kterých můžete zapracovat, nesnažte se posilovat svoje slabé stránky, ale lépe využívat ty silné.
8) Podívejte se na sebe pohledem zvenčí, zkuste se odosobnit a nahlížet na sebe jako jinou osobu, jaké kvality vidíte? A vzpomeňte si také, co o Vás říkají ostatní. Představte si sebe při běžném dni na pracovišti, ale podívejte se na sebe ze shora.
9) Můžete si udělat test silných stránek. V tomto testu získáte také doporučení pro lepší využití svých nejsilnějších stránek. Druhou možností je, že si napíšete seznam lidí, které obdivujete a k nim přiřadíte jejich silné stránky, pravděpodobně to budou i Vaše silné stránky.
10) Můžete využít pomoc psychologů, koučů a mentorů. Ti Vám pomohou uvědomit si, v čem jste skutečně dobří a jak rozvinout Váš skrytý potenciál.
Autor článku: Linda Vojancová