19 července, 2024

Maklura

makluraMaklura oranžová (Maclura pomifera) je zajímavá opadavá dřevina, které u nás moc nezdomácněla, proto je u nás poměrně neznámá. Pochází z teplejších oblastí USA.

V ideálních podmínkách dorůstá do výšky asi 20 metrů.

Strom kvete během května nenápadnými zelenými květy a vytváří žlutozelené vrásčité, nejedlé plody, které dosahují velikosti pomeranče. Proto se ji říká Pomerančovka oranžová. Poživatelné jsou semínka, která vypadají podobně jako semínka slunečnice. U nás plody nestačí dostatečně dozrát.

Roste jako strom s nízkým kmenem nebo jako keř. Na větvích jsou velké trny. Existuje ale i odrůda, která trny nemá.

 

Pěstování Maklury

Rostliny lze vypěstovat ze semen.

Naši zimu dokáží tolerovat jen v teplejších oblastech, protože při -20 °C zmrznou. Hodně choulostivé jsou hlavně mladé rostliny. Starší při menším poškození znovu obrazí. Jednou z nejodolnějších odrůd je Maclura pomifera ‘Fan dArc‘.

Milují slunné stanoviště s propustnou půdou a velkou vzdušnou vlhkost. Daří se jim dobře i tam kde dochází k občasným záplavám (lužní lesy).

 

Využití maklury

makluraTam, kde nemá konkurenčně silné druhy rostlin, snadno zplaňuje a vytváří husté porosty. Proto je to vhodný porost tam, kde chceme zabránit erozi při rekultivaci komplikovaného terénu.

  • Listy slouží jako potrava pro housenky bource morušového.
  • Dřevo je velmi tvrdé, hedvábně lesklé a má zlatožlutou až tmavohnědou barvu. Dobře odolává soli, vzdušné vlhkosti a je odolné na napadení plísněmi a termity. Díky těmto vlastnostem se dá jen komplikovaně spojovat lepidlem a nekamarádí se ani s nátěry.

 

Maklura a léčitelství:

Obsahuje kempferol, který snižující riziko srdečně cévních příhod. Pomiferin má antidiabetické a anitoxidační účinky. Tyto látky se získávají synteticky.

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď