14 června, 2024

Kovář

kovářHistorie kovářského řemesla je velmi stará a jeho vznik se datuje až 3 tisíc let př.n.l. Kovář měl vrtkavé postavení, v některých dobách to byl velmi vážený řemeslník, jindy se jeho řemeslo považovalo za nečisté. Koval koně, dělali brnění, meče, dokonce kdysi trhal i zuby. V nejedné pohádce byl kovář nebojácný a silný člověk. Je to proto, že kovárna je taková velká posilovna a sauna zároveň. Práce s kovem je sice náročná, ale pro tvořivou duši je to velmi uspokojivá práce.

 

Kovářské řemeslo

Kováři jsou umělci černého řemesla. Rádi dělají věci, které jsou různorodé. Kovář umí ploty, mříže, různá kování na dveře, stojany, ale i všední práci jako je vykovat, naklepat kosu či nabrousit skalpel.

Ze žhavého železa dokáže vykovat cokoli, co si lze představit, dokonce i šperky nebo květinu.

Každý kovář musí mít výheň (pec) s měchy na rozdmýchání ohně. Ve výhni nechá kovový výrobek rozžhavit na teplotu, kdy začne být kov tvárný (kujnost materiálu). Dobrý kovář pozná podle barvy kovu nebo podle jisker, které od něj odletují určit, zda je jeho teplota správná. Špatný odhad může na kovu zanechat trhlinky, které finální výrobek znehodnocuje.

Dalším důležitým předmětem je kovadlina, na které rozžhavený kov následně tvaruje. K těmto dvěma základním věcem patří spousta dalších pracovních nástrojů a pomůcek jako jsou kleště, kladivo, … Velkým pomocníkem je buchar, kde se kov rozklepe tzv. nahrubo a kladivem se pak tvar doladí.

 

kovářské řemesloKdo se na takové řemeslo hodí

Rozhodně by to měl být někdo, kdo s uměleckou duší a dobrým fyzickým zdravím.

Protože jde o práci v horku a vlhku (kalení ve vodě), měl by mít v pořádku např. plíce, ruce a nohy. Nemusí jít o žádného dvoumetrového obra, ale rozhodně by se tento člověk neměl bát práce. Je spousta drobných, a přitom skvělých kovářů.

 

Kovářské techniky

Co vše lze s kovem dělat, když se nahřeje? Polotovar lze

  • zakrátit na potřebnou délku,
  • natáhnout a vytvořit špici,
  • pěchovat a vytvořit na materiál hrubší část (kulatina)
  • rozkovat a udělat na něm plochu jakou má nůž,
  • různě ohýbat, kroutit, srovnat, vyhladit nebo rozštěpit na dva či více konců (vidlice)
  • probíjet otvory na budoucí smontování

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď