02 června, 2023

Koupil jsem si štěně

Koupit si štěně je velký závazek, který bude trvat 10 i 15 let. Je to nový člen domácnosti, nové dítě, které bude potřebovat hodně vaší pozornosti. Pořídit si psa a pak ho strčit do kotce, uvázat na provaz nebo se o něj jinak nestarat je trestuhodné. To si raději pořiďte alarm. Je to méně zavazující a obtěžující. Jednou za čas prostě vyměníte baterie. Máte psa, je to živý tvor, starejte se.
Bylo by dobré, aby štěně alespoň první 1-2 týdny nezůstávalo úplně samo, naplánujte si tedy dovolenou. 
Každý okamžik se snažte využít k socializaci s lidmi i dalšími zvířaty, aby si s nimi získal pozitivní vztah. Nepouštějte jej ale ke každému psu, protože hrozí napadení psem, který dostatečně socializován nebyl. Účelem je, aby se psi míjeli v klidu, případně se očichali a když si chtějí hrát oba, domluvte se s majitelem druhého psa. Pozor na nepoměr ve velikosti. Velký pes by štěněti mohl při hře neúmyslně ublížit a to by získalo trauma z kontaktu s jinými psy.
 

Vybavení pro nový přírůstek

Než si štěně přinesete domů, měli byste mít pro něj vše připraven obojek, vodítko, krmivo, pelíšek i hračky.
Do pelíšku mu položte jeho deku, kterou vám určitě každý dobrý chovatel dá na cestu. Pokuste se psychicky připravit na pár bezesných nocí.
Nemáte-li podlahu, kterou lze snadno vytřít od loužiček, můžete mu udělat něco jako kotec, kde se může bez dozoru pohybovat, když na něj nebudete mít čas. Na dno dejte nějakou pevnou folii (voskovaný ubrus) a ohrňte okraje, aby případná moč nešla do parket. Na igelit dejte vyšší vrstvu nějaké starší deky, kterou můžete snadno vyprat a vyměnit za jinou. Hlavně nezapomínejte, že tam není jeho domov, ale že to je jen náhradní řešení. Jednak  jej zbytečně trestáte za to, že jste neuhlídali, že se mu chce čůrat,… a jednak rychleji pochopí, že to je jeho pelíšek a že tam výkaly mít nechce.
Hračky jsou velmi důležité, protože jinak vezmou za své vaše oblíbené boty a pod. Měly být nezničitelé, protože by štěně snadno mohlo polknout kus plastu.
Potřebujete-li psa lépe ovládat, je lepší obojek než postroj.

Výcvik

Měli byste s ním začít co nejdříve, protože zlozvyky, které se naučí v prvních měsících pak budete muset složitě řešit. Např. skákání po návštěvách a jiných psech, hra s věcmi které na hraní nejsou určeny, spaní v posteli, apod.
Pokud cvičíte psa venku a nemáte dost autoritativní hlas, vyrobte si štěrkátko. Do prázdné plechovky (třeba od piva) dejte pár mincí, šroubků, apod. a pak otvor zalepte. Kdykoli pes uělá něco špatně, zachrastíte. Pes brzy pochopí, že jde o napomenutí. Stejně můžete použít i syknutí „cs“, klikátko, nebo tlesknutí, apod.
Stejně důležitá je při výcviku i odměna. Může to být kousek piškotu nebo něco co má pes rád.
 

Povely

Hned a začátku si stanovte slovník, jakým budete se svým psem hovořit. Pro různé povely vždy používejte jen jeden výraz. Je naprosto jedno, jestli to bude: Nesmíš, Ne, nebo Fuj. Vždy tento výraz musí mít stejný význam a musíte důsledně vyžadovat jeho splnění. Pokud přestane povel platit, ukončete jej povelem Volno, aby pes pochopil, že už nemusí např. ležet.
Jedním z nejdůležitějších povelů, které by pes měl zvládat, není ani Sedni ani Lehni ani Pac, ale je to zákaz nějaké činnosti, tedy např. NesmíšDalším velmi důležitým povelem je povel přidržení na místě, tedy např. ZůstaňBude-li váš pes bezchybně zvládat jen tyto dva povely a žádné jiné, tak vždy bude plně pod vaší kontrolou. Nikdy nesežere jedovatou návnadu, ani jej neporazí auto, když vám přeběhne přes cestu a vy za ním nemůžete. Proto s těmito povely začněte hned od začátku. Teprve až po té jej učte Sedni, Ke mě, Čůrej, Místo, Ticho, apod.
Výcvik by vždy měl probíhat ve formě hry a nikdy by se neměl učit nový povel, když alespoň trochu nezvládá ten předchozí.

Jak venčit

Z počátku se nedivte, že bude běhat ven co hodinu. Jakmile se štěně probudí a trochu rozkouká, vezměte jej ven. Položte jej na trávu, většinou se hned vymočí, protože

byl jeho čas. Hodně ho pochvalte a hned jej vezměte domů. Účel byl splněn a štěně si brzy spojí tento výlet s venčením. Během bdění nezapomínejte na to, že uběhla hodina a že je potřeba vše zopakovat. Brzy zjistíte, jak velký interval štěně potřebuje. Když musíte být dlouho z domu, musíte se smířit s tím, že budete mít doma nadílku, nikdy jej netrestejte. Je to vaše vina. Raději se s někým domluvte, aby štěně vyvenčil a intervaly postupně prodlužujte. Žádného psa byste neměli trápit jen jedno – dvěmi šancemi, jak si ulevit.
 

Samostatnost

Dejte mu všechen svůj čas i lásku a pomalu jej zvykejte na samostatnost. Postupujte od nepřetržité péče, přes krátké odloučení až po dobu, kdy bude muset být samo delší dobu. Zvyknete jej na to, že budete muset jít do práce. A to včetně nocí. Pořád si říkejte, že je to psí miminko, které ještě před chvílí bylo u mámy a sourozenců a najednou se ocitlo v cizím prostředí.  Budete-li postupovat příliš rychle, psa zkazíte a budete ho muset složitě napravovat později.
 
 

Související příspěvky

Zanechte Odpověď