Ve kterou denní dobu je nejlépe cvičit? Kdybyste si mohli vybrat, kdy budete provádět vaši oblíbenou fyzickou aktivitu, pak je potřeba zvážit, kdy vám tato činnost přinese nejen největší uspokojení, ale i splní i naše očekávání. Zvolili jste si zajímavou aktivitu. Je jedno jestli v hale, ve vodě nebo na čerstvém vzduchu, máte už i vhodné oblečení a vybavení, je tedy potřeba ještě zvolit, která denní doba je nejvhodnější na cvičení, aby z toho mělo vaše tělo největší prospěch.
Výhody ranních aktivit
Ráno by měli myslet na trénink především ti lidé, kteří se chtějí zbavit tuku, protože právě v tuto denní dobu se dá tuk spálit nejsnadněji. Proč? Vzhledem k tomu že během cvičení tělo čerpá energii ze dvou zdrojů: glykogen, čili skupiny patřící mezi polysacharidy a z tukové tkáně. Glykogen se spotřebovává z největší části během spánku a vyrábí potřebnou energii pro regeneraci těla. Proto ho máme ráno v krvi mnohem méně, než během dne. Tělo tedy musí začít spalovat tuk.
Kromě toho, ranní cvičení zrychluje metabolismus, díky čemu pak můžeme spálit více kalorií během dne. Pokud je tedy největší důvod naší aktivity zbavit se pár kil, cvičení by mělo probíhat na lačný žaludek.
Ranní cvičení má i další výhody. Jednou z nich je to, že ráno je málo pravděpodobné, že vám do toho něco vejde. Odpoledne můžete mít neočekávanou, naléhavou schůzku, která vám plánovanou aktivitu naruší. Během odpoledne je i jednodušší si najít dobrou výmluvu proč si nezacvičit, mávneme rukou a řekneme si, že jsme již unaveni po dni v práci nebo ve škole.
Je potřeba také připomenout, že ranní trénink nám dá impulz pro zbytek dne a budeme se cítit lépe. Zastánci ranního cvičení zdůrazňují i zlepšení paměti soustředění a schopnost činit obtížná rozhodnutí. V létě je ráno nejvhodnější čas na cvičení i kvůli teplotě. Navíc je v tuto denní dobu i nejnižší znečištění ovzduší.
Dřívější vstávání se rychle stává zvykem, takže se nemá cenu trápit příliš slabou motivací a vůlí. Je třeba ještě připomenout, že ranní trénink vyžaduje mnohem delší a pečlivější rozcvičení, protože právě ráno jsme náchylnější ke zranění.
Výhody odpoledních aktivit
Možná bude útěchou pro ty, kteří nemají sílu budit se brzy ráno to, že výsledky přináší nejen ranní cvičení. Přínosem mohou být také odpolední a večerní aktivity. Podívejme se proto na jejich výhody.
Odpolední cvičení je skvělý způsob, jak se zbavit stresu a únavy ze dne stráveného ve škole či práci. Je to také skvělý způsob jak spálit vydatné jídlo. Navíc sportovní aktivita minimalizuje vaši chuť k jídlu, takže nebude mít chuť na vydatnou večeři. Odpoledne jsou svaly nejodolnější, proto není potřeba se tolik před cvičením rozehřívat jako v dopoledních hodinách.
Proč cvičit večer
Je večer, splnili jsme všechny povinnosti a už nás nebude nic rušit, je tedy snadnější se zaměřit sami na sebe. Svaly jsou ještě rozehřáté, takže zahřívání nevyžaduje tolik času. Po večerním tréninku jsme příjemně uvolněni a snadno upadneme do spánku.
Pokud jste si ale zvolili nějakou aktivitu, která se koná v jinou dobu, než se vám líbí, nemáme jinou možnost, než se tomu přizpůsobit. Nejdůležitější na každé aktivitě je totiž, to, že ji děláte systematicky. Pamatujte si, ale že každý trénink – bez ohledu na denní dobu – je potřeba začít zahřátím organismu a končit strečinkem.