18 června, 2024

.Rekondice a těhotenství

Okolo cvičení v těhotenství koluje spousta mýtů. Některé ženy si myslí, že pozitivní těhotenský test znamená prosedět či proležet 9 měsíců, z jakéhokoli pohybu mají strach, a jiné to berou jako impuls konečně se sebou začít něco dělat. Pravda je někde uprostřed. Těhotenství, pokud probíhá u zdravé ženy bez komplikací, je přirozený stav a není proto nutné se vzdát pravidelného pohybu, právě naopak.
„Tělesná aktivita zvyšuje nebo udržuje fyzickou kondici a psychickou pohodu. Pohyb je proto důležitý i během těhotenství a může pomoci lépe zvládat stavy s těhotenstvím spojené a dokonce může tělo lépe připravit na porod“, říká fyzioterapeutka Mgr. Martina Karasová z odborného centra zdravého životního stylu Rekondice v Praze.
V tomto období ale rozhodně není vhodné hubnout či začít nějak radikálně měnit životní styl. Během těhotenství se v těle odehrává mnoho změn. Vlivem hormonů jsou klouby mnohem flexibilnější, stoupá tělesná hmotnost, mění se tělesné proporce a s nimi i těžiště těla. Ženy mohou mít potíže s udržením rovnováhy a s koordinací pohybů.
Pro většinu těhotných žen je přiměřená tělesná aktivita bezpečná a hojně doporučovaná. Pokud je žena fyzicky aktivní před otěhotněním, obvykle se může stejným aktivitám věnovat i během těhotenství. Miminko je v děloze obklopeno tekutinou, která vytváří poměrně bezpečné prostředí a tlumí nárazy, nicméně i přes tuto ochranu, je vhodné vyhnout se cvičení, kde hrozí pády, nárazy či tvrdé dopady.
 
Pokud nastávající maminka s pohybem teprve začíná, skvělou volbou bude chůze. Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb a je bezpečný pro každého. Navíc ji můžeme vykonávat kdekoli a bez jakýchkoli pomůcek.
„Klientkám centra Rekondice doporučuji, veškerou aktivitu konzultovat se svým gynekologem a respektovat svůj zdravotní stav i kondici“, dodává fyzioterapeutka. Mezi vhodné sporty patří například plavání, jóga, tai-či, tanec, rychlejší chůze, jízda na stacionárním kole, golf, cvičení v bazénu nebo speciální cvičení pro těhotné.
 
Zvláštní specifika má první trimestr, kdy se vlivem hormonálních změn může žena cítit nadměrně unavená, mohou se vyskytovat nevolnosti. Vhodné v tomto období nejsou poskoky a otřesy. Ve třetím trimestru je dobré se vyhnout delšímu lehu na zádech. Tepová frekvence by u gravidní ženy neměla překročit 140tepů za minutu.
 
Během následujících 9 měsíců je lepší zcela vynechat horolezectví ve výšce nad 2 500 metrů, potápění, bojové sporty, míčové hry, posilování, při němž dochází
k zadržování dechu
. Vhodné nejsou ani silové sporty a sporty provozované v horku.
Kromě již zmíněného pravidelný pohyb pomáhá snižovat bolesti zad, působí proti zácpě a nadýmání, minimalizuje otoky, pomáhá předcházet nebo léčit těhotenskou cukrovku.
 

Autor: Mgr. Nikola Čechová
Focus Agency

Související příspěvky

Zanechte Odpověď