04 října, 2024

.Registr dlužníků

Registr dlužníkůVymazání z registrů dlužníků? Mnoho lidí se dostalo v poslední době do finančních potíží a v registru dlužníků se tak ocitlo kolem pěti milionů našich spoluobčanů. Dostali se tam z různých důvodů, nezaplatili (nebo pozdě zaplatili) nějakou splátku na úvěr či fakturu za telefon, nebo pozapomněli na nějakou udělenou pokutu. Překvapivě se tam tedy můžete dostat i za pouhých 50 korun. Mnoho z vás proto často ani netuší, že v registru jsou.

Jsem v registrech 

Zjistíte to vlastně až ve chvíli, kdy se rozhodnete, že si vezmete třeba hypotéku. Jenže ouha. Padesátikorunový dluhu se díky úrokům změnil na zcela jiné číslo, a tak i když jste jej uhradili, stále můžete být registrovaný jako dlužník.

Trochu vás to sice rozladí, ale zaplatíte, protože co jiného vám taky zbývá. Možná vás to udiví, ale zaplacením dluhu či faktury se negativní zápis včetně data splacení v registrech nevymaže, ale zůstane tam ještě několik let. V případě registru SOLUS, který eviduje jen dlužníky v prodlení se splátkou, budete v evidenci další tři roky poté, co jste se tam dostali. Jestliže ale věřitel nahlásil dlužnou částku i do Bankovního registru klientských informací, který eviduje data o všech lidech, kteří si vzali půjčku, zůstane záznam o dluhu a průběhu jeho splacení viditelný čtyři roky.
Registr dlužníků

Záznam v registru ještě neznamená, že byste ztratili přístup k dalším úvěrům. Výjimkou je úvěrová společnost Cetelem, neboli registr SOLUS. Do tohoto registru se můžete totiž dostat kvůli dlouhodobému nesplácení závazků. Dlužník se do tohoto registru dostává až v okamžiku, kdy prodlení se splátkou trvá delší dobu a kdy dlužná částka překročila určitou hranici. Dokonce je i rozdíl, jestli jste přestali platit na začátku, v průběhu či na konci smluvního vztahu.

Registry tedy vědí o dlužníkovi téměř vše

Trochu vás to rozladí a rozhodnete se po uhrazení dluhu požádat banku o vymazání negativních informací z registru. Je to ale zbytečné, protože podle pravidel registrů to banka udělat nesmí. Tento zápis bude viditelný ještě tři roky v registru Solus a čtyři roky v Bankovním a Nebankovním registru. Teprve pak se vymaže. O výmaz lze požádat pouze v případě, že zápis byl chybný. Možná by stálo za to si občas všechny tři registry nechat projet a zjistit, zda někde přeci jen nějaký zápis není.
V české republice působí dva bankovní a dva nebankovní registry. Pokud budete vyřizovat hypotéku, budete potřebovat tato potvrzení o bezdlužnosti:
– Solus
– LLCB, z.s.p.o.
– Czech Banking Credit Bureau  – CBCB

 

Další příspěvky v této kategorii

Související příspěvky

Zanechte Odpověď