14 dubna, 2024

.Češi si neváhají půjčit na vánoční dárky

Až 12 % Čechů si plánuje vzít si během krátké doby půjčku, mimo jiné i na nákup vánočních dárků. Z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků, dále vyplývá, že polovina (51 %) Čechů sice má dostatek peněz na běžný provoz domácnosti, ale větší výdaje jim způsobují problémy. Vánoce tedy mohou pro mnoho Čechů znamenat další zadlužení. S růstem ekonomiky se zvyšuje i ochota Čechů utrácet za dárky, dražší

jídlo i vánoční výzdobu. Lze tedy očekávat, že průměrné náklady na oslavy vánočních svátků letos překročí hranici 8 000 korun, což je zhruba třetina aktuální průměrné mzdy v České republice, která činí téměř 26 500 korun. Podle údajů společnosti KRUK si lidé nejčastěji půjčují částky mezi 10 000 až 20 000, které činí bezmála 12 % dluhů žen a 17 % dluhů mužů.

Češi chtějí slavit bohaté Vánoce, a především svým dětem pořídit mnoho dárků. Často ovšem za cenu zadlužení nebo následných problémů s běžnými výdaji. Z našich zkušeností z okolních zemí ale vyplývá, že například Poláci se s blížícím koncem roku naopak snaží své závazky vyrovnat a do nového roku vstoupit s menší finanční zátěží,“ říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

 
Češi neodolají lákavým nákupům

Předvánoční doba je tradičně spojena i s impulzivními nákupy, motivovanými značnými slevami obchodníků v internetových i kamenných obchodech v rámci tzv. černého pátku i dalších slevových akcí. Podle údajů společnosti KRUK plných 42 % Čechů neodolá lákavému nákupu ani v situaci, kdy nemají dostatek peněz. Aby si mohli koupit věc, na kterou aktuálně nemají našetřeno, půjčí si 28 % Čechů od rodiny nebo kamarádů a 14 % si vezme úvěr v bance či u jiného poskytovatele finančních služeb.

Předvánoční slevové akce jsou pro bezmála polovinu Čechů natolik neodolatelné, že neváhají vzít si úvěr na zboží, které si nemohou pořídit z úspor nebo běžných příjmů. Kvůli věcem, které možná ani nepotřebují, se pak zadluží ještě před Vánocemi, které jsou samy o sobě velmi finančně náročné,“ doplňuje Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK.

Jak přistupovat k Vánocům bez dluhů

Díky pečlivému plánování a umírněnému přístupu lze ušetřit peníze při nákupu dárků i přípravě sváteční hostiny pro celou rodinu.

  • Stanovte si rozpočet na vánoční dárky, který nesmíte překročit.
  • Sestavte si seznam lidí, kterým byste chtěli udělat radost dárkem, a svůj rozpočet na vánoční dárky mezi ně rozdělte.
  • Dárky nakupujte s předstihem, menší výdaje v průběhu několika měsíců lze uřídit lépe než jednorázovou útratu za desetitisíce.
  • Často není nutné kupovat nové věci, když jsou v internetových aukcích a bazarech k dostání zachovalé hračky a další zboží za nižší ceny než v obchodech.
  • Neodkládejte přípravy na poslední chvíli, rozmyslete si jídlo na svátky dopředu a s předstihem nakupujte trvanlivé potraviny za nižší cenu.
  • Zapojte do plánování i hosty a domluvte se s nimi, kdo jaký chod na společnou sváteční hostinu připraví a přinese.

Autor článku: Alexandra Kostřicová

Související příspěvky

Zanechte Odpověď