Vzhledem k úsporám el. energie se snažíme uchovat teplo, které jsme draze zaplatili, proto se stále častěji chceme přiblížit tzv. nízkoenergetickým domům. V moderních stavbách ale nastává problém. Domy jsou zateplené a dokonale utěsněné, mají téměř vzduchotěsnou fasádu, okna i dveře, takže nám teplo neuniká. Jenže v domácnosti vzniká denně až 20 kg vodní páry.
Pokud ji neodvedeme, máme vysokou vzdušnou vlhkost, která prospívá plísním a mikroorganismům způsobujícím alergie.
Ke špatné pohodě přispívají i škodlivé výpary z nábytku, textilií, čisticích prostředků a oxidy dusíku vznikající při dýchání. Abychom tomu zabránili, měli bychom větrat. Větrání okny je ale silně neekonomické.
Kde je správná rozumná míra úspor a jak šetřit energií při větrání?
- jednoduchá zařízení jsou vhodná do silně zatížených místností, jako jsou koupelny, kuchyně a WC. Vzduch vyměníme ventilátorem nebo větrací šachtu přímo ven. Tyto systémy jsou levné a snadno instalovatelné, ale jejich účinnost není moc vysoká s velkými energetickými ztrátami.
- kombinované zařízení pro větrání se zpětným získáváním tepla, s rekuperací, neboli Centrální větrací systém. Je to způsob využití tepla jeho zpětným získáváním přes stěnu výměníku. Z odváděného vzduchu se odčerpává teplo a předáváno do čerstvého vzduchu přiváděného z venku. Nedochází tedy k moc velkým ztrátám tepla. Systém má speciálními filtry, které dokáží zachytit nečistoty, které by se do místnosti dostaly, proto je vhodný i pro alergiky. Potřebnou výměnu vzduchu můžeme regulovat mechanicky či automaticky.
Toto zařízení dokáže za hodinu vyměnit až polovinu celkového množství vzduchu v místnosti při zachování 90-ti % tepla. Pomáhá snížit energetickou ztrátu a podstatně klesá množství roztočů a zárodečných buněk.
Rekuperaci je možno využít prakticky ve všech typech objektů a to od rodinných a bytových domů až po průmyslové stavby. Lze ji využít nejen pro novostavby, ale i při rekonstrukci, nejlépe po výměně oken a dveří. Rekuperační jednotky nejsou vůbec náročné na prostor. Jednotku pro běžný výkon potřebný pro provětrání bytu či rodinného domu lze umístit například pod strop nebo na stěnu.