28 září, 2023

Nezapomínejte na podlahu

Když si někdo koupí nový byt, začne obvykle přemýšlet nad nábytkem a barvách dekorací. Je však potřeba myslet i na podlahu. Nezařízený byt s krásnou podlahou, má docela jinou atmosféru než zařízený, s prošlapaným kobercem nejasného původu. Podlaha ovlivňuje nejen celkový vzhled domova, ale může ovlivnit i budoucí investice s ní spojené. Rozhodně by tedy při výběru podlahy neměly hrát hlavní roli počáteční investice. Koupit nový nábytek a dát jej na podlahu, která by si zasloužila větší pozornost je chyba. Představa, že si v čase pořídíte podlahu novou, je sice hezká, ale vše bude při její pokládce mnohem složitější, protože dnes je byt ještě prázdný. Později budete zvažovat, kam nábytek v čase pokládky uskladnit. Dnes můžete udělat podlahu ve všech místnostech najednou, bez nevzhledných prahů a složitého napojování, jehož řešení vás bude v budoucnu čekat. Postupná pokládka vám bude komplikovat život i při hledání stejného designu do dalších místnosti. Rozhodně je lepší udělat vše nyní a spokojit se se starším nábytkem, který v čase snadno vyměníte.
 

Jakou podlahu zvolit

Nejdříve je potřeba vědět, jak dlouho má podlaha sloužit. Jde-li o pronájem studentského bytu, kde půjde maximálně o pár let, stačí nějaká levná varianta. Použité koberce z výstav mohou stát 20,-Kč/m2. Hodně levná plovoucí podlaha nebo dlažba může stát kolem 150,- Kč/m2 a v bazarových cenách i mnohem méně. Vždy je však potřeba myslet na cenu za práci. Koberec si asi položíte sami, ale u dlažby to nebude ta poslední částka, kterou bude potřeba zaplatit. Určitě bude lépe požádat o pomoc odborníka, protože vzhled i životnost záleží na zručnosti realizátora.
Do různých místností můžete volit různou podlahu, ale trochu to rozbíjí prostor, a tak čím méně kombinací, tím lépe. Barevný odstín podlahy by se měl odvíjet od budoucích barev ostatního interiéru. Čím tmavší podlaha bude, tím častěji bude potřebný úklid, protože na světlé podlaze není prach tolik vidět. Tmavá podlaha současně prostor opticky zmenší. Je důležité se zaměřit na praktičnost jednotlivých povrchů s ohledem na váš životní styl a zátěži, které bude podlaha vystavena.
Co mají ale všechny podlahy společné je to, že musejí být položeny na rovný a suchý podklad, jinak je jejich životnost značně omezena.
Čím více jste ochotni do nové podlahy investovat, tím více vstupních informací bude potřeba, ale rozhodně byste neměli podcenit hluk, který bude podlaha produkovat, případně jeho eliminaci.

 
PVC, VINYL – jde v podstatě o totéž (polyvinylchlorid). Vzhledem se hodně blíží např. dřevu, ale cvičené oko neošidíte a do reprezentativních prostor se moc nehodí. Velmi snadná údržba, životnost dobrá, problémem je chemický odpar a není tedy vhodná pro alergiky. Pocitová teplota podlahy se odvíjí od podkladu, od studené po pocitově teplou. Lepený Vinyl je vhodný na podlahové vytápění a má lepší zvukovou izolaci, než je tomu u volně loženého Vinylu na nosiči (který je výrazně dražší). Nejste-li alergici a rádi chodíte doma v botách, je to dobrá volba zejména do kuchyně, jídelny, koupelny apod.
 
Laminátová podlaha – má vícevrstvou konstrukci podobně jako dřevěné parkety. Vrchní nášlapná vrstva je z fólie nebo několika vrstev papíru a je napuštěna speciální pryskyřicí. Pod touto vrstvou je lisovaný dřevní prach a piliny. Rovněž je vhodná pro podlahové vytápění, ale nedoporučuje se volná pokládka, ale lepení. Volná pokládka také zhoršuje zvukově izolační vlastnosti – typický klapavý zvuk laminátových podlah. Výhodou je snadná údržba a kvalitní laminát má velkou mechanickou odolnost a barevnou stálost. Na nadměrnou vlhkost je odolnost srovnatelná nebo nižší, než je tomu u dřevěných parket. Podlahu nelze renovovat, je proto lepší si koupit něco navíc, aby se dala v budoucnu opravit.
 
Dřevěné parkety – jsou vhodné pro alergiky, protože nemají chemický odpar, nabízejí příjemný dotykový pocit a dlouhou životnost. Hodí se i do luxusních interiérů, protože mají velkou variabilitu při zpracování od volné pokládky dlouhých prken, přes kazety až po intarzie. Parkety jsou vícevrstvé, mají pero-drážku a lepí se k podkladu. Proto mají výbornou zvukovou izolaci, lepší tvarovou stálost a jsou vhodné pro podlahové vytápění. Snadná údržba spočívající v zametání, vysávání a občasném vytírání mopem.
 
Masivní dřevo – určitě jsou prostory, které si tuto podlahu zaslouží a jejich nedostatky jsou naopak brány jako bonus. Připevňují se na hranoly s připraveným roštem, jednou z nevýhod je však výška pokládky. Při vysoké vzdušné teplotě může podlaha nabobtnat a zvednout se. Ve vytopených místnostech prkna sesychají a vytváří se mezi nimi spára, která se špatně udržuje (nečistoty propadávají do spodní vrstvy). Tím, že dřevo sesychá a praská, je hlučnější. Zabránit se tomu částečně dá nalakováním (pozor ale na chemický odpar). Prkna tak snadno nenasáknou vzdušnou vlhkost. Řešením je i spoj pero-drážka a podlahu k podkladu přilepit. Ideálním prostředím je teplota kolem 20 °C a vlhkost kolem 55%.
 
Keramická dlažba – má velmi dlouhou životnost, je vhodná pro alergiky a nemá žádný chemický odpar. Údržba je trochu sporná, snadno se sice udržuje, ale vyčistit spáry mezi jednotlivými kachlemi je obtížné. Je nehořlavá a odolná proti vodě i chemikáliím. Mezi její klady patří to, že se na podlahové vytápění příjemně vyhřeje, ale při využití kombinovaného vytápění krbovými kamny je nepříjemně studená. Jako na všem, tak ani na dlažbě by se nemělo šetřit, protože pak stačí, aby na ni spadl nějaký těžší předmět a ona praskne.
 
Marmoleum – je přírodní linoleum. Udržuje si pokojovou teplotu a je antistatická, proto je velmi příjemná na dotyk. Lamely jsou vhodné na podlahové vytápění, jsou stálobarevné a velmi odolné proti opotřebení, případně se dá snadno opravit. Je vhodná pro alergiky, protože má antibakteriální vlastnosti. Je odolná proti vodě a vlhkosti. Spodní strana má vrstvu korku a má velmi dobré zvukově izolační schopnosti. Jeho nevýhodou je barevná nestálost (tmavne) a složitější údržba.
 
Lité podlahy – jde o podlahu beze spár na bázi epoxidu, polyuretanu nebo cementu. Může mít různé barvy a díky vkládaným obrazcům i různé dezény. Podklad musí být naprosto čistý dokonale hladký. Vylití podlahy je tedy snadnější než příprava povrchu pod ni. Je vhodná i do hodně namáhaných prostor jako jsou garáže, do nemocnic, do koupelen. Velmi snadno se udržuje a je odolná i proti chemikáliím. Problém nastane, když se podlaha poškodí, protože je oprava dost komplikovaná.
 
Korek – teplá podlaha z přírodního materiálu. Dobrá tepelná izolace, dobře tlumí hluk. Nevýhodou je nízká životnost, cena-výkon je tedy hlavním problémem.

Související příspěvky

Zanechte Odpověď